23 ژوئن 2024 - 19:39

مقاومت بخش گردشگری اروپا

6 اوت 2016 - 12:00 dsfr.ir/xf3pl

مقاومت بخش گردشگری اروپا
خبرگزاری اسپونیک
مسافران در فرودگاه منتظر پرواز هستند.

با وجود تمام بحران ها در اروپا، همچنان سفر گردشگران به مقصد اروپا ادامه دارد.

گردشگری اروپا در مقابل بحران های به وجود آمده در بریتانیا، ترکیه، فرانسه و اخیرا هم در آلمان، مقاومت می کند. شرکت چندملیتی گردشگری آلمانی به نام گروه TUI، که در زمینه خدمات گردشگری و مسافرتی فعالیت می کند، به نشریه فیگارو توضیح داده است که بخش گردشگری اروپا باید خود را با شرایط موجود تطابق دهد. ماه جولای برای هتلداران فرانسوی هم ماه خوبی نبود.

بر اساس آمار گروه خدمات گردشگری اروپایی MKG، متوسط درآمد این مؤسسه در ماه جولای به نسبت ماه گذشته 5.5 درصد کاهش داشته است. همچنین این مؤسسه از تمایل کمتر فرانسوی ها برای گذراندن سفر های تابستانی در خارج از کشور خبر می دهد. یکی از مسئولان بخش گردشگری فرانسه می گوید بعد از اعلام وضعیت اضطراری پس از حمله نیس برای تأمین امنیت بیشتر، فرانسه بسیاری از گردشگران کره ای، ژاپنی و آمریکایی خود را از دست داد.

روزنه ای از امید

با وجود تمام خبرهای بدی که از کاهش گردشگری در کشورهای اروپایی مانند فرانسه، آلمان و ترکیه به گوش می رسد، اما هنوز همه چیز در تاریکی مطلق فرو نرفته است. شرکت خدمات گردشگری AirBnb، در فرانسه و در ماه جولای، به لطف رقابت های یورو 2016 میزبان دو برابر تعداد گردشگر به نسبت سال گذشته بود.

آژانس های مسافرتی اروپایی با اینکه امسال در جذب گردشگر با کاهش مواجه بودند، شکایتی ندارند. رئیس یکی از این آژانس های مسافرتی با حدود 3 هزار و 500 شعبه در فرانسه می گوید: «به طور کلی انتظار می رود که بخش گردشگری، تابستان امسال عملکردی مثبت داشته باشد.»

کارشناسان گردشگری با وجود اینکه تعداد سفرهای تابستانی اروپایی ها کاهش 4 درصدی داشته، معتقدند کسانی که به سفر می روند بیشتر خرج می کنند، چه این سفرها داخلی باشد و چه خارجی. بنابراین، برخلاف کاهش تعداد گردشگران، کاهشی در درآمدهای حاصل از گردشگری در اروپا مشاهده نشده است. اروپا، امسال به نسبت سال گذشته در بخش سفرهای خارجی عملکرد بهتری دارد.

به همین دلیل است که کشورهای اسپانیا، ایتالیا و پرتغال بهترین بازخورد را در سفرهای تابستانی سال جاری به ثبت رسانده اند. سفرهای راه دور به کوبا، آسیا (ویتنام، کامبوج، لائوس و برمه) و جزیره موریس به عنوان محبوب ترین مقاصد جهانگردی اروپایی ها شناخته شده اند.

با تمام حوادثی که در فرانسه در این مدت اخیر رخ داده است، اما فرانسوی ها هنوز هوای سفرهای تابستانی را در سر می پرورانند. این تابستان، فرانسوی ها نیز مانند شهروندان سایر کشورهای اروپایی، سفرهای خارجی را به سفرهای داخلی ترجیح دادند. به نظر آن ها گذراندن تعطیلات تابستانی در خارج از کشور مطمئن تر خواهد بود. آژانس های مسافرتی مهم ترین مقاصد گردشگری آن ها را به ترتیب اسپانیا، بالئاری، سیسیل و ساردینیا (جزیره ای در ایتالیا) معرفی کرده اند.

رئیس شرکت چندملیتی گردشگری آلمانی TUI در گفت و گو با فیگارو می گوید: «با اینکه شاهد رشد گردشگری خارجی در میان اروپایی ها هستیم، اما فصل خوبی را پشت سر می گذاریم.» او در ادامه می گوید: «2 میلیون گردشگر به تونس، مصر و سواحل غربی دریای مدیترانه مانند اسپانیا و بالئاری یا کاراییب سفر کرده اند. با این وجود ما مشتریان خود را از دست نداده ایم.»

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه فرصت امروز » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1