قنات 'مون' از قنات های منحصر به فرد ایران و جهان است

17 ژوئیه 2016 - 14:30 dsfr.ir/h35os

قنات 'مون' از قنات های منحصر به فرد ایران و جهان است
seeiran.ir
قنات دو طبقه مون در شهرستان اردستان

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردستان با اشاره به ثبت جهانی قنات دو طبقه 'مون' این شهرستان، این قنات را از قنات های منحصر به فرد ایران و جهان ذکر کرد.

محمدرضا صدوقی افزود: قنات دو طبقه مون اردستان از عجیب ترین و پیچیده ترین قنات های منحصر به فرد در ایران و جهان با قدمت 800 سال است که جمعه گذشته در اجلاس یونسکو در استانبول بررسی و ثبت جهانی شد.

وی خاطرنشان کرد: قنات دوطبقه مون تامین کننده آب آشامیدنی، کشاورزی و باغداری محله مون اردستان و روستای تلک آباد در 15 کیلومتری جنوب شهر اردستان است.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردستان گفت: قنات مون به عنوان شاهکار آبرسانی در دوطبقه و با اختلاف سه متر روی یکدیگر قرار دارد و با داشتن 75 حلقه چاه مشترک مسیر پنج کیلومتری را از چاه مادر تا مظهر قنات طی می کند.

وی عمق چاه مادر بالایی را 27 متر و چاه زیرین را 30 متر اعلام کرد و افزود: آب قنات طبقه بالا سرد، شیرین و سبک و آب قنات پایین گرم، دارای املاح بیشتر و سنگین، حقابه و سیستم آبیاری مجزا است.

صدوقی با بیان این که تنها رختشوی خانه زنده کشور بر روی قنات مون دایر است تصریح کرد: این رختشوی خانه به عنوان گذرگاه نیز مورد استفاده اهالی قرار دارد.

وی ابراز داشت: ساختار قنات دو طبقه مون به جای یک دهلیز دارای دو دهلیز جداگانه بوده که در بالای یکدیگر قرار دارند و از مبدا تا مظهر قنات بصورت دو طبقه اجرا شده و به طور خلاقانه آب در هر طبقه جریان دارد. صدوقی ادامه داد: فلسفه وجودی این قنات دو طبقه و سیستم مقسم های آن، هوشمندی و ذکاوت آب شناسان زمان احداث آن را در شناخت طبیعت نشان می دهد و نشان از دانش سنتی و بومی اهالی فلات مرکزی ایران دارد.

وی با بیان این که قنات دو طبقه مون، قنات ارونه، قنوات زواره و مهاباد در سال 1382 به عنوان چهار قنات شاخص شهرستان اردستان ثبت آثار ملی کشور شده بودند بیان کرد: قنات ارونه نیز به عنوان قدیمی ترین قنات جهان کاندیدای ثبت جهانی است.

شهرستان اردستان با حدود 45 هزارنفر جمعیت در110 کیلومتری اصفهان قرار دارد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
16 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1