روزنامه تلگراف در تحلیلی نوشت

ناقوس مرگ برای گردشگری ترکیه بلندتر می نوازد!

21 ژوئیه 2016 - 11:00 dsfr.ir/fr2hw

ناقوس مرگ برای گردشگری ترکیه بلندتر می نوازد!
mahtabrokh.ir
انفجار انتحاری در شهر استانبول

کشورهایی که صنعت گردشگری آن ها به خاطر مسائل تروریستی آسیب دیده است، به طور میانگین 13 ماه طول می کشد تا بتوانند آن را بازسازی کنند.

"شورای جهانی سفر و گردشگری"

ترکیه در ماه های اخیر با کاهش شدید در جذب گردشگر مواجه بوده است؛ اتفاقی که پیرو حوادث تروریستی در این کشور رخ داده و حالا روزنامه تلگراف از آن با عنوان نواخته شدن ناقوس مرگ گردشگری در این کشور یاد می کند. این روزنامه انگلیسی در گزارش خود با اشاره به کاهش 34.6 درصدی گردشگران ورودی به ترکیه در ماه می، یادآور شده که این بیش ترین میزان کاهش در 22 سال گذشته بوده است و کودتای نافرجام اخیر نیز به احتمال بسیار قوی، ضررهای جبران ناپذیری به صنعت توریسم این کشور که شکننده شده، وارد خواهد آورد.

به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، یکی از مدیران و گردانندگان تور گردشگری در ترکیه در این باره می گوید: «در حال حاضر، گردشگری ترکیه رو به پایان است.» به گفته زکی یوکل، فروش تور در کشور ترکیه در حال کم و کمتر شدن است و دست اندرکاران این بخش نمی دانند در 6 ماه آینده چه اتفاقی خواهد افتاد. او ادامه می دهد: «من حس خوبی ندارم که تا چند ماه مردم را به تعطیلات بفرستم. ما صحنه های بسیار زشتی در حین کودتا دیدیم و این حجم زیادی از عصبانیت را در کشور ایجاد کرد. کودتای نافرجام برای صنعت توریسم، بسیار آسیب زننده تر از حملات تروریستی است.»

یوکل یادآور می شود: «اعتماد توریست ها در ترکیه به خصوص در میان بریتانیایی ها، در حال رشد بود. شهرهای استانبول و آنکارا و همچنین استراحتگاه های ساحلی وضعیت خوبی داشتند اما بمب گذاری تروریستی ماه گذشته در فرودگاه آتاتورک، به آن ها شوک وارد کرد.»

در همین حال و بر اساس این گزارش، یک فعال دیگر گردشگری در این کشور نیز به تلگراف می گوید: «کشور رو به ثبات بود و داشت به یک گزینه بسیار عالی برای بازار هتل و کنفرانس ها تبدیل می شد. همچنین مردم درباره پیشنهادهای معاملاتی پرس و جو می کردند و ظرفیت های بسیار زیادی اینجا وجود داشت. اما بمب گذاری، ضربه نهایی بود.» مدیرعامل سازمان آناتولین اسکای، با استناد به نابسامانی های سیاسی و حملات تروریستی، به شکست خود پس از بمب گذاری در فرودگاه استانبول اعتراف می کند.

از سوی دیگر، شورای جهانی سفر و گردشگری (WTTC) پیش از این در گزارشی اعلام کرده بود کشورهایی که صنعت گردشگری آن ها به خاطر مسائل تروریستی آسیب دیده است، به طور میانگین 13 ماه طول می کشد تا بتوانند آن را بازسازی کنند. حالا هم به گفته رئیس WTTC، فهرستی از مشکلات وجود دارد که کشورها برای جذب دوباره توریست ها باید بر آن ها فائق بیایند. به اعتقاد دیوید اسکوسیل، ترکیه نه تنها با حملات تروریستی مواجه شده، بلکه به خاطر جنگ سوریه در مرزهایش، بحران مهاجران و نزاع سیاسی با روسیه نیز به چالش کشیده شده است.

در کنار همه این ها کودتای اخیر نیز ممکن است روی بخش سفر و گردشگری ترکیه تأثیرات بیشتری بگذارد؛ چرا که مسافران باید به ثبات سیاسی پیش از آنکه دوباره در گروه های بزرگ به این کشور برگردند، مطمئن باشند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1