نقشه فرش ورامین ثبت جهانی شد

20 ژوئیه 2016 - 13:20 dsfr.ir/7o53t

نقشه فرش ورامین ثبت جهانی شد
parsehcarpet.com
فرش دستباف ایرانی

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان ورامین از ثبت جهانی نقشه فرش ورامین خبر داد و گفت: نقشه فرش دستباف این شهرستان در سازمان جهانی مالکیت فکری WIPO وابسته به سازمان ملل متحد به ثبت رسید.

حسن میرزایی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: به استناد نامه مرکز ملی فرش ایران، فرش دستباف ورامین به عنوان برند و استاندارد جهانی مورد اطمینان در اصالت طرح، نقش و کیفیت برای متقاضیان و خریداران خارجی شناخته و ثبت جهانی شده است.

وی گفت: ثبت جهانی فرش دستباف ورامین در قالب ثبت نشانه های جغرافیایی با معاهدات بین المللی در سازمان جهانی مالکیت فکری WIPO و با همت و پیگیری های اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران و همراهی و همکاری مرکز ملی فرش ایران، اداره کل حمایت از مالکیت صنعتی کشور انجام گرفت.

میرزایی افزود: WIPO یکی از 16 آژانس تخصصی سازمان ملل است که برای تشویق خلق آثار خلاقانه در راستای حمایت از مالکیت معنوی در جهان فعالیت دارد و هم اکنون 184 کشور در آن عضو بوده و 24 معاهده بین المللی را مدیریت می کند.

وی تصریح کرد: ورامین یکی خاستگاه های هنر فرش بافی در کشور محسوب می شود که از سالیان دور توانسته علاقمندان بی شماری از سراسر جهان به خود جلب کند و برگزاری چندین نمایشگاه فرش که با همت اتحادیه های فرش دستباف و فرش و موکت و شرکت تعاونی فرش شهید بهشتی برگزار شده بااستقبال بسیار خوب علاقمندان به فرش دستباف همراه شده است.

میرزایی گفت: از نقشه های اصیل فرش دستباف ورامین می توان به طرح های مینا خانی یاد کرد که هم اکنون به ثبت آثار ملی ایران نیز رسیده است.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت ورامین از طرح های شاه عباسی، پاشتری، طرح حوضی، طرح ظل السلطان جدید و قدیم، طرح لچک ترنج و طرح قلم مشکی به عنوان دیگر طرح های مهم فرش ورامین یاد کرد.

میرزایی گفت: قالیبافی در منطقه ورامین پیشینه ای دیرینه دارد و دستبافته های فرش ورامین با قدمت زیادی شامل انواع قالی و گلیم به کشورهایی نظیر آمریکا، فرانسه، ایتالیا و آلمان صادر می شود. وی افزود: با همت هنرمندان شهرستان، سالانه بیش از یک هزار متر مربع فرش دستبافت در ورامین تولید می شود که در صورت توجه به آن می توان زمینه توسعه فعالیت و نیز صادرات آن را فراهم کرد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1