به بهانه سانحه هواپیمای دبی

چرا گردشگری و امنیت بدون یکدیگر معنا ندارند؟

11 اوت 2016 - 10:00 dsfr.ir/x23l3

چرا گردشگری و امنیت بدون یکدیگر معنا ندارند؟
straitstimes.com
حادثه هواپیمایی امارات

میزان امنیت یک منطقه است که رونق یا رکود گردشگری در آن منطقه را رقم می زند.

گردشگری علاوه بر اینکه بزرگ ترین و پررونق ترین صنعت جهان است گسترده ترین صنعت خدماتی و از مهم ترین صنایع اشتغال زا نیز محسوب می شود. در گستره فعالیت های این صنعت، سازمان ها و شرکت های بسیاری در بخش های گوناگون حمل و نقل، اقامت و پذیرایی، فروشگاه ها و شرکت های عرضه کننده مواد غذایی حضور دارند و به نوعی استخوان بندی این صنعت را تشکیل می دهند. با این حال توسعه این صنعت به مولفه های متعددی نیاز دارد که «امنیت» از مهم ترین آنها است. امروزه امنیت به عنوان مهم ترین و زیربنایی ترین اصل در تدوین استراتژی توسعه گردشگری در سطح جهان به شمار می رود. «امنیت» و «گردشگری» دو مقوله وابسته به یکدیگرند که در مناسبات داخلی و بین المللی در ارتباط تنگاتنگ قرار دارند و در تعامل دو جانبه، هم می توانند تاثیر افزایشی بر یکدیگر داشته باشند و هم تاثیر کاهشی.

به عبارتی میزان امنیت یک منطقه است که رونق یا رکود گردشگری در آن منطقه را رقم می زند. آنچه که امنیت گردشگری نامیده می شود، تامین امنیت در تمامی حوزه های وابسته به این صنعت همچون سیستم حمل و نقل، بوروکراسی در تشریفات روادید، امنیت اجتماعی و سیاسی مقصد، بیمه و نحوه فعالیت اصناف است. در این میان حمل و نقل قلب صنعت گردشگری و خط اتصال میان مبدا و مقصد و سایر خدمات موجود است. کارآیی و امنیت این سیستم، تعیین کننده  نوع تجربه و کیفیتی است که از سفر به دست می آید؛ تا جایی که گردشگری عمدتا در مناطقی توسعه یافته که شبکه های وسیع حمل و نقل به ویژه حمل و نقل هوایی در آن وجود داشته و با نظامی قانونمند در راستای تسهیل حمل ونقل مسافران توام با تامین امنیت آنان فعال بوده اند، بیشتر توسعه یافته است. در این میان، امنیت پروازی مهم ترین موضوع در مبحث حمل ونقل هوایی است و در این راستا هواپیماهای مسافربری باید از همه نظر از استانداردهای لازم برخوردار باشند تا به این ترتیب ریسک سوانح هوایی و رویدادهای بزرگ به حداقل برسد.

مشکلات ساختاری صنعت هوایی

همه اینها در حالی است که صنعت حمل و نقل هوایی برخی از کشورهای جهان به ویژه پاره ای از کشورهای آسیایی و آفریقایی دارای مشکلات ساختاری فراوانی است؛ از جمله این مشکلات می توان به فرسودگی ناوگان هوایی اشاره کرد که باعث افزایش ضریب خطرپذیری مسافران شده و افزایش میزان تاخیر پروازها یا لغو آنان را به دنبال دارد. مشکل تامین قطعات و لوازم یدکی هواپیماها نیز به دلیل مقرون به صرفه نبودن برای برخی شرکت های هواپیمایی یا تحریم های اعمال شده برای پاره ای دیگر از کشورها از سوی کشور سازنده هواپیما، در کنار نداشتن برنامه پروازی ثابت برای تمام شهرهای یک کشور یا تمام مقاصد اصلی سایر کشورها از دیگر دلایل ضعف صنعت حمل ونقل هوایی است که بعضا سوانح ناگواری را نیز رقم می زند.

آخرین نمونه از این قبیل سوانح را روز چهارشنبه 13 مرداد شاهد بودیم؛ سانحه ای که در خطوط هوایی امارات به عنوان یکی از معتبرترین و پرترافیک ترین خطوط هوایی در عرصه بین الملل رخ داد و در جریان آن نقص فنی یک فروند بوئینگ 777 هواپیمایی امارات با 275 سرنشین که هند را به مقصد دبی ترک کرده بود، منجر به فرود اضطراری و البته بدون چرخ هواپیما در فرودگاه دبی شد، اگرچه خوشبختانه این سانحه خطر جانی برای مسافران و کادر پرواز به دنبال نداشت، اما بنابر آنچه خبرگزاری های رسمی مخابره کردند این سانحه فرودگاه دبی را به عنوان یکی از پرازدحام ترین فرودگاه های خاورمیانه، به مدت چند ساعت تعطیل کرد و منجر به لغو 237 پرواز ورودی و خروجی این فرودگاه شد و طبعا برنامه کاری و تفریحی تعداد زیادی از تجار، گردشگران و دانشجویان را در سطح دنیا تحت تاثیر قرار داد.

این رویداد و سایر رویدادها و سوانح مشابه از دلایلی است که موجب شده بیشتر مسافران تمایل به استفاده از پروازهایی داشته باشند که علاوه بر خدمات کیفی استاندارد و مطلوب، از بیش ترین ضریب ایمنی نیز برخوردارند. ناوگان هواپیمایی ایمن، ساختارهای زیربنایی استاندارد و نیازسنجی مخاطبان از عمده ترین عوامل تاثیرگذار در کاهش وقوع چنین سوانحی است.

شرکت های هوایی که به این فاکتورها توجه دارند و در این راستا با برنامه ریزی مناسب و هزینه کرد لازم خدمات ایمنی را به مسافران خود ارائه می دهند، موفق شده  اند بیشترین تعداد گردشگران را به ویژه در سال های اخیر به خود اختصاص دهند و از این طریق به درآمدزایی از طریق این صنعت نیز دست پیدا کنند.

1