15 اکتبر 2019 - 08:13

حلوا گردویی استان گلستان ثبت ملی شد

25 ژوئیه 2016 - 08:40 dsfr.ir/l93yw

حلوا گردویی استان گلستان ثبت ملی شد
مامی سایت
حلوا گردویی (آغوز حلوا - سيا حلوا - قره حلوا) گلستان

حلوا گردویی گلستانی ها با شماره 1158 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، مدیرکل این اداره کل گفت: حلوای گردویی یا "آغوز حلوا" یکی از حلواهای سنتی استان به ویژه شهرستان های بندر گز و کردکوی به شمار می رود.

«ابراهیم کریمی» افزود: مردم استان در شب نشینی ها، جشن ها (عید نوروز، عید قربان، عید غدیر، شب یلدا و ...) جهت پذیرایی و در مراسم عزاداری برای اموات آن را تهیه و طبق رسوم گذشتگان به همراه نان محلی بین وابستگان و همسایه ها تقسیم می کنند.

کریمی در اشاره به مواد مورد استفاده در حلوای گردویی گفت: مواد اولیه این حلوا برنج گرده، مغز گردوی سیاه، کره محلی، شکر و آب است که پس از آماده شدن حلوا، آن را به قطعات کوچک و گرد تقسیم و این قطعات را کشتا می نامند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان بیان کرد: حلوا گردویی بندرگز و کردکوی به عنوان میراث معنوی (میراث فرهنگی ناملموس) به شماره 1158 در تاریخ 22 اسفند سال 1394 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

حلوا گردویی یکی از سوغات و عناصری است که موجب جذب گردشگر در استان یا شهرستان می شود و در حال حاضر این حلوا یکی از عوامل مؤثر اقتصاد شهرستان بندرگز محسوب می شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1