13 نوامبر 2019 - 18:23
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس:

سنگ اندازی کنگره مقابل کار بوئینگ و ایرباس

10 ژوئیه 2016 - 13:40 dsfr.ir/jx8k3

سنگ اندازی کنگره مقابل کار بوئینگ و ایرباس
airwaysnews.com
شرکت بوئینگ

هیچ شرکتی که آمریکا در آن بیش از 10 درصد سهام دارد نمی تواند با ایران معامله کند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی؛ عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: این مصوبه نه تنها برای شرکت بوئینگ مشکل ایجاد کرده بلکه شرکت ایرباس هم با مشکل رو به رو شده است چرا که در این مصوبه آمده هر شرکتی که بیش از 10 درصد سهام آن برای آمریکا باشد نمی تواند با ایران معامله ای داشته باشد.

محمدجواد جمالی نوبندگانی نماینده مردم فسا در مجلس دهم شورای اسلامی با اشاره به مصوبه اخیر مجلس سنای آمریکا مبنی بر جلوگیری از فروش هواپیماهای بوئینگ به ایران اظهار داشت: با رفتارهای متناقض آمریکا برجام به مراحل خطرناکی رو به رو شده و عملا ایران هیچ دستاوردی از اجرای برجام نداشته است.

محمدجواد جمالی نوبندگانی در واکنش به مصوبه اخیر کنگره برای لغو قرارداد بوئینگ با ایران به خبرنگار خانه ملت گفت: آمریکایی ها به دنبال این هستند که ایران نتواند برداشت مثبتی از برجام داشته باشد، اینکه که گفته می شود که اقدامات از سوی کنگره صورت می گیرد و دولت دستی در این مسائل ندارد، بازی حساب شده در آمریکا است.

نماینده مردم فسا در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: این مصوبه نه تنها برای شرکت بوئینگ مشکل ایجاد کرده بلکه شرکت ایرباس هم با مشکل رو به رو شده است چرا که در این مصوبه آمده هر شرکتی که بیش از 10 درصد سهام آن برای آمریکا باشد نمی تواند با ایران معامله ای داشته باشد.

وی گفت: عملا ایران از اجرای برجام برداشتی نداشته، حساب بانکی بسته شده، تحریم های بانکی مخصوصا بانک ها بزرگ سر جای خود است، قرارداد بوئینگ و ایرباس به این نحو لغو خواهد شد و اجازه معامله به شرکت ها بزرگ با ایران نیز داده نشده است.

این نماینده تاکید کرد: با این حساب هر چه پیش می رویم می بینیم که آمریکا برجام را نقض می کند.

جمالی در این باره که اوباما اعلام کرده مصوبه کنگره را وتو خواهد کرد، گفت: اگر چنین اقدامی صورت گیرد به این دلیل است که اوباما می خواهد یا امتیازی از ایران بگیرد یا ما را تحت فشار جدیدی قرار دهد، اعتقاد دارم چنین رفتارهایی یعنی مصوبه در کنگره و وتو از سوی اوباما بازی است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: این طور که پیش مراحل خطرناکی برای برجام پیش روی است، طرف مقابل باید تکلیف خود را در خصوص تعهدات خود در برجام مشخص کند تا کنون برجام یک طرف آن هم از سوی ایران اجرایی شده است و طرف مقابل هیچ گامی برنداشته است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1