«جام زرین» در کلاردشت رونمایی شد

9 ژوئیه 2016 - 10:30 dsfr.ir/590lp

«جام زرین» در کلاردشت رونمایی شد
ایسنا
رونمایی از جام زرین کلاردشت

در «همایش فرهنگ و تمدن کلاردشت» از «جام زرین» رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، فرماندار کلاردشت در این آیین که در سالن آموزش و پرورش کلاردشت برگزار شد، گفت: ایجاد روح نشاط و شادی در جامعه و پاسداشت جام زرین از اهداف برنامه رونمایی است. هدف از اجرای این برنامه معطوف ساختن افکار جامعه و توجه مردم به یک جسم بی ارزش نیست، بلکه ارج نهادن به فرهنگ، تمدن و اوج توانمندی نیاکانی است که در خلق آثاری ارزشمند و زیبا از مواد خام دست به هنرنمایی زدند.

ایوب صالحی با اشاره به اینکه مردم کلاردشت به شهادت آثار موجود در طول تاریخ 6000 ساله صنعتگران ماهر و تولید کنندگان و تجار منصف بودند، افزود: اگر در گذشته های دور مردم ما بدون کوچک ترین امکانات این همه هنرهای زیبا تولید کردند، به طور قطع و یقین در حال حاضر می توان دوران پر رونقی را در تولید و اقتصاد و انواع صنایع دستی به بهترین شکل رقم زد. کلاردشت مهد تمدن و فرهنگ اصیل باستانی است و تپه کلار که در کلاردشت واقع است دارای قدمتی 6000 ساله است. تپه باستانی کلار می تواند تاریخ را رقم بزند چرا باید در دست اشخاص باشد و روزبروز دچار فرسایش شود؟

صالحی با اشاره به قدمت جام زرین کلاردشت به بیش از 800 سال پیش از میلاد، تاکید کرد: جام زرین در حال حاضر به عنوان فرهنگ کلاردشت مطرح و تنها به عنوان یک شی مقدس نیست بلکه تقدس به یک فرهنگ اصیل است و به هر میزان که به سمت گرامیداشت فرهنگ پیش برویم در واقع گرامیداشت تقدس به فرهنگ است و این امر باید مورد توجه قرار گیرد.

اجرای آیینی کردی توسط گروه "نیشتمان" روستای کلنو و شعرسرایی کردی، گویش کردهای کلاردشت نیز در این برنامه اجرا شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 12 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1