رنگ و بوی تاریخ و فرهنگ در گذرنامه های جدید

2 ژوئیه 2015 - 14:40 dsfr.ir/wp9gh

رنگ و بوی تاریخ و فرهنگ در گذرنامه های جدید
تخت جمشید بر روی گذرنامه

گذرنامه 32 برگی جمهوری اسلامی ایران با تصاویری از نمادها و آثار تاریخی و فرهنگی کشور مزین شده است.

گذرنامه مدرکی رسمی است که توسط دولت ها برای شهروندان صادر و به عنوان سند هویتی آن ها برای سفر به دیگر کشورها شناخته می شود. این سند بین المللی با وجود آن که در در سراسر دنیا معیاری برای صدور مجوز ورود مسافران خارجی تلقی می شود، اما بر اساس این که صادرکننده آن کدام کشور باشد، درجه اعتبار متفاوتی دارد.

امروزه در دنیا کشورها تلاش می کنند علاوه بر بالا بردن امنیت گذرنامه، این مدرک هویتی را از لحاظ ظاهری زیباتر کنند. برای مثال جلد پاسپورت در کشور نروژ به رنگ های غیرمرسومی مانند سفید، آبی فیروزه ای و قرمز است و نشان جدید طلایی رنگ تاج ملی روی آن حک شده است. همچنین با تاباندن اشعه ماورای بنفش به صفحات داخلی گذرنامه، شفق های قطبی موجود در منظره آسمان شب تابش می کنند.

گذرنامه شهروندان کانادایی به شکل کلی تغییر کرده و اخیرا از تصاویر بناهای تاریخی و نمادهای کانادا در برگه های داخلی استفاده شده است. البته این تصاویر فقط زیر نور ماورای بنفش دیده می شوند. با این کار و نیز استفاده از چیپ بیومتریک در داخل گذرنامه ها، امنیت این دفترچه ها را تا حد قابل توجهی بالا رفته و جعل کردن آن دشوارتر شده است.

گذرنامه های جدید ایران نیز در طراحی جدیدش با تصاویری از آثار و بناهای شاخص کشور و همچنین برخی آثار ثبت جهانی شده مزین شده است. جلد این گذرنامه ها به رنگ زرشکی است.

در صفحات داخلی این گذرنامه، طرح هایی از حرم مطهر امام رضا، آرامگاه حافظ، تخت جمشید، ارگ بم، آرامگاه بوعلی سینا، آرامگاه فردوسی، آرامگاه خیام نیشابوری، آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی، آرامگاه عطار نیشابوری، عمارت عالی قاپو، مسجد امام اصفهان، مصلی امام خمینی تهران، خانه بروجردی های کاشان، برج آزادی و در صفحه آخر نیز طرحی برگرفته از نقوش محراب مسجد جامع اصفهان دیده می شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه ها

  • ناشناس 3 ژوئیه 2015 - 12:45

    تخت جمشيد يك بناي بومي ايراني نيست بناهاي ايراني همه اجري و خشتي هستند تخت جمشيد بنايي سنگي مثل تمامي بناهاي يوناني است كه توسط اسرا و هنرمندان يوناني اجير شده ساخته شده است كه البته بنايي ناكامل و نيمه كار رها شده است شايعاتي در مورد بيمه كارگران سازنده و مرخصي زايمان كارگران زن و از اين قبيل همه بدون منبع و رفرانس و همه دروغ محض هستند هزينه ساخت اين كاخ ها هم با غارت و به نابودي كشاندن تمدن هاي باشكوه منطقه مثل عيلام و بابل و مصر توسط هخامنش ها تامين شده است اين بنا در واقع نمادي از هنر يوناني است بهتر بود بجاي عكس يك بناي يوناني عكس يك بناي ايراني را روي گذرنامه مياوردند

1