نسل Z؛ مخاطبان جدید مقاصد گردشگری

24 ژوئیه 2016 - 11:10 dsfr.ir/ko1d1

نسل Z؛ مخاطبان جدید مقاصد گردشگری
creativeoutlet.com
نسل Z کسانی هستند که الان بین 8 تا 18 سال سن دارند و بین سال های 1998 تا 2008 به دنیا آمده اند.

محیط صنعت گردشگری به طور مداوم در حال تغییر است. درست زمانی که ما در حال شناسایی و بررسی نسل هزاره بودیم، نسل Z در حال ورود به بازار بود. ما خیلی در مورد آنها نمی دانیم، اما آنچه واقعا باید بدانیم این است که این نسل آماده اند که شروع به مسافرت کنند.

نسل Z چه کسانی هستند؟

نسل Z کسانی هستند که الان بین 8 تا 18 سال سن دارند و بین سال های 1998 تا 2008 به دنیا آمده اند. این نسل در حال حاضر حدود 25 درصد از جمعیت جهان را تشکیل می دهند. پیش بینی می شود در سال 2020 حدود 40 درصد از گردشگران جهان را این نسل تشکیل دهند و تمام شرایط را برای مسافرت دارا خواهند بود. بنابراین سهم بزرگی از بازار را در اختیار خواهند داشت.

متخصصان بازاریابی گردشگری باید به خوبی درک کنند که این نسل با نسل هزاره (یا همان نسل Y) تفاوت های جدی دارند؛ نسلی که با موبایل بزرگ می شود (نسل Z) با نسلی که وقتی بزرگ شد موبایل را می شناسد (نسل Y)، بسیار متفاوت است. نسل Z نسلی است که چند کار را با هم انجام می دهند و نیز می توانند چند وسیله را در کنار هم مورد توجه قرار دهند (تلویزیون، گوشی موبایل، تبلت، کامپیوتر و ...). این توجه بسیار کوتاه مدت است؛ شاید چیزی حدود 8 ثانیه. این 8 ثانیه مهم ترین نکته ای است که متخصصان بازاریابی در هنگام تولید محتوا برای این نسل باید به آن توجه کنند.

نسل Z همچنین با رسانه های اجتماعی به نحوی متفاوت از نسل های دیگر برخورد می کنند. آنها به امنیت و حریم شخصی در فضاهای مجازی اهمیت بسیار زیادی می دهند. حقیقت بسیار جالب در مورد آنان این است که طبق آمار سال 2014 حدود 25 درصد از افراد این نسل به همان دلایل حریم شخصی و ... از پذیرش فیس بوک خودداری کرده اند.

دلیل دیگر این موضوع آن است که این نسل ترجیح می دهند محتوای دلخواه خود را در رسانه های اجتماعی نگاه کنند، تا وقت خود را در شبکه های اجتماعی بگذرانند. اپلیکیشن هایی مانند اینستاگرام و یوتیوب بسیار مورد توجه این نسل هستند. باید بدانیم ما در مقابل نسلی ایستاده ایم که محتوا را تنها به اشتراک نمی گذارد بلکه محتوا را می سازد. این نسل بسیار مایل است که در مباحثات شرکت کند و جزئی از آن باشد. «متصل بودن» به عنوان یک پایه و مفهوم برای این نسل شناخته می شود و یک موضوع سرسری نیست. این موضوع بسیار مهمی برای این نسل است که بسیار دوست دارند به شبکه جهانی متصل باشند.

بسیار واضح است که اپلیکیشن های موبایلی که در حال حاضر بین نوجوانان این نسل رایج هستند، بسیار ماندنی خواهند بود و باید از بستر آنان استفاده های زیادی برای بازاریابی در میان این نسل کرد. برخی از شرکت های خطوط هوایی با توجه به رویکردها و توجهات نسل Z، کمپین هایی را در بستر این اپلیکیشن ها اجرا کرده اند که آنها را تشویق و ترغیب به ساخت کلیپ ها و تصاویری از استفاده از این شرکت خطوط هوایی و به اشتراک گذاری آنان در فضای اپلیکیشن کند. به طور مثال در نمونه ای دیگر، گروه هتل های ماریوت به عنوان یکی از اولین مجموعه های بزرگ مهمان پذیری در سراسر دنیا، کمپینی سه ماهه را برای افزایش آگاهی این نسل از مسافرت طراحی و اجرا کرد. هدف اولیه این کمپین افزایش فروش اتاق نبود، بلکه افزایش آگاهی این نسل از مزایای اقامت در اتاق های هتل ماریوت در سراسر دنیا بود؛ کمپینی که با موفقیت خوبی در استفاده از این بستر برای این نسل همراه بود. همچنین گروه هتل های استار وودز نیز از این بستر برای ترویج فعالیت ها و تجربه ها استفاده می کنند. با استفاده از بعضی از این بسترها، مخاطبان این نسل باید حس کنند که جزئی از یک مجموعه بزرگ تر هستند و مشارکت فعالانه ای در تولید محتوا یا تجربه یک فعالیت یا هر چیز دیگری دارند و تنها هدف یک برنامه بازاریابی نیستند.

نکاتی برای بازاریابی نسل Z

  • با نسل Z تیم تشکیل دهید، آنها را داخل برنامه خود کنید، برند مقصد گردشگری خود را با کمک آن ها بسازید و داستان های مورد نظر را ایجاد کنید.
  • عبارات خلاقانه به کار ببرید، در بازاریابی خود کارآفرینی کنید و حس بهتری را از مشارکت برای مخاطب خود بسازید.
  • در مورد اینکه چگونه مقصد شما می تواند با نسل Z تعامل بیش تر و بهتری داشته باشد، فکر کنید؛ تعاملی که به معنای واقعی مشارکت آنان را بر انگیزد.

شاید برخی از دست اندرکاران تصور کنند داشتن برنامه بازاریابی برای این نسل در حال حاضر نیاز نیست و آنان تصمیم گیر سفر نیستند. در پایان بار دیگر به جملات ابتدایی متن رجوع کنیم؛ نسل Z تا سال   برای 2020 سفر کردن آماده می شوند و اگر ما از هم اکنون آنها را در برنامه های بازاریابی مورد توجه قرار دهیم در سال 2020 می توانیم انتظار بازگشت این سرمایه گذاری را داشته باشیم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
14 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1