سایت های غیرمجاز، عاملِ ایجاد بحران در عرصه گردشگری

28 ژوئیه 2016 - 11:30 dsfr.ir/pp44g

سایت های غیرمجاز، عاملِ ایجاد بحران در عرصه گردشگری
هتل آتلانتیس دبی
نمایی از وب سایت هتل آتلانتیس دبی

عضو هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر سفر و گردشگری استان تهران گفت: اکثر سایت هایی که در زمینه گردشگری در فضای مجازی باعث ایجاد مشکل می شوند، غیرمجاز هستند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، «امیرپویان رفیعی شاد» در مصاحبه با برنامه «صبح و گفتگو» در ارتباط با کلاهبرداری هایی که در حوزه گردشگری در فضای مجازی توسط برخی سایت های غیرمجاز انجام می شود، گفت: در این رابطه تاکنون انجمن صنفی دفاتر سفر و گردشگری استان تهران، بیانیه هایی را صادر کرده و همانطور که اشاره کردم، اکثر سایت هایی که در این زمینه باعث بروز مشکل می شوند غیرمجاز هستند.

وی با بیان اینکه دفاتر گردشگری به طور معمول برای اخذ مجوز باید از فیلترهای مشخصی عبور کنند، ادامه داد: تعداد بسیار کمی از این دفاتر که دارای مجوز قانونی هستند ممکن است در سایت های خود اقدام به فعالیت های غیرمجاز کنند.

این مقام مسئول در دفتر خدمات سفر و گردشگری تهران با تأکید بر اینکه بیش از 1800 دفتر مسافرتی در تهران فعالیت می کنند، اظهار کرد: کلیه دفاتر مجاز گردشگری در سایت های خود از یک نماد ملی که از سازمان مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اخذ شده استفاده می کنند.

وی با بیان اینکه متأسفانه سایت های غیرمجاز گردشگری باعث ایجاد بحران هایی در این عرصه شده اند، افزود: برخی از آن ها در تورهای گردشگری خود علاوه بر اینکه مسائل اولیه مانند بیمه را رعایت نمی کنند، موازین گردشگری مورد تاکید در کشور را نیز زیر پا می گذارند، چنانکه مشکلاتی را نیز برای مردم محلی ایجاد می کنند که نمونه این موضوع را در کویر مصر شاهد بودیم.

«رفیعی شاد» در ادامه صحبت هایش در رادیو گفت و گو گفت: در بحث بیمه نیز این دفاترِ غیرمجاز مبالغی را برای بیمه گردشگران در نظر نمی گیرند و یا مقدار آن بسیار پایین تر از حد مشخص شده است و همین کاهش نرخ، باعث می شود که مردم به سمت آن ها جذب شوند و در صورت بروز حادثه ای مشکلات زیادی متوجه گردشگران شود.

وی تصریح کرد: این سایت های غیرمجاز نه تنها به موضوع گردشگری آسیب وارد کرده اند، بلکه باعث آسیب زدن به دفاتر خدمات صنف گردشگری شده اند. مثلا در زمینه بلیت هواپیما، بلیت هایی که در سایت های خود اعلام می کنند بعضا فاقد پشتوانه رزرو هستند و این خود مشکلات زیادی را برای مردم در بسیاری از مواقع ایجاد کرده است.

1