6 دسامبر 2023 - 00:15

چرا در جذب گردشگران ژاپنی موفق نبوده ایم؟

5 اوت 2016 - 09:00 dsfr.ir/ez9n7

چرا در جذب گردشگران ژاپنی موفق نبوده ایم؟
علی علیپور
گردشگران فرهنگی ژاپنی در ایران

صنعت گردشگری ایران می تواند از گردشگران ژاپنی بسیار بهره مند شود زیرا ژاپنی ها از درآمد خوبی برخوردار هستند و توانایی سفر به کشورهای خارجی را دارند.

علاوه بر این بازنشستگان ژاپنی برای سفر خود یارانه دریافت می کنند و بیشتر آن ها نیز به گردشگری فرهنگی علاقه مند هستند. بنابراین ایران امکان جذب ژاپنی ها را داراست؛ این در حالی است که هر سال آمار سفر گردشگران ژاپنی به کشور کاهش می یابد.

در دو سال اخیر سفر ژاپنی ها به ایران سالانه کمتر از 2 هزار نفر بوده است. کارشناسان دلایل بسیاری را برای کاهش سفر ژاپنی ها به ایران عنوان می کنند؛ تشابه اسمی ایران و عراق در زبان انگلیسی و ترس ژاپنی ها از حضور داعش در منطقه، تبلیغات منفی رسانه های ژاپن، گران بودن تورهای سفر به ایران، نبود پرواز مستقیم از ژاپن به ایران و مشکلات زیرساختی مانند کمبود هتل و اماکن اقامتی در ایران از دلایل اصلی کاهش حضور گردشگران ژاپنی در ایران است.

بیشتر گردشگران ژاپنی که به ایران سفر می کنند بازنشسته هستند و بیش از 50 سال سن دارند. هزینه تورهای سفر به ایران برای ژاپنی ها از 3 هزار دلار آغاز می شود. این در شرایط است که تورهای سفر به کشورهای اروپایی نیز هزینه ای مشابه دارد، در حالی که تصور ژاپنی ها از ایران یک کشور ناامن و ارزان قیمت است. علاوه بر این بسیاری از کشورهای آسیایی تورهایی ارزان تر از تورهای ایران برای ژاپنی ها برگزار می کنند.

ترس ژاپنی ها از حضور داعش به گفته کارشناسان یکی از مشکلات جذب گردشگران ژاپنی تشابه اسمی ایران و عراق در زبان انگلیسی و ترس ژاپنی ها از حضور داعش در ایران است. به نظر می رسد کم توجهی مسئولان و مدیران گردشگری کشور به تصویر منفی ایجاد شده از ایران در ذهن گردشگران خارجی به تدریج به مشکلی بزرگ تبدیل می شود به طوری که تاوان جرم و جنایت های داعش بر دوش صنعت گردشگری ایران افتاده است.

علی علی پور، کارشناس صنعت گردشگری و فعال در حوزه تورهای ژاپنی به صمت می گوید: تبلیغات صدا و سیما و رسانه های ژاپن تصویر منفی را از ایران در ذهن مردم ایجاد می کند. صدا و سیمای ژاپن علیه ایران به تبلیغات منفی بسیاری می پردازد.

او می افزاید: اگر من قدرتی داشتم از صدا و سیمای ژاپن درخواست می کردم به ایران سفر کرده و تیزرها و فیلم های رایگانی از جاذبه های گردشگری کشور تولید کند یا با صدا و سیمای ژاپن رایزنی می کردم تا علیه ایران تبلیغات منفی نکند.

علی پور عنوان می کند: همچنین هزینه تورهای سفر به ایران برای ژاپنی ها بسیار گران است. او معتقد است تورهای ایرانی گران نیستند بلکه هزینه هتل های متوسط و 4 ستاره بالا است و هزینه اقامت هر شب 90 دلار تمام می شود، این در حالی است که در اروپا هتل های متوسط شبی 80 دلار هزینه دارند و شبی 90 دلار برای ایران گران است.

علی پور در ادامه می گوید: قیمت هر وعده غذای گردشگران خارجی نیز 80 هزار تومان و به عبارتی 25 دلار تمام می شود. ژاپنی ها با این ذهنیت که به کشوری ارزان قیمت سفر می کنند به ایران می آیند. هزینه غذا برای گردشگران ورودی به طور کلی بسیار گران است.

او درباره میزان سفر گردشگران ژاپنی به ایران در سال اظهار می کند: در 2 سال اخیر سالانه هزار و 500 تا 2 هزار گردشگر ژاپنی به ایران سفر کرده اند. این راهنمای تورهای ژاپنی درباره میانگین سنی گردشگران ژاپنی عنوان می کند: به طور معمول بیشتر گردشگران ژاپنی که به ایران سفر می کنند بالای 50 سال سن دارند.

علی پور در ادامه می گوید: در چند سال اخیر رشد بسیاری در جذب گردشگران خارجی داشته ایم اما در جذب گردشگران ژاپنی ناموفق بوده ایم و آمار سفر گردشگر از این کشور به ایران کاهش یافته است.

مجازات برای گروگان گیری

این مترجم زبان ژاپنی تصریح می کند: شباهت میان اسامی ایران و عراق در زبان انگلیسی و زبان های خارجی ضربه های بسیاری بر صنعت گردشگری کشور وارد کرده است. به ویژه برای گردشگران ژاپنی که فرق ایران و عراق را تشخیص نمی دهند و پس از حادثه ناگواری که برای دو خبرنگار ژاپنی به دست داعش رخ داد میزان سفر آن ها به ایران به طور چشمگیری افت داشت.

