21 فوریه 2024 - 14:32
مژده وزیر راه و شهرسازی:

اولین سری ایرباس ها در پاییز می آیند

3 اوت 2016 - 19:40 dsfr.ir/ub833

اولین سری ایرباس ها در پاییز می آیند
airliners.net
هواپیمای ایرباس A320

اولین سری از هواپیماهای جدید ایرباس احتمالا تا اواخر پاییز وارد ناوگان هوایی کشورمان می شود؛ بنابراین تا آن زمان قرارداد نهایی شده است.

ناوگان هوایی فرسوده ایران که در دوران تحریم، نفس هایش تنگ شده بود، حالا نیازمند نوسازی است؛ نوسازی ای که در گرو خرید هواپیما از شرکت های هواپیماساز قدرتمند جهان است. یکی از محورهای مهم برجام نیز حول همین محور می چرخد، اما هنوز اوفک (سازمان زیرمجموعه وزارت خزانه داری آمریکا) مجوز نهایی را به شرکت های هواپیماساز برای عقد قرارداد با ایران نداده است.

عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی در گفت و گوی خود با ایلنا دراین باره اخبار خوشی می دهد. به گفته او، اولین سری از هواپیماهای جدید ایرباس به شرط ارائه مجوزها از سوی اوفک، احتمالا تا اواخر پاییز وارد ناوگان هوایی کشورمان می شود. نوسازی ناوگان هوایی با خرید بدون واسطه هواپیما از ایرباس و بویینگ، به عنوان یکی از موفقیت های پس از برجام نه تنها در حوزه وزارت راه و شهرسازی، بلکه در سطح کلان و ملی قلمداد می شود. گفته می شود اگر معامله با بویینگ به نتیجه برسد، این بزرگ ترین معامله ایران و آمریکا در تاریخ خواهد بود.

آخوندی در این گفت و گو نگاهی هم به سیاست های مدیریتی این وزارتخانه دارد و بر همین اساس تأکید می کند در واگذاری پروژه های این وزارتخانه به ویژه در حوزه بنادر، هیچ امتیاز ویژه ای را به نهادهای عمومی نمی دهد و تمام واگذاری ها در شرایط رقابتی و کاملا برابر انجام می شود. وزیر راه و شهرسازی در این گفت و گو در پاسخ به این پرسش که محور مذاکرات با ایرباس در سفر نمایندگان این شرکت هواپیماساز در چند روز گذشته به ایران چه بوده است، می گوید: قرارداد خرید هواپیما اجزای بسیار زیادی دارد. درباره مسائل فنی بسیار پیچیده ای درباره موتور، قطعات، نحوه تأمین قطعات و ... بحث می شود.

او در ادامه اشاره ای به متن قرارداد خرید هواپیما از ایرباس می کند و می افزاید: قرارداد خرید هواپیما از ایرباس بیش از 500 صفحه است و مرتب تیم های مختلفی از نمایندگان شرکت های هواپیماساز، از جمله ایرباس، ATR و سایر شرکت ها به ایران می آیند تا بتوانیم درباره جزئیات مذاکره کنیم. درباره هر یک از این مسائل باید تیم های متخصص و فنی هر دو طرف با یکدیگر مذاکره کنند و درباره هر بند از قرارداد به توافق برسند و بندهای قرارداد را نهایی کنند.

قرارداد ایرباس تا اواخر پاییز نهایی می شود

آخوندی درباره آخرین توافق ها با ایرباس تصریح می کند: درباره بخش اعظمی از این موارد فنی و تکنیکال، مورد به مورد بحث و نهایی شده است. توافق بر سر هر یک از این بندها بسیار زمان بر خواهد بود. او در ادامه به تاریخ نهایی شدن این قرارداد و ورود نخستین هواپیماها به ایران اشاره می کند: اولین سری از هواپیماهای جدید ایرباس احتمالا تا اواخر پاییز وارد ناوگان هوایی کشورمان می شود؛ بنابراین تا آن زمان قرارداد نهایی شده است.

به اخذ مجوز اوفک خوش بینم

آخوندی در ادامه با ابراز خوش بینی از دریافت مجوز از اوفک برای نهایی شدن این قرارداد تصریح می کند: بخشی از این قرارداد در رابطه با موضوعات تکنیکال است. بخشی دیگر از این قرارداد به موضوعات مالی اختصاص دارد که در حال انجام است و مراحل نهایی را طی می کند. بخش دیگر این قرارداد مربوط به مقرارت روابط بین الملل و گرفتن مجوز اوفک (سازمان زیرمجموعه وزارت خزانه داری آمریکا) است که نسبت به اخذ این مجوز خوش بین هستیم.

