ادعای خسارت ایرلاین های ترک در پی لغو تورهای گردشگری

20 ژوئیه 2016 - 19:00 dsfr.ir/j923d

ادعای خسارت ایرلاین های ترک در پی لغو تورهای گردشگری
worldbulletin.net
فرودگاه بین المللی آتاتورک استانبول

ایرلاین های ترکیه در مواجه با لغو پروازها به این کشور ادعای خسارت کرده و مدعی هستند دیگر شرایط در ترکیه «فورس ماژور» نیست و آژانس ها بابت لغو پروازها باید جریمه بپردازند!

به گزارش خبرگزاری مهر، برگزاری تورهای گردشگری ترکیه طبق اعلام سازمان میراث فرهنگی ممنوع شده و اگر کسی تنها بلیت هواپیما به مقصد ترکیه از آژانس های مسافرتی طلب کند، با مشکل مواجه می شود.

در این میان مدیران برخی از دفاتر خدمات مسافرتی اعلام کرده اند که متحمل ضرر شده اند چرا که ایرلاین های خارجی به آن ها گفته اند در ترکیه امنیت برقرار است و در صورت لغو پروازها باید متحمل پرداخت جریمه شوید. چرا که دیگر اکنون با آرامش بوجود آمده، شرایط فورس ماژور در قراردادها معنایی ندارد.

این موضوع را علی شفیع بیک، یکی از مجریان برگزاری تورهای گردشگری ترکیه نیز تایید می کند و می گوید: ایرلاین ها گفته اند که باید جریمه پرداخت شود ولی این مشکل را با هتلداران ترکیه نداریم چون زمانی پول می پردازیم که مسافر به داخل هتل رفته باشد. به همین دلیل اکنون در حال مذاکره با ایرلاین های ترکیه هستیم. ضمن اینکه قرار است امروز جلسه ای با حضور معاونت گردشگری و آژانس های مسافرتی برگزار شود تا در این باره تصمیم گیری کنیم.

پرداخت جریمه به قرارداد منعقد شده بستگی دارد

شفیع بیک ادامه می دهد: پرداخت جریمه به ایرلاین ها بستگی به متن قراردادی دارد که بین آژانس داران و ایرلاین ها بسته شده است گاهی در این قراردادها درباره شرایط فورس ماژور بندهایی وجود دارد که باعث می شود آژانس ها دچار مشکل نشوند. اما آن دسته از مسافرانی که با تورهای گردشگری رفته بودند و به شرایط بحرانی ترکیه برخورد کردند، مشکلی برای برگشت ندارند چون این مسافران را بدون پرداخت جریمه و یا هزینه اضافی به کشور برمی گردانند.

در این بین، رضا اباذری، رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان تهران با بیان اینکه تا الان ممنوعیت تورهای گردشگری به صورت مستقیم به دفاتر گردشگری ابلاغ نشده، می گوید: معمولا آژانس ها سعی می کنند از روش تعامل با هتلدار و یا خط هوایی برخوردار شوند. تا الان هم چند مورد از ایرلاین های ترکیه این همکاری را با دفاتر خدمات مسافرتی ما داشته اند تا کسی متضرر نشود. از سوی دیگر تعداد مسافرانی که بخواهند قراردادشان را ملغی کنند، زیاد نیست چون بحران اولیه در ترکیه تمام شده است. اگر الان برگزاری تورهای گردشگری ترکیه تعطیل شده اما هنوز برخی از مسافران هستند که تنها به دلیل سفرهای تفریحی به ترکیه نمی روند بلکه وقت سفارت دارند و یا به امور کاری خود می پردازند.

شرایط فورس ماژور در ترکیه تمام شد

وی در پاسخ به اینکه برخی از آژانس داران می گویند اکنون هم شرایط «فورس ماژور» است و ما به خاطر همین نباید بابت لغو پروازها جریمه بپردازیم، می گوید: اکنون به دلیل امنیت برقرار شده بسیاری از ایرلاین های ترکیه می گویند که ما تنها شب کودتا دچار بحران شدیم ولی فصل بحران که نداریم بنابراین لغو پروازها پس از آن شب مشمول بند فورس ماژور نمی شود.

اختلاف نظر در میان آژانس داران و متولیان گردشگری در این باره زیاد است. برخی حق را به آژانس داران می دهند و برخی دیگر خیر. آنچه که مهم است اینکه تعامل بین شرکت های مسافرتی و هواپیمایی در هر صورتی نباید از بین برود به همین دلیل است که هر یک از مجریان برگزاری تورهای گردشگری ترکیه در صدد تعامل و پیدا کردن راه حل بر آمده اند.

در این باره، انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت جهانگردی و هوایی ایران هنوز گزارشی از این مشکل توسط آژانس داران دریافت نکرده اما محمدحسن کرمانی، مدیرعامل آن می گوید که اگر گزارشی به ما برسد وظیفه پیگیری داریم.

وی می گوید: اگر دفاتر ترکیه ادعای خسارت کرده اند دولت ایران و سازمان متولی گردشگری باید وارد مذاکره شده و این موضوع را مستند کند. چون آن ها حق گرفتن خسارت را ندارند. ما که مقصر کودتا در ترکیه نبوده ایم که حالا بخواهیم متضرر شویم. با این حال به دفاتر کمک می کنیم حتی می توان از طریق «تورساب» به عنوان سازمان آژانس های گردشگری ترکیه و یا سفارت این مشکل را مورد بررسی قرار داد. اما آنچه که مهم است اینکه تسویه حساب ها در این شرایط خیلی زود انجام نمی شود. اتفاق رخ داده فوق العاده است باید در مواجهه با این اتفاقات حوصله به خرج داد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1