7 دسامبر 2019 - 04:44

غذاهای محلی گیلان بر سر سفره ایرانی

23 ژوئیه 2016 - 12:00 dsfr.ir/db5to

غذاهای محلی گیلان بر سر سفره ایرانی
حمید ضیایی پرور
غذاهای محلی و رستورانی در جشنواره سفره ایرانی - رامسر

ایران سراسر اصالت است و غذاهای محلی گوشه گوشه این دیار کهن طعم خوش اصالت، فرهنگ و سلامت را کام رواست؛ چنان که سفره گیلان به یونسکو پیوست و اینک این سفره سلامت میهمان سفره ایرانی در مازندران شده است.

خوش ذوقی گیلانیان همچنان پابرجاست و عطر خوش غذاهای مادربزرگ به پای میزهای نسل جدید رسیده و گردشگران در رستوران ها سراغ غذاهای محلی را می گیرند و به تقریب همه واحدهای پذیرایی گیلان به این موضوع هوشیارتر از پیش شده و برنامه غذایی رستوران های خود را به طعم غذاهای محلی می آرایند؛ بگونه ای که گردشگری غذا در گیلان اینک به یکی از پر مخاطب ترین گونه های گردشگری فرهنگی بدل شده است.

اگرچه امروز رشت در کنار آدلاید استرالیا، بارسلونا از اسپانیا، برگن از نروژ، بوداپست از مجارستان، دیترویت از آمریکا، لیورپول از انگلیس، رم از ایتالیا، مونته ویدئو از اروگوئه، سالوادور برزیل و سنگاپور به عضویت شبکه شهرهای خلاق جهان پیوست اما پیش تر سفره گیلان شهرت جهانی یافته بود به طوری که نجف دریابندری در کتاب معروف آشپزی خود می نویسد بورانی از گیلان بر سر سفره مردمان در اسپانیا نشسته است.

بنا به گفته کارشناسان برنامه ریزی توریسم جغرافیای تغذیه امروز در فضای جغرافیایی خاص خود در ارتباط با سایر عناصر فضایی از اهداف پر مخاطب و پر درآمد در کشورهای پیشرو در حوزه گردشگری و توریسم محسوب می شود.

مجتبی افلاکیان دوست دکترای گردشگری روستایی معتقد است: تحقیقات مردم نگاری شهرهای استان گیلان نشان می دهد، هیچ آیین و سنتی از اهالی این منطقه (از تولد و دندان در آوردن نوزاد تا ازدواج و بارداری و از مراسم مذهبی تا آیین های ملی و از بیماری تا سوگواری) بدون وجود غذای خاص آن مراسم رسمیت نداشته و در این رابطه باورها و اعتقادات فراوانی در زندگی مردم مشاهده می شود.

وی ادامه می دهد: ویل دورانت در کتاب تاریخ تمدن خود می نویسد، مسئله خوراک انسان و تهیه آن بنیان تمدن را تشکیل می دهد و باید چشم داشت و در پشت ظاهر مطبخ را دید.

خوشمزه ترین جاذبه گردشگری گیلان غذاهای محلی است که طعم طبیعت در درونش رسوخ کرده و باقلاقاتوق ساده ترین و خوشمزه ترین ابداعات آشپزی این خطه سرسبز است و بس؛ و دیگر نمی گوییم از مطنجن مرغابی (مرغابی، رب انار، مغز گردو و ...)، شیرین قرمه و ...

امروز روستای دستک در آستانه اشرفیه واقع در شرق گیلان، سرولات با رستوران صمیمی خاور خانمش (که گردشگران با همه سختی صف های طولانی، منتظر طعم خوش پر اصالت و سلامت غذاهای محلی اش می مانند) و به تقریب بیشتر رستوران های استان فارغ از طعم خوش غذاهای محلی نیستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان ضمن ابراز خرسندی از اقدام انجام شده موضوع پیوستن رشت به شهرهای خلاق دنیا را فرصتی برای رونق و توسعه گردشگری استان دانست. رضا علیزاده می گوید: گیلان با 170 نوع غذای محلی یکی از استان های غنی در زمینه گردشگری فرهنگی بویژه تنوع غذایی است که این موضوع می تواند بعنوان یکی از گونه های گردشگری تخصصی غنی در بحث گردشگری برجسته و مورد اهتمام قرار گیرد.

وی تصریح کرد: دفاتر خدمات مسافرتی استان در این راستا به سمت برپایی تورهای تخصصی گردشگری بویژه گردشگری فرهنگی سوق داده شده اند.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان نیز بیان کرد: جشنواره سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری از سی ام تیرماه تا امروز (یکم مردادماه) در مازندران برگزار می شود و گیلان در چهار بخش ارائه غذای محلی، شیرینی، دم نوش و چاشنی حضور دارد.

حمیدرضا آذرپور افزود: باقالاقاتوق، ترش تره و میرزا قاسمی غذاهای محلی، رشته خشکار، نان خلفه و نان برنجی شیرینی، زیتون پرورده، کاله کباب و بادمجان شکم پر چاشنی، چای محلی گیلان، گل گاوزبان و بابونه دمنوش های آماده ارائه در جشنواره پیش گفته در مازندران است.

وی ادامه داد: غذاهای آماده ارائه گیلان در جشنواره سفره ایرانی پیش تر در فهرست آثار ناملموس ملی به ثبت رسیده است.

به هر روی اصالت و سلامت سفره ایرانی نشان آن است که هنوز وقت برای بازگشت به هویت غنی پیشینیان نیک اندیشمان باقی است، کافیست غبار بزداییم و آن ها را آگاهانه بر زندگی نوین خویش جاری سازیم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1