علی پور اضافه می کند: من در سال های گذشته به طور میانگین سالانه 10 تا 15 تور از ژاپن به ایران را راهنمایی می کردم. اما در سال گذشته تنها 5 تور از ژاپن به ایران را راهنمایی کردم. سال جاری نیز بعید می دانم بیش از 5 تور از ژاپن به ایران را هدایت کنم. او درباره انگیزه سفر گردشگران ژاپنی به ایران عنوان می کند: تورهای ژاپنی ها بیشتر در حوزه گردشگری فرهنگی است. بیشتر گردشگران ژاپنی علاقه مند به بازدید از آثار باستانی و اماکن تاریخی ایران هستند؛ به ویژه از معماری دوران صفوی و آثار تاریخی اصفهان بسیار استقبال می کنند.

علی پور در ادامه می گوید: بزرگ ترین مشکل ما در زمینه جذب گردشگر ورودی هتل است. در شهرهای یزد، اصفهان، تهران و شهرهای بزرگ و گردشگرپذیر کشور مشکل داریم. با آژانس های مسافرتی که در ژاپن همکاری داریم بیشتر در زمینه گردشگری فرهنگی فعالیت دارند و در حوزه گردشگری طبیعی چندان فعال نیستند.

به گفته او؛ هزینه تورهای 5 روزه ایران با اسکان در هتل های 4 ستاره برای ژاپنی ها 3 هزار دلار است و به طور کلی با توجه به هزینه پرواز به ایران، اقامت و حمل و نقل گردشگران ژاپنی قیمت تورهای ایران برای آنها از 3 هزار دلار آغاز می شود. وی اظهار می کند: متاسفانه پرواز مستقیم از ژاپن به ایران وجود ندارد.

به گفته علی پور دستمزد راهنمایان گردشگری ژاپنی ها با وجود تسلط کامل به زبان ژاپنی از 180 هزار تومان تا بالای 200 هزار تومان است. وی عنوان می کند: اکنون 35 راهنمای گردشگری مسلط به زبان ژاپنی در تورهای ورودی ژاپن فعالیت می کنند و هر کدام می توانند سالانه 5 تور گردشگری ژاپن را هدایت کنند.

او دوباره تاکید می کند: صدا و سیمای ژاپن به ویژه شبکه تلویزیونی NHK، تبلیغات منفی بسیاری ضد ایران می کند و پس از ربودن یک گردشگر ژاپنی در ایران آمار سفر گردشگران ژاپنی به ایران افت کرد. وی می افزاید: زمانی که با ژاپنی ها صحبت می کنم می گویند اقوام و دوستان شان، آن ها را از سفر به ایران منع کرده و برای امنیت و جان آن ها ابراز نگرانی می کردند.

گردشگری فرهنگی و تاریخی

ارائه تصویر منفی از ایران و تبلیغات منفی رسانه های ژاپنی درباره امنیت کشور از دلایلی است که هرسال سفر گردشگران ژاپنی به کشور را کاهش می دهد.

محمد آبکار، عضو هیات مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی می گوید: بیشتر گردشگران ژاپنی به گردشگری تاریخی و فرهنگی علاقه مند هستند و به دلیل علاقه به آثار تاریخی کشور به ایران سفر می کنند.

او درباره مشکلات گردشگران ژاپنی در ایران و نارضایتی هایی که در ذهن آن ها ایجاد می شود اظهار می کند: تاکنون گردشگران ژاپنی از سفر به ایران ناراضی نبوده اند. کاهش سفر گردشگران ژاپنی به ایران به دلیل ناامنی منطقه خاورمیانه است و نمی توان آن ها را قانع کرد که ناامنی منطقه ارتباطی به ایران ندارد.

آبکار در ادامه می گوید: ایران باید هزینه کرده و از صدا و سیمای ژاپن درخواست کند کارشناسان و خبرنگاران خود را به ایران بفرستد و به مردم ژاپن نشان دهد که امنیت کشور بالا است.

این فعال گردشگری و راهنمای گردشگران ژاپنی درباره افزودن گردشگری طبیعی به تورهای سفر ژاپنی ها به ایران عنوان می کند: ایران دارای جاذبه های طبیعی منحصر به فردی است که به طور حتم در ژاپن مشابه آن ها وجود ندارند. با اینکه ژاپن از زیبایی های طبیعی بسیاری بهره می برد، اقلیم کویر ندارد. در گذشته نیز تورهایی به مقصد کرمان برای ژاپنی ها برگزار کردیم اما یکی از گردشگران ژاپنی ربوده و تصویر ناامنی ایران در ذهن ژاپنی ها پررنگ تر شد، به همین دلیل کویرنوردی برای ژاپنی ها منتفی شد.

او درباره دیگر مشکلات جذب گردشگران ژاپنی به کشور عنوان می کند: یکی از مشکلات اصلی در جذب گردشگران ژاپنی نبود پرواز مستقیم از ژاپن به ایران است. گران قیمت بودن تورهای ایرانی برای گردشگران ژاپنی نیز از دیگر دلایل کاهش سفر گردشگران ژاپنی به کشور است. با توجه به تصوری که ژاپنی ها از امنیت ایران دارند سفر به کشورهای اروپایی که هزینه ای مشابه دارد را ترجیح می دهند. تورهای بسیاری از کشورهای آسیایی نیز از ایران ارزان تر هستند. به گفته آبکار آمار سفر ژاپنی ها به ایران در هر سال کمتر از 2 هزار نفر است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه گسترش صمت » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1