روایت نشریه استرالیایی از جاذبه های گردشگری ایران

15 ژوئیه 2016 - 11:00 dsfr.ir/fg4ey

روایت نشریه استرالیایی از جاذبه های گردشگری ایران
میثم رودکی / دنیای سفر
اصفهان - درشکه های گردشگری و گردشگران در میدان نقش جهان

کلایو ویلیامز، استاد دانشگاه علوم نظامی و آکادمی نیروهای مسلح استرالیا و استاد افتخاری مرکز دانشگاه ملی استرالیا در حقوق امنیتی و امور نظامی، تجربه سفر خود به ایران را در یکی از رسانه های استرالیا با عنوان «کانبرا تایمز» به چاپ رسانده است.

وی در مقاله ‏ای با عنوان «کارت پستالی از ایران: الماسی تاریخی پنهان در میان سوء برداشت های غربی» نوشته: «به رغم تصویر نامناسبی که از ایران ارائه شده است، این کشور احتمالا می تواند امن‏ترین کشور در خاورمیانه باشد. تروریسم داخلی آن را تهدید نمی کند و نرخ جرم و جنایت پایینی دارد. مردم دوستانه رفتار می‏کنند و آزادتر از چیزی است که من انتظار داشتم. در حقیقت، واقعیت ایران به همراه تجربه سفر به مکان های جدید، با انتظارات قبلی من مغایرت داشت.»

او 3 روز را در تهران گذرانده و در مقاله خود با اشاره به برخی مشکلاتش تصریح کرده است: «به رغم برداشتن تحریم های سازمان ملل متحد در ژانویه سال جاری، هنوز غیرممکن است که از کارت های اعتباری غربی در هتل های ایران استفاده کرد. این بدین معنی است که شما باید پول نقد همراه داشته باشید (ترجیحا یورو یا دلار) تا هزینه های خود را پوشش دهید.» از دیدگاه این استاد علوم نظامی، انتظار می رود ایران در نتیجه برداشتن این تحریم ها با رشد گردشگر رو به رو شود.

کلایو ویلیامز با اشاره به اماکن گردشگری و تاریخی کشورمان ادامه داده است: «ایران از سال 1980 شروع به بازسازی سایت های تاریخی خود کرده است که بسیاری از آن ها در فهرست میراث جهانی قرار دارند. این کشور همچنین از نظر سایت های باستانی و کهن، غنی است زیرا نخستین تمدن بزرگی است که قدمت آن به 4 هزار سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد.»

استاد افتخاری مرکز دانشگاه ملی استرالیا در حقوق امنیتی و امور نظامی در ادامه تاکید کرده است: «ظاهرا در طول 3 سال گذشته، گردشگری در هر سال دو برابر شده است. ایران به رغم تصوری که در غرب از آن وجود دارد، امن است.» وی که از شهرهای تهران، شیراز، اصفهان و یزد بازدید کرده، در ادامه سفرهای خود را این چنین توصیف کرده است: «مقصد من پس از تهران شهر کویری یزد بود که مهم ترین سایت های باستان شناسی را دارد. سپس در طول مسیر کهن جاده ابریشم سفر کردم و بعد به شیراز رفتم. در این سفر یکی از کهن ترین درختان جهان را دیدم؛ سروی 4 هزار ساله. شهرهای ایران برخلاف اکثر شهرهای خاورمیانه تمیز هستند.»

این استاد دانشگاه درباره فرهنگ مهمان نوازی مردم ایران نیز نوشته است: «در ابتدا وقتی مغازه داران به من نوشیدنی یا خرمای رایگان تعارف می کردند، شگفت زده می شدم. سخاوت فردی، بخشی از فرهنگ است و ایرانیان به طرق مختلفی میهمان نوازند؛ اگر یک گوشه خیابان بایستید و به نظر برسد گم شده اید، تنها چند دقیقه بعد یک نفر از شما می پرسد که آیا کمکی از دست وی ساخته است.»

