9 دسامبر 2023 - 15:11

اجلاس یونسکو در ترکیه تعلیق شد

16 ژوئیه 2016 - 10:00 dsfr.ir/pd1dy

اجلاس یونسکو در ترکیه تعلیق شد
شبستان
اجلاس یونسکو در شهر استانبول

چهلمین نشست کمیته میراث فرهنگی یونسکو که در استانبول در حال برگزاریست، به علت کودتای سیاسی و شرایط ناآرام این کشور تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآمد.

"معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری"

به گزارش خبرگزاری ایرنا، محمدحسن طالبیان که اکنون با هیات همراه برای حضور در نشست کمیته میراث جهانی یونسکو در استانبول به سر می برد، درباره نشست اعضای یونسکو افزود: اکنون شرایط ناآرام حاکم بر استانبول موجب تعلیق نشست یونسکو شده و تا بعدازظهر اعلام می شود که این نشست ادامه پیدا می کند یا نه.

چهلمین نشست میراث جهانی یونسکو در حالی از 20 تیر ماه در استانبول برگزار آغاز شد که روز گذشته (جمعه) پرونده ی «11 قنات ایرانی»، به عنوان یکی از پرونده های مهم و پیچیده ایران در یونسکو با حمایت و پشتیبانی تمامی کشورهای عضو در فهرست آثار جهانی قرار گرفت.

وی در رابطه با جزییات ثبت پرونده زنجیره ای قنات ها گفت: پرونده زنجیره ای 11 قنات ایرانی، یکی از پرونده های مهم و پیچیده ایران در یونسکو است که با حمایت و پشتیبانی تمامی کشورهای عضو در فهرست آثار جهانی قرار گرفت.

طالبیان گفت: به دلیل پیچیدگی پرونده قنات ها، بیش از 20 جلسه با ایکوموس و سه نشست با اعضای موثر برگزار شد تا اشکالاتی که بواسطه عدم شناخت و درک این پرونده بوجود می آمد برطرف شود.
معاون میراث فرهنگی که اکنون در چهلمین اجلاس یونسکو حضور دارد موفقیت پرونده قنات ها در یونسکو را موفقیت بزرگ خواند و افزود: پرونده قنات ها به دلیل پیچیدگی زیاد و همچنین به دلیل بحران آب در ایران یک موفقیت بزرگ محسوب می شود.

وی تاکید کرد: از آنجایی که مدیریت سنتی قنات ها مربوط به مردم می شود و قنات ها در طول تاریخ توسط مردم ایران بوجود آمده اند و این دانش مدیریت و بهره گیری از آب از پیشینه کهنی برخوردار است برای ایران بسیار مهم بود که در فهرست آثار جهانی قرار بگیرد.

به گفته طالبیان، تمامی کشورها در چهلمین اجلاس یونسکو در استانبول از پرونده زنجیره ای 11 قنات ایرانی استقبال کردند و معتقد بودند که ایران پرونده استحقاق ثبت در فهرست آثار جهانی را دارد. با به تعلیق درآمدن اجلاس این کمیته در پی حوادث اخیر ترکیه، وضعیت پرونده پیشنهادی برای ثبت ایران که درباره کویر لوت می باشد در پرده ای از ابهام قرار دارد.

شماری از نظامیان ارتش ترکیه شب گذشته (جمعه) قصد کودتا را در این کشور داشتند که در نهایت به شکست انجامید.

1