خانه ظهیرالاسلام امسال به بهره برداری می رسد؟

16 ژوئیه 2016 - 09:00 dsfr.ir/le6no

خانه ظهیرالاسلام امسال به بهره برداری می رسد؟
مهر
خانه ظهیرالاسلام

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در حالی از اختصاص بودجه 7 میلیارد تومانی به خانه ظهیرالاسلام خبر می دهد که مرمت این بنا از چند روز پیش متوقف مانده است.

خانه واقع در خیابان هدایت، چهارراه ولی آباد خانه مشهوری است که رسانه ها در 5 سال اخیر درباره آن زیاد نوشته اند خانه ای که یک روایت آن را متعلق به ظهیرالاسلام، امام جمعه تهران و روایت دیگر آن را متعلق به سردار ولی خان تنکابنی می داند.

با این وجود اکنون نام خانه ظهیرالاسلام در میان مردم مشهورتر از خانه سردار تنکابنی است اما این شهرت گویا چندان به حال آن اثر ندارد.

هر چند که مدت هاست رسانه ها درباره تخریب آن، مطلب نوشته و هشدار داده اند که روز به روز این بنای تاریخی تخریب می شود، اما کسی به آن توجهی نداشت. یک بار زمانی که مردم محله ولی آباد اعلام کردند که حیاط این خانه محل تجمع معتادان شده، شهرداری منطقه 12 دیوار آن را تخریب کرد تا دیگر معتادان به آن وارد نشوند.

تا مدت ها این بنا یک سرایدار داشت اما اتفاقات سال های اخیر باعث شد او هم این خانه را ترک کند و خانه ای تاریخی بماند وسط یک حیاط که وجود درختان و حوض وسط زمین دور تا دورش نشان می داد مساحت حیاطش چقدر بوده است.

سال 88 قرار بود سازمان تامین اجتماعی در محل این خانه تاریخی پارکینگ و بنایی جدید احداث کند حتی طرح آن را نیز به سازمان میراث فرهنگی استان تهران ارائه کرد اما آن زمان با خبرساز شدن این اتفاق و ثبت بودن خانه در فهرست میراث فرهنگی این طرح مسکوت ماند تا آنکه یکی از کارشناسان بخش املاک تامین اجتماعی در سال 91 به خبرنگار مهر گفت که رئیس بخش املاک و مستغلات سازمان تامین اجتماعی دوباره برای تغییر کاربری این خانه اقدام کرده و در نامه ای تبدیل این خانه به پارکینگ اختصاصی و طبقاتی سازمان تامین اجتماعی را در دستور کار برنامه های این واحد در سال 91 قرار داده است و به همین منظور دستور داده شده که این ملک باید تا دو ماه دیگر تخریب شود.

در توضیح این مطلب، مسئول دفتر مدیر املاک و مستغلات سازمان تامین اجتماعی به خبرنگار مهر گفت: سازمان تامین اجتماعی این اختیار را دارد که هر تصمیمی که می خواهد با املاک تحت مالکیت خود انجام دهد!

در فروردین سال 93 نیز به مناسبت روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی بازدید نمادینی از خانه ظهیرالسلام (سپهدار تنکابنی) در حاشیه مراسمی در موزه نقاشی پشت شیشه با حضور رییس سازمان میراث فرهنگی و احمد مسجدجامعی رییس وقت شورای شهر تهران برگزار شد.

در این برنامه، مسعود سلطانی فر خطاب به احمد مسجد جامعی رییس شورای شهر تهران در رابطه با وضعیت خانه ظهیرالاسلام گفت: اگر موضوع تملک این بنای تاریخی حل شود ما نیز در موضوع مرمت و احیای آن اقدام می کنیم و این خانه از خطر تخریب خارج می شود.

سرانجام بازدید از خانه ظهیرالاسلام با عکس یادگاری سلطانی فر و مسجدجامعی به پایان رسید و دوباره این خانه تنها ماند. تنها اتفاق مهم برای آن در سال 93 ثبت خانه در فهرست میراث ملی بود.