ویلیامز در ادامه تجربه هایش، با اشاره به زیرساخت های ایران تصریح کرده است: «زیرساخت های ارتباطی ایران مناسب است. بزرگراه ها نسبت به استرالیا بهتر هستند و قطاری که از تهران به یزد سوار آن شدم، بهتر از قطار بین کانبرا و سیدنی بود. با این حال، هتل ها به خوبی استرالیا نیستند؛ گرچه بسیار ارزان ترند. اینترنت هتل ها غالبا کند است و هزینه بالایی دارد.»

این متخصص امور نظامی نگاهی به بناهای یادبود جنگ ایران و عراق نیز انداخته و در مورد بناهای تاریخی ایران و یادبودهای جنگ می نویسد: «ایران تجربه یک جنگ 8 ساله را دارد. در میدان مرکزی یزد، از مقبره ای برای سربازان گمنام جنگ 8 ساله دیدن کردم؛ بناهای مشابهی در جاهای دیگر نیز وجود دارند.» بنابر مشاهدات و مکتوبات وی، هیچ یک از مشکلاتی که در منطقه و کشورهای همسایه ایران وجود دارد بر امنیت داخلی ایران یا وضعیت گردشگران آن اثر نگذاشته است.

ویلیامز همچنین تاکید کرده است: «از جمله نقاط قوتی که ایران را برای گردشگران آن مهم جلوه می دهد، بدون شک شگفتی های باستان شناسی است که از مهم ترین آنها می توان از برج خاموشان یا دخمه در یزد، پل ها و مساجد شهر اصفهان و خرابه های باستانی شهر پرسپولیس (تخت جمشید) یاد کرد. پرسپولیس یا همان تخت جمشید توسط داریوش کبیر بنیان نهاده شد و پایتخت باشکوه امپراتوری هخامنشیان در فاصله سال های 550 تا 330 قبل از میلاد بوده است. این پادشاهی بزرگ ترین امپراتوری جهان به شمار می رود که تا امروز شناخته شده است و در 330 سال قبل از میلاد با حمله ارتش اسکندر مقدونی از میان رفت.»

وی در نهایت یادآور شده است: «مقایسه شگفتی های باستان شناسی ایران دشوار است. سایت های تاریخی ایران نسبت به سایر نقاط جهان و سایر فرهنگ های باستانی شناخته شده تر هستند. از آنجا که ایران به طور کلی آب و هوای خشکی دارد، اغلب سایت های آن به خوبی محافظت می شوند یا برای به دست آوردن جایگاهی در فهرست میراث جهانی در حال بازسازی هستند. آنچه که ایران اکنون در شرایط پساتحریم نیاز دارد، افزایش شمار گردشگران بین المللی وارد شده به آن است تا گنجینه های خود را در معرض دید همگان قرار دهد.»

پیش از این نیز بسیاری از گردشگرانی که نخستین سفر خود را به ایران تجربه می کردند، بازخوردهای مثبتی از ایران از خود نشان داده اند و بسیاری از رسانه های غربی نیز مانند نشنال ژئوگرافیک، سی ان ان، گاردین، نیویورک تایمز و ... در مورد جاذبه های ایران و سفر به این کشور و نیز پتانسیل های آن گزارش هایی را به چاپ رسانده اند. برای مثال نشنال ژئوگرافیک در سال 2016 در فهرستی از 16 مقصد جذاب جهان که نباید از دست داد، ایران را در صدر قرار داده بود. در این گزارش آمده بود که راه اندازی تورهای جدید، بازگشایی سفارت بریتانیا در تهران و لغو تحریم ها، چشم اندازهای روشنی برای سفر به مقصد ایران ایجاد کرده اند.

بر اساس آن گزارش، پیش از این آینده ایران به عنوان مقصدی برای گردشگری نامناسب بود اما در پی توافق سال گذشته با قدرت های غربی در مورد فعالیت های هسته ای ایران و برداشته شدن تحریم ها، گل های کویری گردشگری شروع به شکفته شدن کرده اند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 9 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1