27 می 2020 - 11:30

ثبت 7 محوطه باستان شناختی زنجان در فهرست آثار ملی

10 ژوئیه 2016 - 14:00 dsfr.ir/194zr

ثبت 7 محوطه باستان شناختی زنجان در فهرست آثار ملی
جعفر جبرئیلی
محوطه و تپه توکمه روستای داش خانباغی

7 محوطه باستان شناختی در استان زنجان در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

"فرهاد نظری"

به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی؛ مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی با اعلام این خبر گفت: طی ماه جاری 30 اثر شامل خانه، محوطه باستان شناختی، امامزاده و ارگ واقع در استان های اصفهان، خراسان شمالی، زنجان، و مرکزی در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفته اند که با احتساب این آثار، تا کنون 31520 اثر تاریخی فرهنگی کشور در فهرست آثار ملی به ثبت رسده است.

فرهاد نظری افزود: از 30 اثر اخیر ثبت شده 7 اثر شامل محوطه های باستان شناختی مرغا تپه شرق، دیزالیچ، منجوق تپه، بند تپه، تپه جنگل قاباغی، ورک تپه و توکمه متعلق به استان زنجان و مربوط به دوره های مس و سنگ، مفرغ و عصر آهن، عصر برنز، اشکانی و قرون میانه و متاخر اسلامی است.

وی با تاکید بر اینکه این آثار از تاریخ ثبت، تحت حفاظت و نظارت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است و هر گونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود جرم محسوب شده و مرتکب مشمول مجازات های قانونی خواهد شد گفت: هر گونه مرمت و بازسازی در آثار به ثبت رسیده نیز با تأیید و نظارت این سازمان ممکن خواهد بود.

استان زنجان یکی از مناطق تاریخی ایران به شمار می رود. تاریخ بنای آن را همزمان با سلطنت اردشیر بابکان و با نام (شهین) یعنی منسوب به شاه دانسته اند. گفته می شود این نام طی قرون و اعصار بزنگان و سپس به زنجان تبدیل شده است. فتح زنجان به وسیله اعراب در زمان خلافت عثمان صورت گرفت. در این دوره این شهر، شهری آباد و پرنعمت بوده است.

در قرن های چهارم و پنجم هجری قمری زنجان به علت داشتن چراگاه های وسیع مورد توجه قبیله های ترک قرار گرفت و قبیله های گوناگون ترک در زنجان و نواحی مختلف آن به ویژه چمن سلطانیه مسکن گزیدند. در حمله ی مغول به این شهر آبادی های اطراف آسیب فراوانی دید. سپس ایلخانان مغول به این شهر توجه فراوان نشان دادند. سلطان محمد خدابنده از زمانی که مذهب تشییع را پذیرفت در توسعه این ناحیه کوشید و زمینه ی تبدیل آن به مرکز اسلامی و پایتخت ایران را فراهم آورد و پس از آن اندک زمانی به یکی از مراکز مهم سیاست و تجارت تبدیل شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1