7 دسامبر 2023 - 13:19

ردیف بودجه 30 میلیارد تومانی برای فعالان صنایع دستی

12 اوت 2016 - 10:20 dsfr.ir/fc631

ردیف بودجه 30 میلیارد تومانی برای فعالان صنایع دستی
میثم رودکی / دنیای سفر
یک هنرمند صنایع دستی در نمایشگاه صنایع دستی تهران

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی جزییات بسته اشتغال صنایع دستی را تشریح کرد.

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با هماهنگی و کسب موافقت اصولی از سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و بهره گیری از ظرفیت بانک های عامل در سطح کشور؛ اعطای وام و تسهیلات اشتغال به جوانان در عرصه صنایع دستی را به منظور حمایت از اشتغال جوانان و همچنین حمایت از توسعه و استمرار تولید صنایع دستی در دستور کار خود قرار داده است.

بهمن نامورمطلق، معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی با اعلام این مطلب گفت: اعطای تسهیلات بانکی به فعالان حوزه صنایع دستی در بخش خصوصی که تولیدات آن ها در زمره رشته های رو به رشد و پرمخاطب صنایع دستی به شمار می آید از دیگر برنامه های حمایتی معاونت صنایع دستی است.

وی ادامه داد: در راستای حمایت از صنایع دستی و حمایت از جامعه به ویژه جوانان، ما در سطح سازمان یک طرح اشتغال امکان پذیر و سریع داریم که بر اساس آن سازمان سعی دارد قریب به 140 هزار شغل را که شامل 70 هزار شغل در عرصه صنایع دستی و 70 هزار شغل در حوزه گردشگری است، ایجاد کند.

نامورمطلق افزود: در این طرح که عنوان آن بسته اشتغال است برای 70 هزار شغلی که در حوزه صنایع دستی در نظر گرفته شده است، هم برش استانی و هم برش تخصصی و زیرساخت های اشتغال در معاونت مشخص شده و به طور میانگین برای هر فردی که وارد این حوزه می شود به خصوص در مورد رشته های رو به رشد صنایع دستی که بازار روی خوش به آن ها نشان می دهد و امکان توسعه و پیشرفت بیشتری دارند، بین 23 تا 25 میلیون تومان وام اشتغال پرداخت می شود.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اضافه کرد: در این طرح همچنین نزدیک به 30 هزار اشتغال روستایی و به طور مستقل به معاونت روستایی نهاد ریاست جمهوری ارائه و گفته شده که سازمان میراث فرهنگی آمادگی ایجاد اشتغال در این حوزه را دارد، ما امیدوار هستیم با تصویب این طرح در گسترش، توسعه و ترویج صنایع دستی و رفع مشکل و معضل بیکاری که سبب مشکلات و آسیب های اجتماعی می شود، اتفاقات مثبتی صورت گیرد.

وی همچنین افزود: بسته اصلی اشتغال سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری توسط ریاست سازمان در هیأت دولت مطرح شده است که در صورت تصویب این طرح، شاهد اشتغال زایی برای جوانان با استفاده از اعتباری اندک خواهیم بود.

نامورمطلق در مورد تسهیلات بانکی به فعالان صنایع دستی گفت: برای نخستین بار ردیف بودجه مجزایی برای صنایع دستی تعریف شده بدین شکل که با وجود مشکلات اعتباری دولت، خوشبختانه این حساسیت ایجاد شده است که ردیف بودجه ای مجزا برای صنایع دستی تعریف شود.

وی ادامه داد: ردیف بودجه با رقمی حدود 30 میلیارد تومان برای فعالان صنایع دستی در نظر گرفته شده است و علاوه بر این رقم، طی مذاکره با بانک های عامل، تسهیلاتی نیز از این طریق در اختیار فعالان صنایع دستی قرار خواهد گرفت.

معاون صنایع دستی گفت: تسهیلاتی معادل 60 میلیارد تومان از سوی بانک ها برای حوزه صنایع دستی در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه تسهیلات بانکی باوجود ابلاغ، هنوز تخصیص نیافته است، اضافه کرد: تسهیلات بانک ها در پنج محور شامل ایجاد و احداث پایانه های صادراتی صنایع دستی، احداث مراکز طراحی و خانه های ترویج صنایع دستی، آماده سازی و تجهیز ابنیه تاریخی به منظور تبدیل آنها به بازارچه های صنایع دستی، توسعه مجتمع های کارگاهی تولیدی صنایع دستی برای حمایت از برندسازی محصولات صنایع دستی مناسب با شأن ملی و بین المللی و برنامه حوزه های مدیریتی شامل ترویج، تولید و فروش صنایع دستی به بخش خصوصی اختصاص خواهد یافت.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه فرصت امروز » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1