ثبت جهانی مثنوی با توافق ایران، ترکیه و افغانستان

8 اوت 2016 - 11:00 dsfr.ir/e61pl

ثبت جهانی مثنوی با توافق ایران، ترکیه و افغانستان
payamemahtab.com
یکی از اشعار معروف مولوی

پرونده مثنوی معنوی مولانا بعد از مدت ها تلاش بالاخره در مسیر ثبت نهایی در حافظه جهانی یونسکو قرار گرفت.

این در حالی است که هم اکنون افغانستان هم به توافق ایران و ترکیه پیوسته و قرار شده که این شاهکار ادبی به طور مشترک به نام هر سه کشوری که به نوعی در این میراث فرهنگی-ادبی سهیم هستند؛ ثبت شود.

سال گذشته بعد از سفر رئیس کتابخانه ملی ترکیه به ایران، بحث ثبت مشترک این اثر با همکاری دو کشور در حافظه جهانی یونسکو مطرح شد. البته آن زمان مسئولان افغانستان واکنشی به این موضوع نشان ندادند، اما دو هفته پیش که خبر ارسال پرونده اش به یونسکو اطلاع رسانی شد، افغانستان اعتراض کرد و این بار خود اهالی فرهنگ این کشور به جای مسئولان به میدان آمدند.

انتقاد اهالی فرهنگ افغانستان که بعدها جمعی از شاعران ایران نیز به آن پیوستند، به دلیل نادیده گرفته شدن محل تولد مولانا در این طرح بود. آنها در بیانیه ای ضمن درخواست از دو کشور ایران و ترکیه، از مسئولان خود خواستند که در این زمینه اقدامی کنند.

بعد از انتشار خبری مبنی بر امضای بیش از هزار نفر از اهالی فرهنگ ایران و افغانستان پای یک بیانیه به همین منظور، قرار شد مذاکراتی در این باره بین سه کشور صورت گیرد.

فرهاد نظری، مدیرکل ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی در ارتباط با تصمیمات تازه ای که برای ثبت مثنوی گرفته شده گفت: قرار بر این شده که مثنوی با مشارکت سه کشور ایران، ترکیه و افغانستان در حافظه جهانی یونسکو به ثبت برسد. به همین منظور قرار است نشستی با حضور نمایندگان سه کشور در این رابطه در تهران برگزار شود که هنوز زمان دقیق آن مشخص نیست.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری تسنیم » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1