جلسه ستاد ارتقای ایمنی راه آهن برگزار شد

تمامی مناطق ریلی موظف به شناسایی خطرها شدند

29 ژوئیه 2016 - 12:00 dsfr.ir/di2ol

تمامی مناطق ریلی موظف به شناسایی خطرها شدند
مرتضی قدیمی
قطار قدیمی مسیر مشهد - تهران

با توجه به نقش اساسی ایمنی و ارتقای آن در همه زیرساخت های حمل و نقلی به خصوص بخش ریلی، باید ضمن بررسی الگوهای مختلف كشورهای پیشرفته، در قالب مشخص و تعریف شده ای سیستم مدیریت ایمنی در راه آهن پیاده سازی و اجرا شود.

"معاون وزیر راه و شهرسازی"

به گزارش تین نیوز، محسن پورسید آقایی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل راه آهن با حضور در جلسه ستاد ارتقای ایمنی ضمن قدردانی از زحمات دست اندرکاران پروژه سیستم مدیریت ایمنی که از سال گذشته به صورت آزمایشی در اداره کل راه آهن آذربایجان آغاز شده است، گفت: با توجه به اینکه این پروژه برای اولین بار در کشور در صنعت ریلی آغاز شده، می تواند به عنوان یک الگو در سایر حوزه های حمل و نقلی کشور مبنا قرار گیرد.

پورسیدآقایی، افزود: با توجه به نقش ایمنی و ارتقای آن در همه زیر ساخت های حمل و نقلی به خصوص بخش ریلی، باید ضمن بررسی الگوهای مختلف کشورهای پیشرفته، این موضوع، در قالب مشخص و تعریف شده ای در راه آهن پیاده سازی و اجرا شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه خوشبختانه امروز شاهد عملیاتی شدن پروژه ارتقای ایمنی در بخش ریلی هستیم، گفت: بایستی موضوعات مختلف ایمنی مشخص شود تا ضمن شناخت خطرات بخش ریلی، اصلاحات لازم برای رفع آن انجام گیرد.

او با بیان این موضوع که راه اندازی سیستم مدیریت ایمنی در ادارات کل مناطق ریلی می تواند ارزیابی درستی از خطرات به دست اندرکاران ارائه دهد، گفت: ارزیابی درست خطرهای شناسایی شده در این صنعت، ارتقای ایمنی در بالاترین سطح ممکن را به دنبال خواهد داشت.

آقایی افزود: تمامی مناطق ریلی موظف به شناسایی خطرها هستند تا با تدوین الگوهای خاص، در جهت رفع آن اقداماتی را انجام دهند.

مدیرعامل راه آهن همچنین گفت: این موضوع که همه بر مبنای نظام های ایمنی حرکت کنیم نیازمند صبر و حوصله است که برای این کار، باید قبل از آغاز هر اقدامی در راه آهن ارزیابی ریسک خطر صورت گیرد تا در مقابل خطرات، اقدامات اساسی و زیربنایی انجام شود.

طبق گزارش ارائه شده در روابط عمومی راه آهن جمهوری اسلامی ایران، در ادامه این جلسه علیرضا قنادان، دبیر ستاد ارتقای ایمنی با ارائه گزارشی از روند شروع پروژه سیستم مدیریت ایمنی در اداره کل راه آهن آذربایجان، گفت: از زمان تصویب پروژه یک سال می گذرد و ما پس از مراحل مقدماتی و مطالعات اولیه، اجرای پروژه را به صورت آزمایشی، برای اولین بار از اسفند سال گذشته در راه آهن آذربایجان آغاز کردیم.

او با بیان اینکه در این پروژه 4 مسئولیت اصلی را مد نظر قرار دادیم، گفت: شکل دهی به قوانین ایمنی، حرکت به سمت برنامه و افق چشم انداز ایمنی، نظارت و پایش اهداف و تضمین ایمنی از جمله این مسایل است.

قنادان با بیان اینکه این سیستم برای اولین بار در راه آهن کلید خورده است، گفت: پس از تکمیل مراحل آزمایش این پروژه در ناحیه آذربایجان، آغاز استقرار این نظام مدیریتی در تمامی نواحی راه آهن کشور در دستور کار است.

او ضمن اشاره به اینکه در پروژه فوق خطرها شناسایی و راهکارهای رفع آن ها ارائه می شود، گفت: تدوین و ابلاغ خط مشی ایمنی در راستای تحقق اهداف شرکت راه آهن و ارتقای ایمنی از ارکان اصلی این نظام است تا بر این اساس از صدمات و سوانح پیشگیری به عمل آید.

در ادامه جلسه ستاد ارتقای ایمنی، گزارشی از هدف گذاری شاخص های استراتژیک در برنامه 5 ساله ایمنی و همچنین میزان سوانح ریلی از سال 88 تا 94 و مقایسه آن با کشورهای دنیا ارائه شد.

جلسه ستاد ارتقای ایمنی با حضور مدیرعامل شرکت، قائم مقام و جمعی از مدیران راه آهن برگزار شد.

1