چشمه های شگفت انگیز مازندران

9 ژوئیه 2016 - 13:30 dsfr.ir/z52fc

چشمه های شگفت انگیز مازندران
وحید حسینی
چشمه های باداب سورت در خطر نابودی

باداب سورت را با چشمه هایی می شناسند با رنگ و طعم های متفاوت که وقتی از زمین به بیرون می جوشد؛ این منطقه را به محلی نمونه برای گردشگری تبدیل می کند.

باداب سورت آن طور که اهالی روستاهای نزدیک به آن می گویند باداب نام چشمه ای با آب گازدار به همین اسم بوده و سورت هم که کلمه ای روسی است به معنی شدت عسل. برخی می گویند که نژاد مردم این منطقه روسی بوده و به همین دلیل برخی از کلمات روسی هنوز در این محدوده از استان مازندران رواج دارد.

باداب سورت نام منطقه ای گردشگری با چشمه های آب معدنی است که از حدود 5 یا 6 سال پیش میان تورگردانان و فعالان گردشگری و طبیعتگردی شناخته شد. چشمه هایی سنگی با آبی پر از املاح معدنی که به صورت پلکانی دیده می شوند. در آبی که از چشمه های آن بیرون می زند املاح مختلفی از جمله گوگرد، آهن و ... وجود دارد وجود همین املاح معدنی موجب شده تا برخی از سنگ ها به دلیل بیرون آمدن آب با املاح آهن سیاه شود و یا به دلیل وجود گوگرد رنگ سنگ زرد و یا قرمز باشد.

این چشمه های آب معدنی در جایی نزدیک به روستای مالخواست و اروست واقع شده و اهالی هر کدام از روستاها این چشمه ها را متعلق به خود می دانند اما چون تبلیغات بیشتری برای روستای اروست شده و فعالان گردشگری تورهای خود را به این روستا می برند، نام باداب سورت با اروست پیوند خورده است.

در نزدیکی این چشمه ها جایی است که زنان روستای اروست و مالخواست مکانش را می شناسند، زنان سالمند معتقدند که این چشمه ها آب حیات است و به سر و رو زدن آب چشمه «خوردشور» که آن هم املاح معدنی دارد، زیبایی و جوانی هدیه می دهد به همین دلیل هر از گاهی برخی از آنها بقچه می بندند و به محل این چشمه ها که جایی پنهان از چشم هاست، می روند. گردشگران جای این چشمه ها را بلد نیستند زنان روستا نمی خواهند کسی جز خودشان سر از چشمه حیات در بیاورد.

پس از اینکه یکی از فعالان گردشگری و تورهای طبیعتگردی سر از چشمه های باداب سورت درآورد، تصمیم گرفت با کمک اهالی روستای اروست و جوانانش خانواده ها را مجاب کنند که به گردشگران چشمه ها جای اقامت و غذا بدهند. به نحوی که اکنون این منطقه به عنوان روستای نمونه گردشگری شناخته شده و 18 خانواده تنها در روستای اروست آماده استقبال از گردشگران شده اند.

تنها اتفاق نامبارک این موضوع آن بود که مردم تصور کردند هر چه خانه هایشان مدرن تر باشد، گردشگران از آن استقبال بیشتری می کنند به همین دلیل خانه های گلی با در و پنجره های چوبی را خراب کردند و به جای آن با سیمان و بلوک خانه هایی با آشپزخانه اپن ساختد.

همین موضوع باعث شده تا گشت و گذار در روستا نشان دهد که رشد خانه سازی در روستا متوقف نشده و این روال همچنان ادامه دارد و تنها در برخی از نقاط می توان خانه هایی با سبک و سیاق قدیمی را پیدا کرد.

کسانی که در حوزه تورهای طبیعت گردی این روستا فعالیت می کنند، هنوز موفق به مجاب کردن مسئولان روستا نشده است که جلوی چنین ساخت و سازهایی را بگیرند.

