اقامتگاه های بوم گردی نماد گردشگری حلال

11 ژوئیه 2016 - 11:00 dsfr.ir/y83tg

 اقامتگاه های بوم گردی نماد گردشگری حلال
مسعود بربر
اقامتگاه بوم گردی کلبه آقامیر واقع در سعادت شهر پاسارگاد

دبیر برگزاری سومین جشنواره مشارک ملی گردشگری، انعکاس ابعاد مختلف اقامتگاه های بوم گردی در کشور را نمادی از گردشگری حلال عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، محمدعلی فیاضی اظهار کرد: محور «گردشگری حلال، ظرفیت ایرانی» به عنوان موضوع اصلی جشنواره مشارکت ملی گردشگری سال جاری انتخاب شده است.

مدیرکل همکاری و توافق های ملی گردشگری افزود: در راستای تفهیم چگونگی پیوند گردشگری حلال به ظرفیت های صنعت گردشگری کشور، اقامتگاه های بوم گردی به عنوان نمونه ای شفاف و نمادی از بستر عمیق ظرفیت ایرانی معرفی می شود.

وی تصریح کرد: اقامتگاه های بوم گردی به عنوان یکی از تاسیسات گردشگری کشور واحدی اقامتی با بیش ترین سازگاری با محیط زیست و بوم منطقه، ریشه در فرهنگ اقوام و آیین های بومی ایرانی دارد و معماری آن انعکاسی از روحیه اجتماعی و مهمان پذیری مردمان این سرزمین است که در کنار غذاهای سنتی، آداب و رسوم و بوم منطقه مورد نظر، مجموعه ای بی بدیل از دستورات دین اسلام شامل داشتن روحیه خوش خلقی، مهمان دوستی، حفظ شئونات و ... را منعکس می کنند.

فیاضی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از 270 اقامتگاه های بوم گردی در سراسر استان های کشور فعال است؛ خاطرنشان کرد: این نوع اقامتگاه ها که اغلب در محیط روستاها، طبیعی و یا بافت تاریخی شهرها واقع شده اند، بی شک می توانند به عنوان سوژه های موفق شرکت کنندگان در سومین جشنواره مشارکت ملی گردشگری به شمار آیند و از زوایای مختلف در قاب نگاه هموطنان هنردوست کشورمان جای گیرند.

وی یادآور شد: اقامتگاه های بوم گردی همچون «بارانداز خانه طباطبایی» در روستای فرحزاد، «آتشونی» در روستای گرمه واقع در کویر مصر استان اصفهان، «خانه نقلی» کاشان، «بوم کلبه ترکمن» در کلاله استان گلستان و ... نمونه هایی موفق از اقامتگاه های بوم گردی هستند که شرکت کنندگان در جشنواره مشارکت ملی گردشگری می توانند علاوه بر تجربه سفر و اقامت در این خانه های بومی فرصت حضور در این رقابت با توجه به گردشگری حلال را داشته باشند.

هم اکنون سومین جشنواره مشارکت ملی گردشگری از سوی معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در چهار بخش فیلم، عکس، ایده و سفرنامه نویسی در حال برگزاری است و شرکت کنندگان تا 15 مرداد ماه سال جاری فرصت دارند با ارسال آثارشان از از طریق مراجعه به سایت www.Irantourismfestival3.com از جوایز این رویداد برخوردار شوند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
11 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1