29 می 2020 - 10:42

گردشگری را مانند نفت ملی اعلام کنید

20 ژوئیه 2016 - 08:30 dsfr.ir/ie1iy

گردشگری را مانند نفت ملی اعلام کنید
newpathwaytohealing.com
نامه به رئیس جمهور

ابراهیم اسدی بشلی، رئیس انجمن توسعه صنعت گردشگری مجمع متخصصین ایران طی نامه ای به رئیس جمهور خواستار ملی شدن صنعت گردشگری در ایران شد.

متن نامه بدین شرح است:

«بنام خالق زیبایی ها»

محضر مبارک حضرت حجه الاسلام و المسلمین جناب دکتر حسن روحانی ریاست محترم محبوب و مردمی جمهوری اسلامی ایران.

با ابلاغ سلام و تحیات وافره
با احترام و تحیات الهی و امتنان همه جانبه از حمایت ها و پشتیبانی های آن مقام محترم بویژه در خصوص میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشکری و حسن انتخاب جناب آقای دکتر مسعود سلطانی فر به سمت معاون محترم رئیس جمهور و ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری.

جناب آقای رئیس جمهور
چندی قبل انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران برگزار شد که طی آن یکی از فرزندان این سرزمین توسط اکثریت آراء مردم به عنوان رئیس جمهور برگزیده شد. ضمن عرض تبریک از شما خواهش می کنم به این عرایض کوتاه توجه نمایید:

آقای رئیس جمهور، حال که همانند نفت نعمتی به نام جاذبه های گردشگری در این کشور وجود دارد که شامل فرهنگ، طبیعت، مفاخر تاریخ و ... می شود، با آن هم مانند نفت برخورد نمایید و صنعت گردشگری را همانند نفت ملی اعلام نمایید.

حال آنکه می دانیم نفت روزی به اتمام می رسد، ولی مظاهر تاریخی، طبیعت و خلق و خوی مهمان دوستی این مردم همیشه باقی است، اگر نفت یک موهبت در این کشور قلمداد می شود که با محور قرار دادن آن در روند توسعه و کسب درآمد ارزی، آن را با ارزش می پنداریم، بدانیم که استفاده از جاذبه های گردشگری و توسعه گردشگری داخلی و جذب توریست هم درآمدزاتر و هم ماندگارتر خواهد بود این مطلبی است که با مراجعه به آمار و ارقام جهان به راحتی قابل بررسی است.

آقای رئیس جمهور، در کنار صنایع دیگر نگاهی از سر تامل به صنعت گردشگری نیز داشته باشید. گردشگری به معنای نمایش فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی به جهانیان و زدودن اثری است که تبلیغات منفی بعضی کشورهای سلطه جو علیه ما به دنیا القا کرده اند.

با روی کار آمدن دولت یازدهم (دولت تدبیر و امید) و افزایش ارتباط با دیگر کشورها، نام ایران بیش از پیش در جراید و رسانه ها منتشر می شود (ایران در جایگاه مثبت کشور مقصد گردشگری جهان جای گرفت در سال 2014) و شاهد سفر بیشتر گروه های مختلف سیاسی و بازرگانی کشور های خارجی به کشورمان هستیم که این فرصتی طلایی برای توسعه و البته بازشناسی واقعیت گردشگری ایران است. نیاز داریم ایده های نو و جدید و افکار خلاق را ارج نهیم و از تجارب سایر ملل سود جوییم.

در سند چشم انداز 20 ساله کشور تعاریفی از اهداف قابل وصول گردشگری ارائه شده اما سند مذکور جزو اهداف بلندمدت محسوب می شود که عناصر و جزئیات و نحوه وصول به هدف ها در آن مشخص نشده در حالی که ایران هم اکنون نیازمند برنامه ای کوتاه و زودبازده است. مثلا اعلام سال جهانی دیدار از ایران می تواند موضوع طرح مطالعات یا حتی استراتژی متولیان امر گردشگری در کشور باشد تا با مشخص کردن یک سال معین در 5،7 یا 10 سال آتی تمام امکانات را برای این هدف بسیج کنند.

برای انجام این کار باید زیرساخت های حوزه گردشگری، از جمله حمل و نقل هوایی، هتل ها، اقامتگاه ها و مراکز وابسته سیاحتی و زیارتی را آماده و تجهیز کرد و سایر نهادهای مرتبط با این حوزه، از جمله سازمان هواپیمایی کشوری، گمرگ، نیروی انتظامی، شهرداری ها، صنوف خدمات مسافرتی، هتلداران، تاکسیرانی، اتحادیه های صنفی، جامعه تور گردانان، تشکل های غیردولتی و حتی مجموعه داران خصوصی را به کمک و یاری طلبید تا کشور آماده پذیرایی از حداقل 10 میلیون گردشگر خارجی شود.

آقای رئیس جمهور باز هم به حرف نخست خود باز می گردم و مجددا عرض می نمایم توسعه گردشگری و حفظ میراث فرهنگی کشور، نیازمند یک تدبیر جدی و توجهی مستمراست. ان شاءالله در خدمت به این کشور موفق باشید.

از خداوند منان عزت اسلام سربلندی کشور و نظام مقدس جمهوری اسلامی و بهروزی تمام مردم ایران و جهان را خواستارم.

به امید ایرانی همیشه آباد و سربلند

ابراهیم اسدی بشلی
رئیس انجمن توسعه صنعت گردشگری مجمع متخصصین ایران

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 14 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1