11 دسامبر 2023 - 03:21

ضعف در برنامه ریزی گردشگری و فرصتی که از دست رفت

13 ژوئیه 2016 - 09:00 dsfr.ir/6e9fs

ضعف در برنامه ریزی گردشگری و فرصتی که از دست رفت
ال. اچ. مرادی
دیدار مسئولان کمیسیون گردشگری اتاق ایران با هیات اقتصادی، تجاری و گردشگری روسیه

در پی ورود یک هیأت اقتصادی، تجاری و گردشگری از کشور روسیه، این هیات ضمن تشکیل جلساتی با رییس کمیسیون گردشگری و اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر اتاق ایران و استاندار استان مازندران ملاقاتی داشتند.

به گزارش دنیای سفر؛ در این ملاقات رییس کمیسیون گردشگری، اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر اتاق بازرگانی ایران گفت: رسانه ها مشوق زیرساخت های گردشگری و صادرات هستند و زیرساخت های صادرات در استان مازندران فراهم نیست.

اصغری قاجاری با بیان اینکه مازندران تولید صادرات محور ندارد و در صنعت بسته بندی هم موفق نبوده افزود: ایران عضو سازمان تجارت جهانی نیست و این موضوع باید در سطح دولت پیگیری شود. وی تحریم آمریکا، اروپا و آشفتگی روابط ترکیه و روسیه را فرصت خوبی برای بازاریابی برای صادرات محصولات و جذب گردشگران به استان دانست و اضافه کرد در روابط بین ترکیه و روسیه هشت ماه اختلال ایجاد شده و ما در این مدت تحریم نتوانسته ایم از این فضای موجود به خوبی بهره برداری کنیم تا حداقل از طریق جذب گردشگران روس یک تحول در اقتصاد کشور و استان ایجاد کنیم، این ضعف در برنامه ریزی در شرایط اقتصاد مقاومتی است که باعث شد همچنان دو کشور ایران و روسیه در بحث گردشگری هم موفق نباشند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر با 180 کشور ویزای فرودگاهی داریم اظهار کرد: معتقدم سیاست گذاری دولت در بخش اجرایی باید به بخش خصوصی واگذار شود.

این هیات از پتانسیل ها و ظرفیت های صنعتی، گردشگری استان مازندران بازدیدهایی انجام دادند.

در ادامه نماینده سابق اتاق بازرگانی روسیه و مدیر مسوول مجله اقتصادی ایران و روسیه نیز گفت: در سه روزی که میهمان استان مازندران بودیم فضایی ایجاد شد تا از واحدهای صنعتی بازدید کنیم و طرح همکاری اقتصادی که بین ایران و روسیه انجام شد که باعث افزایش سطح مبادلات تجاری هر دو کشور می شود.

رجب صفر اف افزود: کشور اسلامی ایران یکی از کشورهای قدرتمند دنیاست و در بیشتر موارد ایرانی ها نمی دانند که چه جامعه و چه کشور برتری دارند. وی با اشاره به اینکه در روسیه می گوییم اگر ایران یک روز مسیرش را عوض کند در منطقه وضعیت نامطلوبی حاکم می شود و امنیت منطقه با وجود کشور ایران حفظ و این کشور برای همه کشورها سپر شده است.

وی همچنین گفت: ایران دارای توانمندی بی نظیر در عرصه اقتصادی و پتانسیل های بالا در زمینه گردشگری است. وی خواستار این شد که تجار ایرانی در خصوص بازار روسیه مطالعه و اقدام کنند. وی ادامه داد: باید تبلیغات محصولات ایرانی در تلویزیون روسیه جدی گرفته شود تا مردم روسیه از محصولات ایرانی و ظرفیت های موجود در ایران و همچنین پتانسیل های گردشگری، صنعت و سایر عرصه های اقتصادی با خبر شوند تا استفاده از فضای ایجاد شده باعث پیشرفت منطقه شود.

1