هر بار که رسانه ها پیگیر آن می شدند مسئولان میراث فرهنگی و شهرداری صحبت از مرمت آن می کردند در این مدت حرف و حدیث های زیادی پشت سر تغییر کاربری خانه شنیده می شد؛ از تبدیل آن به مرکز انتشارات تامین اجتماعی، تبدیل شدن خانه به موزه و مرکز اسناد این سازمان، مرمت زودهنگام آن، همکاری شهرداری میراث فرهنگی و تامین اجتماعی برای رسیدگی به وضعیت خانه و ...

تا اینکه بالاخره شهردار منطقه 12 در نشست مشترک با مدیرعامل انتشارات علمی فرهنگی سازمان تامین اجتماعی گفت: خانه ظهیرالاسلام از 17 سال پیش تحت تملک سازمان تامین اجتماعی قرار داشت و شهرداری منطقه تلاش زیادی برای تملک و بازسازی این بنای تاریخی واقع در خیابان هدایت سابق کرد، اما این تلاش ها از سوی این سازمان مورد توجه قرار نگرفت. اکنون انتشارات قدیمی علمی و فرهنگی وابسته به سازمان تامین اجتماعی به عنوان نماینده این سازمان، مرمت و بازسازی خانه تاریخی ظهیرالاسلام را برعهده گرفته و به زودی مرمت عرصه و بنای این خانه شروع خواهد شد.

ملکی ادامه داد: توافق کردیم تا عرصه و فضای بیرونی بنای ظهیرالاسلام در اختیار شهر قرار گیرد تا ضمن مرمت و بازسازی، به یک فضای سبز عمومی تبدیل شود. همچنین مرمت و بازسازی و در مجموع نگهداری از بنای این مجموعه نیز بر عهده انتشارات علمی و فرهنگی خواهد بود.

وی با بیان اینکه نظارت بر نحوه مرمت این بنای تاریخی برعهده سازمان میراث فرهنگی خواهد بود، تاکید کرد: امیدوار هستیم تا این مجموعه تاریخی به فضایی فرهنگی، هنری و تفریحی برای شهروندان تبدیل شود. طبق برنامه ریزی هایی که انجام خواهد شد، در نظر داریم تا کار احیا و بازسازی عرصه این بنای تاریخی را به سرعت انجام دهیم. قاعدتا مرمت خود بنا به زمان بیشتری نیاز دارد. پیش بینی ما این است که تا پایان تابستان عرصه این بنا آماده شود. باز تاکید می کنم اجرای تمامی این کارها و پیش بینی ها نیاز به همکاری متقابل انتشارات علمی و فرهنگی سازمان تامین اجتماعی دارد.

طبق توافق با سازمان میراث فرهنگی تهران و شهرداری منطقه 12 از اواخر اردیبهشت ماه مرمت این خانه تاریخی شروع شد.

اختصاص بودجه 7 میلیاردی برای مرمت خانه

سیدتقی نوربخش مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نیز در حاشیه حضورش در خبرگزاری مهر درباره وضعیت بنای تاریخی خانه ای که تحت تملک این سازمان قرار دارد و مردم تهران آن را به عنوان خانه ظهیرالاسلام می شناسند، به خبرنگار مهر گفت: اکنون عملیات ساختمانی و مرمت این خانه تاریخی شروع شده و ما برای آن بوجه هفت میلیارد تومانی اختصاص داده ایم تا به صورت یک مرکز فرهنگی به بهره برداری برسد. نقشه های آن کشیده شده تا به عنوان یک میراث فرهنگی در جهت وظایف فرهنگی تامین اجتماعی مورد بهره برداری قرار گیرد.

وی با بیان اینکه خانه ظهیرالاسلام در اختیار سازمان تامین اجتماعی باقی می ماند افزود: امسال این خانه بازسازی شده و به بهره برداری می رسد.

اگرچه این بار نیز مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی از تغییر کاربری این بنای تاریخی و مرمت آن خبر داده است اما دوباره چند روزی است که مرمت خانه ظهیرالاسلام (سردار تنکابنی) متوقف مانده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1