9 دسامبر 2023 - 14:55

فراخوان ایکوم برای فرهنگ لالایی مادر

13 اوت 2016 - 15:00 dsfr.ir/hk82z

لالایی مادر

دبیرخانه جهانی نوای صلح ایکوم با تمرکز بر «لالایی مادر»، فراخوان ارائه این نوع فرهنگ را منتشر کرد تا با جمع آوری و به نشانه صلح جهانی به مردم دنیا تقدیم شود.

به گزارش دبیرخانه ایکوم؛ مسئول دبیرخانه جهانی نوای صلح ایکوم گفت: در خرداد ماه سال جاری، مراحل اجرایی پروژه جهانی نوای صلح ایکوم آغاز و دبیرخانه این پروژه در راستای پیگیری اهدافی مانند «معرفی تاریخ و فرهنگ غنی ایران»، «معرفی محوطه های تاریخی و میراث ناملموس بومی ایران»، «ایجاد رابطه هنری و تبادل میان فرهنگ های مختلف جهان در مقابله با تبلیغات منفی موجود» در شهر قزوین تشکیل و در نخستین گام اجرایی، بخشی از موسیقی ایران زمین در قالب یک مجموعه موسیقایی، به نشانه پیام آوری صلح و آرامش را در مراسم هفتادمین سالگرد ایکوم در میلان ایتالیا (اواسط تیر ماه) عرضه و به همه اعضای ایکوم جهانی اهدا کرد.

سیف الله شکری، اساس کار دبیرخانه نوای صلح در این پروژه را بر «لالایی مادر» متمرکز دانست و افزود: سایت اینترنتی این دبیرخانه به آدرس www.melodyofpeace.com توسط یک گروه طراحی و اجرا شده و همه فراخوان و فعالیت های اجرایی پروژه از طریق این وب سایت پشتیبانی می شوند.

فراخوان عکس با موضوع مادران و تاریخ

مسئول دبیرخانه نوای صلح جهانی ایکوم از جمله برنامه های این دبیرخانه را برگزاری تور موسیقی نوای صلح ایکوم در محوطه های تاریخی ایران و جهان با همکاری «گروه نواک» دانست و افزود: این اتفاق در روز جهانی صلح (21 سپتامبر) با اجرای زنده در موزه ایران باستان به عنوان موزه مادر شروع می شود و اجرای دوم این گروه نیز در کنار سنگ نگاره «کول فرح» برگزار خواهد شد.

شکری در ادامه با اشاره به انتشار فراخوانی از سوی این دبیرخانه برای گردآوری «لالایی های مردم ایران زمین» و انتشار آن در قالب «پروژه جهانی موسیقی صلح» گفت: در آینده نزدیک فراخوان عکس با موضوعیت «مادران و تاریخ»، «کودکان و موزه ها»، «محوطه های تاریخی»، «طبیعت و آرامش» نیز اعلام می شود.

نسخه معیار مفهوم پروژه؛ «لالایی های بومی و تاریخی ایران زمین»

دبیر دبیرخانه نوای صلح جهانی ایکوم با اشاره به این که بیش از هزار موزه و گالری زیر مجموعه ایکوم ایران هستند، افزود: تعداد 100 هزار نسخه از آلبوم ارسالی به ایتالیا به صورت رایگان در اختیار این موزه ها قرار می گیرد تا به مهمانان آنها تقدیم شود.

ارایه موسیقی ایران زمین در مراسم سالگرد ایکوم جهانی

او همچنین با تاکید بر آغاز زودهنگام اجرای برنامه های جهانی پروژه ی نوای صلح ایکوم بیان کرد: به عنوان قدم نخست بخش جهانی پروژه یک قطعه موزیک ویدئو با محوریت «لالایی های بومی و تاریخی ایران زمین» به عنوان نسخه معیار مفهومی آماده شده است که این قطعه موسیقی لالایی به همراه استانداردهای مورد نظر برای کشورهایی که مایل به مشارکت در این پروژه باشند، فرستاده می شود تا هر کدام از کشورها یک قطعه موزیک ویدئو متناظر را که حول مفاهیم اعلام شده توسط هنرمندان آن کشورها تهیه خواهد شد به دبیرخانه نوای صلح ایکوم ارسال کنند .

شکری ادامه داد: این آثار پس از تدوین نهایی در روز جهانی صلحِ سال آینده در دفتر یونسکو در پاریس با حضور مقامات بین المللی رونمایی می شود و برای نشر در اختیار همه ی کشورهای عضو قرار می گیرد.

او تاکید کرد: برای تدوین نهاییِ موزیک ویدئوی ارسالی از طرف ایران، فراخوانی از طریق وب سایت ارائه می شود تا بهترین اثر، به نشانه سرآغاز حرکت به سوی یک زندگی پر از آرامش، در کنار آثار دیگر کشورها در یک مجموعه منتشر شود.

تفاهم نامه همکاری با مراکز هنری کشورهای مختلف

وی همچنین از دیگر برنامه های این دبیرخانه را امضای تفاهم نامه همکاری با مراکز هنری دیگر کشورها بیان کرد و افزود: در راستای ترغیب به تامل درباره صلح و آرامش فراگیر و بهبود زندگی بشر با رویکرد «تاریخ و تاثیر موزه ها» این اقدام انجام می شود.

به گفته شکری، مذاکرات اولیه با بیش از 800 هنرمند از سراسر جهان در حال انجام است و دستیافت ها و برنامه های آینده ی پروژه به صورت سراسری قابل پیگیری است.

فراخوانی برای لالایی های مردم ایران

دبیر دبیرخانه جهانی نوای صلح ایکوم همچنین درباره فراخوان این پروژه اظهار کرد: کمیته ملی موزه های ایران در نخستین گام همگانی خود قصد جمع آوری «لالایی های مردم ایران زمین» را دارد تا در قالب «پروژه جهانی موسیقی صلح» به گوش مردم جهان برساند.

او درباره ی شرایط ارسال اثر به دبیرخانه ایکوم با تاکید بر این که محدودیتی در طرح ساختاری آثار صوتی یا تصویری ارسالی وجود ندارد، توضیح داد: آثار ارسالی باید در قالب یک فایل تصویری یا صوتی خانگی (یا حرفه ای)، بدون هیچگونه ویرایش فنی یا افزوده های تزیینی هنری در وب سایت «melodyofpeace.com» بارگذاری و ارائه شوند.

وی افزود: برخورداری اثر از حداقل سطح کیفی صوت و تصویر ضروری است (ثبت اثر با یک دستگاه تلفن همراه لمسی مشروط به عدم وجود اصوات یا عناصر تصویری ناخواسته، مناسب است. در زمان بارگذاری اثر، درج اطلاعات مربوط به قطعه لالایی شامل نام فرستنده و معرفی منطقه الزامی است.)

1