1 ژوئن 2020 - 03:39

ثبت 3 شهر تاریخی و 5 تالاب عراق در میراث جهانی

19 ژوئیه 2016 - 09:00 dsfr.ir/i23ed

ثبت 3 شهر تاریخی و 5 تالاب عراق در میراث جهانی
alamy.com
شهر تاریخی اریدو

در برهه ای که گروه تروریستی داعش تخریب آثار تاریخی و مقدس عراق را هدف قرار داده و بسیاری از آن ها را در استان نینوا ویران کرده است، عراق موفق شد 5 تالاب آبی و 3 شهر تاریخی خود را در میراث جهانی به ثبت برساند.

سایت خبری 'نون' عراق روز دوشنبه در گزارشی اعلام کرد که حمایت ایران به علاوه کشورهایی مانند کویت، فرانسه، قزاقستان، فنلاند، اندونزی، پرتغال، تونس، تانزانیا، ویتنام، ژاپن و پرو در ثبت آثاری طبیعی و تاریخی عراق در میراث جهانی موثر بوده است.

'جاسم الفلاحی' عضو هیات اعزامی عراق به نشست چهلم سازمان آموزش، فرهنگ و دانش سازمان ملل (یونسکو) به خبرگزاری 'سومریه نیوز' گفت که هرچند برخی کشورها به دلیل پاره ای منافع، قصد کارشکنی در ثبت جهانی این آثار داشتند اما با حمایت اغلب کشورها این آثار به ثبت رسیدند.

به گفته وی، کشور ترکیه به عنوان میزبان این نشست، نسبت به ثبت آثار طبیعی و تاریخی عراق در فهرست جهانی ملاحظات و نقطه نظراتی داشت. پیشتر برخی رسانه های عراق گفته بودند که ترکیه نگران است که با ثبت تالاب های عراق در فهرست میراث جهانی، سهمیه آبه عراق افزایش یافته و سهم ترکیه کاسته شود.

تالاب های 'الوسطی (میانی)'، 'الحمار'، 'الشرقی'، 'الغربی' و 'هور الحویزه' پنج تالاب جنوبی عراق هستند که در فهرست آثار طبیعی جهان و شهرهای تاریخی 'اکد'، 'اور' و 'اریدو' سه اثر تاریخی عراقی هستند که در فهرست آثار جهانی به ثبت رسیده اند.

بسیاری از مسئولان و نخبگان سیاسی و علمی و فرهنگی عراق روز دوشنبه نسبت به ثبت جهانی آثاری طبیعی و تاریخی عراق ابراز خرسندی کرده و به ملت عراق تبریک گفته اند که در پیشاپیش این شخصیت ها رییس جمهوری عراق قرار دارد.

بعد از آسیب هایی که به تالاب های عراق در نتیجه سیاست های خشکاندن تالاب ها برای تعقیب مخالفان سیاسی در دوره رژیم سابق بعث اتفاق افتاد و دست بردن در تغییر برخی از آثار تاریخی مانند شهر تاریخی بابل در شهر حله مرکز استان بابل، بسیاری از آثار طبیعی و تاریخی عراق دستخوش تغییر شد و یونسکو آن ها را از فهرست میراث جهانی حذف کرد.

ثبت مجدد این آثار طبیعی و تاریخی در میراث جهانی با توجه به تخریبی که در حال حاضر گروه تروریستی داعش علیه مواضع تاریخی استان نینوا مرتکب می شود برای عراق همانطور که رییس جمهور این کشور گفته، موفقیت تاریخی و بزرگ به شمار می رود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1