هرگز گزینه های خود را محدود نمی کنیم

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این پرسش که «اگر به هر دلیلی معاملات با ایرباس و بویینگ انجام نشد، چه ما شرایط را نپذیریم چه آن ها نتوانند اجازه فروش را از اوفک دریافت کنند، آیا گزینه های دیگری برای خرید هواپیما و نوسازی ناوگان هوایی کشورمان وجود دارد؟» تأکید کرد: هیچ دلیلی برای اینکه قراردادها با شرکت های هواپیماساز به نتیجه نرسد، نمی بینم. اما هرگز گزینه های خود را محدود به یک یا دو شرکت هواپیماساز نمی کنیم. برای خرید هواپیما از همان ابتدا که مذاکرات با ایرباس را شروع کردیم، با شرکت بویینگ هم وارد مذاکره شدیم و همچنان که با این دو شرکت در حال مذاکره هستیم، با شرکت MRG ژاپن هم وارد مذاکره شده ایم.

لازم نیست پیش گویی کنیم

وی درباره اظهار نگرانی از صادر نشدن مجوز اوفک که احتمال می رود فروش هواپیما از هواپیماسازهای دیگری چون میتسوبیشی و بمباردیر و امبرائر به ایران را دچار خلل کند، می گوید: فکر می کنم فضای عمومی بسیار مثبت است. لازم نیست پیش گویی کنیم، صبر می کنیم تا وضعیت روشن شود، اما فضا را منفی نمی بینم. آخوندی معتقد است ایران به عنوان یک کشور مستقل، از موضع برابر و از موضع استقلال حاضر است با تمام کشورها وارد مذاکره شود و رابطه اقتصادی برقرار کند و در همین زمینه تأکید می کند: این یک علامت از طرف ماست و زمانی که کشورها وارد مذاکره با ما می شوند، به این معنا است که ما را به عنوان یک کشور مقتدر و مستقل پذیرفته اند.

ایرانِ مستقل، جرئت مذاکره هم دارد

او می افزاید: این بزرگ ترین علامتی است که می دهیم و فکر می کنم هر شرکتی که بخواهد در کشوری سرمایه گذاری کند، این اقتدار و استقلال برایشان بسیار مهم است. برعکس عده ای که فکر می کنند ما نباید مستقل باشیم، من معتقدم سرمایه گذار خارجی زمانی جذب می شود که ما از موضع اقتدار و استقلال صحبت کنیم و ما این علامت خوب را به تمام دنیا می دهیم. در واقع کشوری که مستقل است، جرئت مذاکره هم دارد. وزیر راه و شهرسازی تغییر دولت آمریکا را در استمرار قراردادها با ایران بی تأثیر می داند و می گوید: تفاهم نامه برجام در شورای امنیت سازمان ملل تصویب و به ثبت رسیده است و به طور قطع فراتر از دولت آمریکاست.

تمام مناقصات در بنادر، بین المللی است

وقتی خبرنگار ایلنا از آخوندی درباره سیاست های مدیریتی او درباره بهره گیری از ظرفیت های بخش خصوصی در حوزه بنادر می پرسد و در قالب نمونه از واگذاری اقتصادی ترین بندر ایران (بندر شهید رجایی) و حضور تایدواتر به عنوان یکی از زیرمجموعه های سپاه، به عنوان نهاد پرقدرت وابسته به حاکمیت در این بندر یاد می کند، پاسخ می شنود: در حوزه بنادر هر بخش جدیدی را که بخواهیم واگذار کنیم به طور قطع تمام آن ها در رقابت بین المللی عرضه می شوند. اخیرا هم برای فاز یک بندر شهید رجایی مناقصه اعلام کردیم. برای فاز دو و سه هم به زودی مناقصه برگزار می کنیم. تمام واگذاری ها با انجام مناقصات بین المللی انجام می شود. ما از تمامی فعالان بخش خصوصی که مدعی و علاقه مند سرمایه گذاری در این حوزه هستند، برای شرکت در این مناقصه ها استقبال می کنیم.

به هیچ بخش عمومی امتیاز ویژه نمی دهیم

او تصریح می کند: شرایطی که برای واگذاری ها در نظر می گیریم، برای تمام شرکت ها کاملا یکسان و کاملا رقابتی است و به هیچ وجه به هیچ بخش عمومی امتیازي ویژه نمی دهیم. آخوندی همچنین با اشاره به سهم وزارت راه و شهرسازی از اسناد خزانه می گوید: از رقمی که هفته گذشته منتشر شد، قرار است هزار و 200 میلیارد تومان در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار بگیرد.

4 هزار میلیارد سرمایه گذاری بخش خصوصی در پس کرانه های سازمان بنادر

به عقیده او، آرامش و ثبات اقتصادی یکی از مهم ترین موفقیت های دولت یازدهم است. در حوزه حمل و نقل دریایی، هوایی، ریلی و زمینی پس از برجام به موفقیت های درخور توجهی دست یافتیم. فارغ از نوسازی ناوگان هوایی تنها در حوزه پس کرانه های سازمان بنادر، بیش از چهار هزار میلیارد سرمایه گذاری بخش خصوصی را جذب کرده ایم که این رقم کوچکی نیست.

1