24 فوریه 2020 - 15:52
یک هفته با میراث فرهنگی و گردشگری؛

ثبت جهانی دو میراث ایرانی / اجرای تور ترکیه ممنوع

23 ژوئیه 2016 - 09:00 dsfr.ir/nx9nl

ثبت جهانی دو میراث ایرانی / اجرای تور ترکیه ممنوع
wikimedia.org
غروب زیبای کویر

ثبت جهانی 11 قنات ایرانی و بیابان لوت، مزایده خانه حاکم تهران، پشت پرده عمارت مسعودیه، کودتای ارتش ترکیه و ممنوعیت برگزاری تورهای از جمله خبرهای مهم حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در هفته گذشته بودند.

خانه علاالدوله به مزایده گذاشته و سپس از فهرست مزایده حذف شد

هفته گذشته خبر رسید که در خیابان فردوسی خانه ای وجود دارد که متعلق به خانه حاکم تهران بوده و یکی از نهادها آن را به مزایده گذاشته است. 15 تیر ماه هم رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران اعلام کرده بود خانه حاکم تهران در خیابان فردوسی در حال فروش است و با وجود مکاتبات مدیرکل بافت های تاریخی شهرداری تهران با اداره کل میراث فرهنگی استان تهران و پیگیری های لازم برای توقف فروش این خانه، نتیجه ای حاصل نشده است. پس از آن ستاد اجرایی فرمان امام اعلام کرد که این خانه را از فهرست مزایده خارج کرده است.

یک ایرانی کرسی شورای عالی ژئوپارک های جهان را به دست آورد

دبیرکل سازمان یونسکو در نامه ای یکی از کرسی های شورای عالی ژئوپارک های جهانی یونسکو را به علیرضا امری کاظمی، کارشناس ایرانی در زمینه ژئوتوریسم و ژئوپارک تقدیم کرد.

ترکیه در تب و تاب کودتا

مهم ترین خبرهای حوزه گردشگری در هفته گذشته درباره کودتایی بود که در ترکیه رخ داد و موجب شد تا تورهای گردشگری ایران به سمت ترکیه لغو شود و تعدادی هواپیمای خالی از ایران به ترکیه برود تا گردشگران ایرانی را به کشور برگرداند. در این میان دفاتر خدمات مسافرتی ایران اعلام کردند که ایرلاین های ترکیه ادعای خسارت کرده اند و گفته اند که پس از چند روز شرایط ترکیه امن شده و دیگر شامل فورس ماژور نمی شود بنابراین آژانس ها بابت لغو سفرها باید جریمه بپردازند.

معاون گردشگری کشور نیز برای چندمین بار اعلام کرد: در پی حوادث و ناامنی های اخیر در ترکیه، ممنوعیت ثبت نام و اعزام گردشگر به این کشور توسط دفاتر خدمات مسافرتی اعمال و هر گونه اقدام برخلاف این سیاست ابلاغی تخلف محسوب می شود.

قنات های ایرانی در فهرست میراث جهانی ثبت شد

پرونده «11 قنات ایرانی»، به عنوان دومین پرونده زنجیره ای ایران در فهرست میراث تاریخی - فرهنگی یونسکو بررسی شد و به ثبت جهانی رسید.

بیابان لوت در فهرست میراث جهانی ثبت شد

پرونده بیابان لوت در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. چهلمین کمیته میراث جهانی یونسکو که در شهر استانبول ترکیه در حالی برگزار شد که کودتا در ترکیه رخ داد و منجر شد که پرونده بیابان لوت به سرعت مورد ارزیابی قرار گیرد و هر چه سریع تر این اجلاس به پایان برسد. قرار بود اجلاس کمیته میراث جهانی تا روز 31 تیر ماه ادامه داشته باشد. اما با ثبت پرونده بیابان لوت ایران دارای نخستین اثر میراثی و طبیعی در فهرست یونسکو شد. به این ترتیب ایران دارای 20 اثر جهانی و 1 اثر تاریخی و طبیعی شد.

ایراد یونسکو به پرونده چه بود؟

مسئول تهیه پرونده ثبت جهانی بیابان لوت از ویژگی های ممتاز لوت، جزئیات پرونده، حمایت 17 کشور از پرونده ایران و ایرادات وارد شده به آن سخن گفت و تاکید کرد: بیابان لوت جهانی شده نه کویر لوت.

آینده نامعلوم واگذاری عمارت

بنای تاریخی عمارت مسعودیه فقط یک ساختمان نیست، این بنا قرار بوده 6 سال پیش مرمت شود اما آنقدر به آن بی توجهی شده که اکنون صندوق احیای آثار تاریخی اعلام می کند، خسارت های زیادی به دلیل اهمال در مرمت، به این مجموعه وارد شده است.

این بنای تاریخی سال 89 به همراه خانه عامری های کاشان و کاروانسرای وکیل کرمان به یک شرکت بهره بردار به مدت 59 سال واگذار شد و قرار بود که طی 10 سال مرمت و آماده سازی آن برای تبدیل به هتل انجام شود اما در طی این مدت خانه عامری ها به هتل تبدیل شد و کاروانسرای وکیل کرمان هیچ رنگی از مرمت و تغییر کاربری ندید.

در عمارت مسعودیه نیز اگرچه کارهای فرهنگی انجام می گرفت اما به هتل تبدیل نشد و برای مرمت های آن نیز قدمی برداشته نشد. به همین دلیل صندوق احیای آثار تاریخی چند ماه قبل قرارداد کاروانسرای وکیل و عمارت مسعودیه را فسخ کرد.

اما شرکت بهره بردار نسبت به تخلیه عمارت مسعودیه تمکین نکرد به همین علت صندوق نیروهای خود را در عمارت مستقر کرد. این اتفاق موجب درگیری های قانونی بین صندوق و شرکت شد تا جایی که شرکت بهره بردار از صندوق به مقامات قضایی شکایت کرد و این عمارت به روی مردم بسته شد.

آغاز به کار جشنواره «سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری»

جشنواره «سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری» از روز یکم مردادماه در شهرستان رامسر شروع به کار کرد. در تقسیم بندی شماره 1 این جشنواره پرطرفدارترین غذاهای محلی استان های مازندران، گیلان، قزوین و گلستان در رامسر معرفی می شوند.

مصوبه تعیین قیمت بلیط ورود به اماکن تاریخی و موزه ها ابلاغ شد

معاون اول رئیس جمهوری، مصوبه مربوط به تعیین قیمت بلیط ورود به اماکن تاریخی و موزه ها توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را ابلاغ کرد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1