5 اکتبر 2021 - 01:30

نقش زندگی بر تار و پود فرش ترکمن

22 ژوئیه 2016 - 03:50 dsfr.ir/dh793

نقش زندگی بر تار و پود فرش ترکمن
عباس پوستین دوز
زنان ترکمن در حال قالی بافی

فرش ترکمن میراثی کهن و از محدود کالاهایی است که هم در بین خود مردم این خطه و هم دیگر مناطق کشور از محبوبیت و معروفیت خاصی حتی در آن سوی مرزها برخوردار است.

ترکمن ها فرش را به شکل و اندازه های گوناگون می بافند تا نیازهای متنوع زندگی خود را مرتفع کنند. تصاویر بافته شده ذهنی هستند و همه ی آن ها نشان دهنده نمادهایی از زندگی این مردمان هنرمند است.

بانوان و دختران ترکمن این اصلی ترین عناصری که فرش ترکمن با آنها معنا پیدا می کند، خیال را به واقعیت تبدیل می کنند و با این معجزه استعداد-لیاقت و علاقه خود را به نمایش می گذارند. بسیاری از دختران فرش زیر پای خود و همسر آینده شان را خود می بافند و به عنوان هنر دستی به خانه بخت می برند. تار و پود قالی های ترکمن از پشم یا ابریشم است. دار این نوع قالی بصورت افقی است و می توان گفت بانوی ترکمن خود اولین فردی است که بر فرش خود پا می گذارد.

در دوران های گذشته برای رنگ آمیزی از رنگ های گیاهی و سنتی استفاده می کردند اما متاسفانه امروزه از رنگ های شیمیایی بهره برده و کمتر میل به استفاده از رنگ های طبیعی دیده می شود.

در قالی ترکمن تنوع رنگی که در قالی دیگر نقاط کشور شاهد هستیم را نمی بینیم اما برای آنکه در بازار رقابت همچنان باقی بماند سعی شده است که تنوع رنگ آن کمی بیشتر شده و از پنج رنگ به دوازده رنگ ارتقاع یابد.

زیبایی، کیفیت و اصالت رنگ و نقش این آثار هنری باعث شده است که از اروپا و آمریکا مخاطبین زیادی را به خود معطوف کند و اگر هوشیاری و توجه مسئولین به این هنر و هنرمندان این رشته که بانوان هستند بیشتر شود می تواند ارزآوری بسیار مناسبی برای استان گلستان و مردم این خطه به همراه داشته باشد و در جهت احقاق کلام مقام معظم رهبری در زمینه ی اقتصاد مقاومتی قدم های بسیار بزرگ و مفیدی برداشته شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1