رکوردشکنی قیمت تورهای تابستانی ادامه دارد

28 ژوئیه 2016 - 10:30 dsfr.ir/8s3yb

رکوردشکنی قیمت تورهای تابستانی ادامه دارد
kalouttravel.com
چشمه های باداب سورت

کافی ست تعطیلات پایان هفته به بیش از 2 روز برسد تا انگیزه سفر هم بین مردم بیشتر شود، اما وقتی پای قیمت تورها به میان می آید به همان نسبت تردید برای همراه شدن با آن تورها هم بیشتر می شود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با آن که پیش از فرا رسیدن هر تعطیلی از سرکشی و بازرسی ناظران سخن می گوید، اما به زعم اش قیمت تورها به واسطه خدماتی که تبلیغ می کنند، چندان هم غیرمنطقی نیست. با این حال مساله قابل تأمل آن است که قیمت این تورها در هر تعطیلی به نسبت تعطیلات قبل روند صعودی داشته است! مقایسه تورهایی که در عید فطر عرضه شدند با آنچه برای تعطیلات پیش رو ارایه شده، این موضوع را تایید می کند.

به قطعِ یقین اگر قیمت این تورها وسوسه برانگیز بود، بیشتر مردم خصوصا گروهی که به شادی های دسته جمعی گرایش دارند، با آن تورها همراه می شدند و در تعطیلاتی مثل عید فطر با آن مصیبت های خاص تن به سفر نمی دانند و در هزینه هایشان هم صرفه جویی می کردند، اما محاسبات سرانگشتی خانوار ایرانی با این قیمت تورها، جز سفر انفرادی با وسیله نقلیه شخصی که همه مایحتاج هم از یخچال خانه تامین شده، انتخاب دیگری نمی گذارد.

شاید خیلی ها عامل ناهنجاری سفرهای داخلی را ناشی از کمبود تعطیلات متمرکز پایان هفته و یا مهمتر از آن نبودِ فرهنگ "سفر گروهی" بدانند، اما یقینا عامل دیگر که می تواند وضع موجود را تا حدی تغییر دهد، نرخ گذاری تورها است. نگاهی به هزینه ی تمام شده ی تورهای داخلی که برای پایان این هفته ارائه شده، مصداقی برای این فرضیه است؛

سفر به مشهد که تقریبا جزو اولویت های هر خانواده ایرانی است، برای این تعطیلات با خدماتی چون هواپیما که البته نوع ایرلاین آن در قیمت بی تاثیر نیست به همراه دو شب اقامت در هتلی 3 ستاره به اضافه سه وعده غذا بدون ترانسفر و گشت، حدود 750 هزار تومان هزینه بر می دارد.

اگر در این فصل از سال گرمای شیراز چندان آزاردهنده نیست و تمایل دارید تعطیلات خود را در کهن دیار پارس بگذرانید و تا آنجا با هواپیما بروید و شب را هم در یک هتل 5 ستاره مناسب بگذرانید، باید دست کم 1.500.000 تومان خرج کنید که البته وعده های غذایی هم در این هزینه محاسبه نشده است.

این در حالی است که این روزها تورهای ارمنستان، دبی، تایلند، گرجستان و حتی مالزی کمتر از نرخ سفر به شیراز تمام می شود که البته توجیه عرضه شده معمولا این است که این تورهای خارجی یا خدمات نازلی دارند یا در فصل غیرپیک اجرا می شوند، برای همین ارزان تر از تورهای داخل ایران عرضه شده اند و بین این تورها قیاس مع الفارقی صورت گرفته، اما واقعیت آن است که نرخ برخی خدمات از جمله اقامت در ایران به حدی بالا است که قیمت تمام شده ی تورهای داخلی را تحت تاثیر قرار داده است.

از طرف دیگر نرخ تورهای طبیعت که قرار است در تعطیلات پیش رو اجرا شوند نیز قابل تامل است. قیمت این تورها از یک تا سه روز متغیر بین 120 تا بیش از 700 هزار تومان تعیین شده، هرچند توجیه مجریان، آن است که قیمت خدمات در مناطق طبیعی عامل اصلی این نرخ گذاری بوده، ضمن آن که تورهای طبیعت کاملا تخصصی اجرا می شود، اما طبیعتا برای خیلی ها که از چگونگی تامین خدمات این تورهای تخصصی اطلاع ندارند، این قمیت ها هم غیرقابل توجیه و حتی غیرمنطقی به نظر می آید.

جدول زیر به بررسی نرخ برخی از این تورهای طبیعت که همزمان با تعطیلات پایان هفته برگزار می شود می پردازد:

دیدگاه ها

  • امید 29 ژوئیه 2016 - 11:15

    سلام، خوب بود اما نه کامل!
    بنده هم تحصیلکرده گردشگری هستم، هم راهنما و هم تو زمینه نوشتن برنامه سفر با چند دفتر و تورگردان همکاری دارم.
    به جز بحث طمع بعضی دفاتر خدمات مسافرتی برای سودهای غیر معقول از یه تور، بحث اقامت خیلی تاثیر گذاره رو قیمتها. گرچه تو بسیاری از تورها با اینکه راننده چهار الی پنج ساعت در روز رانندگی نمیکنه، قیمت دربستی و رانندگی برای یکروز با رانندگی برای چند ساعت تفاوت نداره که همه اینها دست بدست هم داده که قیمتها افزایش پیدا کنه.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 10 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1