شهر فاروج، پایتخت آجیل کشور

17 ژوئیه 2016 - 15:30 dsfr.ir/uo244

شهر فاروج، پایتخت آجیل کشور
مریم داورنیا
بازار آجیل و خشکبار شهرستان فاروج

تثبیت «پایتخت آجیل کشور» بنام فاروج و احقاق حق روستاهای گردشگری استاد و خسرویه باید در دستور کار مسئولان قرار گیرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنايع دستی و گردشگری خراسان شمالی، قدیر افروند در بازدید از فاروج «پایتخت آجیل کشور» و روستاهای گردشگری استاد، خسرویه و اسفجیر گفت: تثبیت فاروج بعنوان «پایتخت آجیل کشور» باید در دستور کار جدی مسئولان شهرستان و استان قرار گیرد.

وی افزود: اخیرا مدیرکل محترم میراث فرهنگی در مصاحبه ای خبر از جايگاه چهارم خراسان شمالی بعنوان استان جاذب سفر در سطح کشور دادند. این خبر نشان دهنده ظرفيت بالای مسافر و گردشگر استان و به تبع لزوم برنامه ریزی، تقسيم کار و سهم بندی و هدف گیری شهرها و شهرستان های محور باب الرضاء برای میزبانی هرچه بهتر و شايسته و در نتیجه بهره مندی هرچه بيشتر از برکات آن در ابعاد اشتغال و اقتصاد گردشگری و رونق کسب و کار استان است.

افروند افزود: عليرغم این ظرفيت های واقعی خراسان شمالی، این استان هنوز به این باور نرسيده که گردشگری اولويتی جدی در تحولات استان است و دستگاه ها هماهنگی لازم برای همکاری و هم افزایی در این خصوص را ندارند. فرمانداری ها، شهرداری های محور مواصلاتی اصلی و بخشداری ها و دهیاری مناطق نمونه و روستاهای هدف گردشگری باید مواضع و برنامه و اهداف مشخص و محسوسی در تحولات و توسعه گردشگری استان داشته باشند و انفعال در این باب برایشان خسارت بار خواهد بود.

معاون گردشگری و سرمايه گذاری همچنین گفت: باید کریدورهای گردشگری شهری در شهرهای محور اصلی مجهزتر، آراسته و جذاب تر شوند و به نماد و نشانه ها و تبليغات و المان ها و زیبایی های بصری و خلاقیت توجه بیشتری بشود.

وی در جریان بازديد از برخی آجیل فروشی های فاروج و پرس و جوی دغدغه ها و چالش های فراروی آن ها گفت: از ظواهر پیداست که برخی خلاء ها موجب کاهش ضریب اعتماد بنفس در بازار آجیل است و باید در این خصوص تمهیداتی اندیشید و راه را بر یاس و نومیدی بست.

افروند گفت: خلاء وجود یک نماد در خور پایتخت آجیل کشور محسوس است و باید متولیان امر با فراخوان ملی هنرمندان و طراحان بهترین نماد و المان را برای فاروج بعنوان «پایتخت آجیل کشور» برگزینند و اجرا کنند و تاخير در این خصوص امکان بهره برداری ديگران ازین فرصت را فراهم خواهد کرد. وی همچنین برندسازی و ايجاد موزه علمی آجیل در فاروج را راهکاری برای تشويق فعالان این عرصه و تقويت عزم و اراده عمومی در توسعه این بازار ارزشمند و مهم دانست.

افروند در ادامه بازديدها، از روستای زیبای اسفجیر در شمال فاروج و سپس روستاهای گردشگری استاد و خسرویه در جنوب شهرستان دیدن کرده و مسائل و مشکلات گردشگری مربوط را مورد بررسی قرار داد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1