روایت بی بی سی از منطقه بکر توریسم ایران

11 اوت 2016 - 13:00 dsfr.ir/yt4zy

روایت بی بی سی از منطقه بکر توریسم ایران
تیشینه
غار یخی چما

بی بی سی در جدیدترین گزارش خود، به معرفی جاذبه های گردشگری اطراف زردکوه ایران پرداخته است.

یان لوید نوی باوئر در این گزارش از بازدید خود از دامنه های زردکوه نوشته است. این روزنامه نگار از بخش های مختلف زردکوه، آبشارها، پیست اسکی، گله داری و پشم ریسی، زاینده رود، غار یخی چما و یخچال های طبیعی این منطقه و به خصوص ایل بختیاری دیدن کرده و تجربه سفر خود را در اختیار جهانیان قرار داده است.

سرما در گرما

او در گزارش خود درباره زردکوه این گونه نوشته است: «زردکوه، قله ای به ارتفاع 4200 متر است که از سمت غرب به صحرای مرکزی وسیع ایران محدود می شود و یکی از غیرمنتظره ترین یافته های جغرافیایی ایران را پنهان می کند. در حاشیه صحرای داغ مجموعه ای از یخچال های طبیعی نیمه گرمسیری قرار دارند.» یان لوید نوی باوئر به نقل از یک راهنمای تور نوشته است: «اغلب گردشگران خارجی (غیر مسلمان) در ایران از اروپا می آیند که در آنجا نیز کوهستان های مرتفع بسیاری وجود دارند، بنابراین کار سختی است که متقاعد شوند تا از زردکوه دیدن کنند. از این رو، وی تنها سه گروه از خارجی ها را تاکنون به آنجا برده اما هر دفعه این توریست ها گفته اند که این رویداد نقطه اوج تعطیلاتشان به ایران بوده است.»

این روزنامه نگار، از اصفهان به عنوان پایتخت پیشین ایران نام برده و خاطرنشان کرده است: «به اصفهان رفتم تا مساجد و کاخ های مرتفع و میدان ها و باغ های زیبایی را ببینم که یادآور ضرب المثل پارسی قرن هفدهمی «اصفهان، نصف جهان» هستند. بنابراین، وقتی که راهنمای تور به من پیشنهاد کرد تا یک روز از برنامه فشرده ام را در برگشت از سفری 500 کیلومتری برای دیدن زردکوه بگذارم تا شیوه زندگی بختیاری ها را که ایلی از عشایر هستند و در نزدیکی یخچال های طبیعی چادر زده اند ببینم، تا حدودی جا خوردم.» او ادامه داده است: «نیمه نخست سفر از صحرای نیمه خشکی می گذشت که اصفهان را دربرگرفته است. اما به زودی پرتگاه های پوشیده از برف عظیم الجثه ای با تکه هایی سبز پدیدار شدند. وقتی از شهرکرد که بام ایران نامیده می شود و در ارتفاع 2070 متری سطح دریا قرار دارد، گذشتیم، مجموعه ای از علائم شامل پرتره های سیاه و سفید از مردان و پسران را دیدم. راهنمای من توضیح داد که اینها تصاویر شهیدانی است که در جنگ سال های 1988-1980 بین ایران و عراق کشته شده اند.»

آبشارهای عجیب و غریب

او با ذکر اینکه بیشتر مردم نمی دانند ایران پیست های برفی زیادی دارد و بعضی از آنها در کلاس جهانی قرار دارند، تصریح کرده است: «اگرچه محبوب ترین مکان ها برای اسکی در بخش شمالی رشته کوه البرز در تهران قرار دارند اما دهکده چلگرد که آخرین مرکز دارای جمعیت قبل از رسیدن به یخچال ها است، به یک تفریحگاه اسکی آلپاین شباهت دارد.»

نوی باوئر به معرفی آبشار شیخ خان که 9 کیلومتر پس از چلگرد قرار دارد نیز پرداخته؛ یکی از آبشارهای بی شماری که در زردکوه یافت می شود. او از اثر بصری وجود یک آبشار در پرتگاهی در کویر نیز سخن گفته و با اشاره به اینکه بختیاری ها 8 ماه از سال را در خوزستان می گذرانند، نوشته است: «آنان در پایان هر آوریل مهاجرت می کنند تا از دمای تابستانی که به 50 درجه سانتی گراد می رسد فرار کنند. تا نیمه سپتامبر در اینجا باقی می مانند و احشام خود را با علوفه تازه پروار می کنند. این مهاجرت سالانه خسته کننده، با پای پیاده در کویر و برف انجام می شود. هرچند امروزه ایل بختیاری با خودرو سفر کرده و از کامیون برای انتقال حیوانات استفاده می کند، با این وجود بسیاری از سنت های دیگر آنان هنوز پابرجا مانده اند.»

وی درباره زاینده رود نیز توضیح داده است: «رودخانه 400 کیلومتری زاینده رود یکی از طولانی ترین رودهای ایران است و همراه با سفره های آب، میلیاردها لیتر مکعب برف آب شده را به شهرهای کویری مانند اصفهان و یزد می برد.» بنا به گزارش خبرنگار بی بی سی، غار یخی چما یکی از بزرگ ترین مراکز اقامت زردکوه بوده و خانه برخی از بختیاری ها است. او تاکید کرده که بختیاری ها نسل ها است که این سرزمین را در اختیار داشته اند و هنوز از آزادی زندگی عشایری لذت می برند و با قوانین خود زندگی می کنند.

نوی باوئر از کباب ایرانی هم یاد کرده و نوشته است: «تا چند سال پیش، درآمد این عشایر از راه فروش گوشت، شیر و پشم به خریداران محلی بود. اما اخیرا، راه مکملی برای آن به دست آمده و آن غذا دادن به گروه کوچک توریست های ایرانی است که برای سفر از اصفهان به زردکوه می روند. کباب غذای ملی ایران و برخی انواع آن گران است.» او با اشاره به گفت وگویش با یکی از مردم محلی یادآور شده نخستین گردشگر خارجی بوده که در سال جاری از آن منطقه دیدن کرده است.

شگفتی یک غار یخی

این خبرنگار به بازدیدش از یخچال ها نیز اشاره کرده و نوشته است: «این یخچال به اندازه یک اتوبوس و از غبار و دوده پوشیده شده به گونه ای که تنها به شکل یک بلوک صلب یخی از نزدیک قابل تشخیص بود. یک یخچال دیگر نیز در همان نزدیکی قرار داشت. کنار هم بودن این محیط کویری با یخ، غیرواقعی به نظر می رسد؛ گویی نباید اینجا باشد. راهنمای تور شرح داد که در ماه آگوست (مرداد) تونل به اندازه کافی بزرگ می شود تا از زیر یخچال طبیعی بتوان راه رفت. غار یخی چما به همین دلیل است که غار خوانده می شود.»

انتشار چنین گزارشی از یکی از ناشناخته ترین مناطق گردشگری کشور در رسانه ای بین المللی به زودی باعث جلب توجه دیگر گردشگران خارجی به چنین مناطقی خواهد شد و مسیرهای جدید گردشگری را معرفی خواهد کرد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1