26 فوریه 2020 - 10:01

موارد جدیدی به میراث بشری و جهانی یونسکو اضافه شد

17 ژوئیه 2016 - 18:00 dsfr.ir/5c57r

موارد جدیدی به میراث بشری و جهانی یونسکو اضافه شد
unesco.org
اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در استانبول

در اجلاس بررسی میراث بشری یونسکو که در استانبول برگزار شد، 27 مورد جدید به میراث بشری و جهانی یونسکو اضافه شد که قنات های ایران هم از جمله آنها بودند.

با برگزاری اجلاس بررسی میراث بشری یونسکو که در استانبول برگزار شد، دیروز 27 مورد جدید به میراث بشری و جهانی یونسکو اضافه شد که قنات های ایران هم از جمله آن ها بودند. پرونده 11 قنات ایرانی در این نشست به تصویب یونسکو و به ثبت جهانی رسید.

نقاشی های صخره ای و رودخانه زئو در جنوب چین (قرن پنجم پیش از میلاد) و ویرانه های نالاندا (هندوستان) که زمانی دانشگاه بزرگ بودایی ها بوده است، از جمله موارد ثبت شده در میراث جهانی یونسکو هستند که خبر ثبت شدن آنها از طریق توییتر سازمان فرهنگی یونسکو منتشر شد.

درباره سیستم قنات های ایرن در توییتر از سیتسمی مرتبط از چاه ها و کانال های زیرزمینی برای آبیاری یاد شده که به ویژه در مناطق بیابانی و خشک کاربردی مهم داشته است.

شهر ویران نان مادول در میکرونزیا از جزایر اقیانوس آرام نیز از دیگر مواردی است که به لیست میراث بشری یونسکو اضافه شد.

میراث جهانی یونسکو به مجموعه مکان های فرهنگی و یا طبیعی ثبت شده در سازمان جهانی یونسکو مانند جنگل، کوه، آبگیر، صحرا، بقعه، ساختمان، مجموعه و یا شهر گفته می شود که به صورت فهرستی توسط کمیته میراث جهانی یونسکو هر سال برگزیده می شود.

سایت هایی که در این فهرست قرار می گیرند بر اساس کنوانسیون حفاظت از میراث جهانی فرهنگی و طبیعی متعلق به تمام انسان های زمین، فارغ از نژاد، مذهب و ملیت خاص، محسوب می شوند و دولت ها موظف به حفظ و نگهداری این آثار هستند.

بر پایه این کنوانسیون کشورهای عضو یونسکو، می توانند آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی کشور خود را نامزد ثبت به عنوان میراث جهانی کنند. حفاظت از این آثار پس از ثبت در عین باقی ماندن در حیطه حاکمیت کشور مربوطه، به عهده تمام کشورهای عضو خواهد بود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1