چینی ها دیگر به ترکیه و فرانسه سفر نمی کنند

29 ژوئیه 2016 - 10:00 dsfr.ir/sk1bs

چینی ها دیگر به ترکیه و فرانسه سفر نمی کنند
telegraph.co.uk
گردشگران چینی در اروپا

بررسی ها نشان می دهد به دلیل رخدادهای تروریستی در اروپا، گردشگران ثروتمند چینی تمایل کمتری به سفر به مقاصد برتر گردشگری این قاره دارند.

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی، همزمان با افزایش تهدیدهای تروریستی و ترس و تردید گردشگران، مقصدهای برتر گردشگری اروپا که زمانی برای مسافران ثروتمند چینی آمیزه ای جذاب از انواع فرهنگ ها، هنر، آشپزی، آثار تاریخی و مراکز خرید بود، به انتهای جدول مقصدهای محبوب گردشگری سقوط کرده است.

به گزارش اکسپرس چاپ بریتانیا، حملات تروریستی اخیر در نیس و آلمان و پیش از آن در بروکسل و پاریس سبب ایجاد این نگرانی برای گردشگران شده که مبادا در سفر به اروپا، خود قربانیان حملات بعدی باشند. در همین حال، بسیاری از مقصدهای برتر درکشورهای اروپایی به ویژه پس از حمله یک پناهجوی افغانی به گردشگران که چند گردشگر اهل هنگ کنگ نیز در میان قربانیان بوده اند، از نظر بسیاری از گردشگران چینی رسما مبدل به مناطق ممنوعه برای سفر شده است.

طبق همین گزارش از زمان وقوع این حوادث بسیاری از چینی ها در شبکه های اجتماعی به بحث و گفت وگو دراین باره پرداخته اند که آیا سفر به اروپا امن است یا خیر. یک کاربر شبکه اجتماعی Weibo که نسخه چینی از توییتر است، نوشته: «از هنگامی که پناهندگان به اروپا وارد شده اند، احساس می کنیم جریان تروریسم در اروپا دیگر متوقف نخواهد شد.» کی ایو ژوکسی درجایی دیگر نیز آورده است که فرانسه و آلمان براثر فعالیت های تروریستی آینده از بدنه اروپا جدا خواهند شد!

حذف فرانسه از لیست گردشگران چینی

مدیر بازاریابی آژانس گردشگری China CYTS Tours در این باره گفته است: «پس از حملات تروریستی اخیر به نیس در مراسم روز ملی فرانسه، گردشگران چینی نه تنها نیس بلکه فرانسه را از فهرست سفر تعطیلات خود حذف کرده اند.» شیو شیا اولی افزوده است: «این رویدادهای غیرمنتظره سبب افزایش بی ثباتی و ناامنی ها شده که درواقع همانند سرطان برای صنعت گردشگری تلقی می شوند.»

به گفته او تا پیش از حملات تروریستی پاریس در ژانویه و نیز نوامبر سال گذشته مهم ترین نگرانی و سوالی که از سوی گردشگران چینی مطرح می شد این بود که چطور در جریان سفر به اروپا به ویژه فرانسه، از شر دزدان و جیب برها از خود مراقبت کنند؛ درحالی که اکنون همه می خواهند بدانند که آیا سفر به فرانسه امن است؟ و آیا بهتر نیست که برنامه سفرخود را به پاریس لغو کنند؟!

پیش از این بخش قابل توجهی از درآمد گردشگری فرانسه به حضور پررنگ چینی ها در این کشور بازمی گشت و در مقاطع مختلف که تعداد گردشگران چینی این کشور به هر دلیل کاهش می یافت، موجب نگرانی مقامات فرانسوی می شد. جمعیت بالای مسافران چینی علاوه بر افزایش آمار گردشگری ، به اقتصاد فرانسه هم کمک می کند؛ حدود 60 درصد آنها در سال 2012 در پاریس اقلامی چون کیف های «لویی ووتون» و «شانل» و شال های «هرمس» خریدند. چینی ها به طور میانگین 59 یورو (79 دلار) در روز در این کشور خرج کردند که این رقم در مورد ژاپنی ها 56 یورو بود.

آمارها نشان می دهد چینی ها تقریبا دو برابر میانگین میزان خرید دیگر گردشگران خارجی در پاریس (26 یورو) برای خرید سوغاتی و یادگاری هزینه می کردند. با وجود اینکه گفته می شود حوادث تروریستی اخیر از تعداد گردشگران ورودی چینی به فرانسه کاسته است، اما با این همه این مقصد گردشگری در سال 2015 همچنان به رشد گردشگری خود ادامه داد؛ به گونه ای که در سال گذشته میلادی، همچنان در صدر پربازدیدترین کشورهای جهان در جدول جهانی گردشگری باقی ماند. این کشور که در سال 2014 بیش از 83.8 میلیون گردشگر به خود جذب کرد، در سال 2015 میلادی نیز بیش از 86.3 میلیون گردشگر خارجی را به خود دید. در این بین آمریکا، اسپانیا و چین در رده های بعدی پر بازدیدترین کشورها قرار گرفتند.

ترکیه هم در لیست سیاه چینی ها

این گزارش خاطرنشان می کند علاوه بر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، ترکیه نیز از جمله مقصدهایی است که از سوی گردشگران چینی در لیست سیاه قرار گرفته است. کمپانی های مسافرتی چینی پس از 22 جولای و کودتای نافرجام اخیر، تمامی هزینه دریافت شده برای سفر به ترکیه را به مسافران خود که ناگزیر به لغو سفر شده اند، بازپس داده اند؛ اتفاقی که البته چندان دور از انتظار نبوده و گردشگران بسیاری از کشورهای مختلف از سفر به ترکیه منصرف شده اند. اما به رغم این شرایط، اروپا که سال گذشته میلادی نیز از رخدادهای تروریستی و فجایعی از این دست مصون نمانده بود، در پایان این سال پرطرفدارترین قاره جهان شناخته شد و به نظر می رسد به دلیلی فاصله ای که با دیگر قاره ها در جذب گردشگر دارد، همچنان توانسته جایگاه خود را حفظ کند؛ اما این رخدادها همواره تهدیدی جدی برای گردشگری به شمار می روند و باید دید کشورهایی همچون فرانسه چه تمهیداتی برای محافظت از توریسم خود در برابر تروریسم در نظر خواهند داشت.

1