روند تخریب خانه های چوبی و خشتی به روستای مالخواست هم سرایت کرده است. مردم روستا در حال آزمون و خطا برای حضور گردشگر هستند و هنوز به آن پی نبرده اند که اگر صنایع دستی مخصوص به خودشان را داشته باشند می توانند درآمد بیشتری کسب کنند با این حال مدیران دفاتر خدمات مسافرتی و کارشناسان گردشگری که به باداب سورت می روند، از مردم می خواهند که به خانه هایشان دست نزنند و زنان گلیم و جاجیم ببافند و صنایع دستی را رونق دهند.

علی شادلو یکی از فعالان طبیعتگردی می گوید: مردم روستا باید بتوانند صنایع دستی شان را معرفی کنند اما هنوز این مسئله در روستاها جا نیفتاده است. او همچنین درباره حضور گردشگران در روستا می گود: ما می خواهیم که اگر گردشگری به روستا میرود هم شان روستاییان را حفظ کند و هم بتواند به فرهنگ و سنت های آنها احترام بگذارد.

گردشگران شادلو و فعالان دیگر، در قالب تورهای گردشگری از مردم زرشک و زالزلک های وحشی دشت های باداب سورت را خریده اند وهمین مسئله منبع درآمدی برای روستائیان شده است.

غذای محلی زیادی نمی توان در روستای اروست و مالخواست پیدا کرد ولی قیمه و قرمه های آنها متفاوت از دست پخت شهری هاست. آنها مرغ ترش را هم به قیمت 13 هزار تومان می دهند و اگر بخواهند خانه ای دربست به گردشگران بدهند شبی 110 یا 120 هزار تومان هزینه از مسافران با صبحانه و نهار و شام دریافت می کنند. می شود در این روستاها اتاق هم به قیمت های متفاوت از 50 هزار تومان به بالا اجاره کرد و از آنها خواست تا «کردپلا» که غذای مخصوص چوپان هاست بپزند.

راه دیگر این است که با تورهای گردشگری به آنجا رفت هزینه هر فرد با تور گردشگری حدود 150 هزار تومان بابت دو روز اقامت می شود.

راهنماهای محلی گردشگران را به بازدید از آبشارهای آن منطقه هم می برند محدوده باداب سورت 10 آبشار مانند آبشار سیاه دره دارد. دریاچه کیاسر و آبشارش نیز یکی از مهمترین جاذبه های نزدیک به منطقه گردشگری باداب سورت است جایی که دریاچه وسط جنگل قرار گرفته و برخی از درختان در آب دریاچه پناه گرفته اند. جنگل الندان نیز در میان جاذبه های گردشگری استان مازندران سرآمد و شناخته شده است.

یکی دیگر از راهها ثبت نام در تورهای گردشگری باداب سورت است که در این صورت می توان از دریاچه چورت و جنگل های آن نیز دیدن کرد. مهمترین مزیت ثبت نام در تورها این است که دیگر لازم نیست از روستا تا محل چشمه ها به دنبال نیسان بود چون راه ناهموار است و فقط این خودروها بدون مشکل می توانند این مسیر را طی کنند از سوی دیگر ممنوعیت ورود گردشگر با تورها حل می شود.

چون مدتی پیش به دلیل اینکه برخی از گردشگران رعایت حال چشمه ها را نمی کردند و با خودرو وارد آنها می شدند اداره کل میراث فرهنگی مازندران تصمیم گرفت که ورود گردشگران را به این منطقه محدود کند مگر اینکه کسی برای هدایت آنها همراه شان باشد.

برخی از گردشگران مصر هستند که حتما با خودروهای شخصی شان روی سنگ های آهکی و شکننده و لبه های چشمه ها بروند ویراژ بدهند و عکس یادگاری بگیرند. برخی از آن ها هنوز وارد این محدوده نشده، لباس در می آورند و اصرار دارند که حتما تن خود را به آب بزنند چون این آب املاح دارد و به عقیده آن ها شفابخش است. در این میان روستاییان هر کدام که در نزدیکی این محدوده باشند حتما به گردشگران تذکر می دهند اما نمی توانند آن ها را قانع کنند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1