8 دسامبر 2019 - 01:32

ثبت کشتی میاوندی در فهرست آثار ملی کشور

12 ژوئیه 2016 - 14:00 dsfr.ir/zj1nb

ثبت کشتی میاوندی در فهرست آثار ملی کشور
میراث فرهنگی استان گلستان
ابراهیم کریمی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان

کشتی میاوندی شهرستان گرگان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان در این باره گفت: این ورزش که از قدمت تاریخی سه هزار ساله برخوردار است (آئین سدره پوشی) و ورزشی است دو نفره که کشتی گیران با گرفتن شال یکدیگر به رقابت می پردازند، و از ورزش های سنتی استان گلستان به شمار می رود.

ابراهیم کریمی با اشاره به اینکه کشتی در لغت به معنی شال بوده تشریح کرد: بر اساس البسه متداول در این دیار شال به معنی عمامه و سربند است و یکی از اجزای پوشاک سنتی متداول میان مردم خطه گلستان به شمار می رود.

وی ادامه داد: کشتی با شال به صورت تن به تن و ورزشی رزمی محسوب می شود که در تمام کشورهای جهان به اشکال گوناگون و با نام های مختلف رواج داشته، از جمله استفاده از این ورزش در آسیای میانه با عنوان آلیش و در میان قوم ترکمن با عنوان گورش مشهور است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان در ادامه توضیح پیشینه شال بیان کرد: پیشینه ای که در خصوص شال ذکر شده است، منسوب به ایران باستان می باشد و براساس این بینش ورزش مذکور اقتباسی از آئین سدره پوشی بوده که در طی مراسم شال یا گستی (کشتی) به کمر فرزندان خردسال یا پسرانی که به سن تکلیف رسیده بودند، می بستند.

کریمی همچنین افزود: بر اساس روایت های ذکر شده توسط پیشکسوتان و مورخان قدمت شال را به شکل امروزی به دوران صفویه نسبت می دهند.

ایشان در ادامه افزود: رقابت های این رشته عموما در مراسم آیینی جشن خرمن، عروسی ها، مناسبت های مذهبی-ملی، میدان گاه های تاریخی و زیارتی برگزار می شده است.

کریمی در پایان گفت: میراث فرهنگی ناملموس (میراث معنوی) این کشتی را با عنوان کشتی میاوندی از انواع کشتی ها با شال در گرگان و حومه به شماره 1155 در آخرین جلسه شورای ثبت در سال 94 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رساند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1