28 سپتامبر 2023 - 14:42

فرو نشستن تب سفر به ترکیه با حمله های تروریستی استانبول

7 ژوئیه 2016 - 16:30 dsfr.ir/yp7i2

فرو نشستن تب سفر به ترکیه با حمله های تروریستی استانبول
aljazeera.com
ناامنی ترکیه و حضور پلیس در اماکن گردشگری

وقوع چندین فقره حمله تروریستی طی ماه های اخیر در استانبول موجب شده تا تب سفرهای گردشگری به ترکیه از سوی شهروندان فروکش کند، اما به نظر می رسد سفر هموطنان به این همسایه غربی هنوز از رونق نیفتاده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، با وجود کاهش فروش تورهای مسافرتی ترکیه در ماه های اخیر به دلیل مخاطره های امنیتی، به نظر می رسد هنوز هم سفر به این کشور همسایه همچنان پرطرفدار است. ترکیه به دلیل ارزانی و نزدیکی به ایران سال هاست مقصد شماره یک مسافرت های خارجی هموطنان به شمار می رود. پائین بودن قیمت تورهای مسافرتی ترکیه، ارائه خدمات متنوع و از سوی دیگر گران بودن بعضی مقصدهای گردشگری در داخل و کمبود زیرساخت های تفریحی در برخی شهرها و مناطق موجب شده تا تب سفر به این کشور همیشه داغ باشد و به اذعان مدیران و کارشناسان فروش آژانس های گردشگری، تورهای استانبول و آنتالیا پرفروش ترین تورهای خارجی باشند.

با این حال وضعیت امنیتی نگران کننده ترکیه در سال جاری و وقوع چندین رشته انفجار تروریستی در شهرهای این کشور بویژه استانبول که قلب تپنده تجاری و گردشگری ترک ها به حساب می آید، باعث شده تب سفر به این کشور توریستی این روزها فروکش کند اما به دلیل جذابیت هایی چون قیمت مناسب و خدمات گردشگری متنوع هنوز هم سفر هموطنان به ترکیه از رونق نیفتاده است.

مهشید هاشمی تبار، مدیر یک آژانس مسافرتی در قزوین از کاهش فروش تور ترکیه در روزهای اخیر خبر داد و گفت: آمار فروش ما نشان می دهد، پس از انفجار تروریستی در فرودگاه آتاتورک استانبول فروش تورهای مربوط به این شهر اندکی پائین آمده است. مدیر این آژانس مسافرتی با اظهار اینکه ناامنی ترکیه در فروش تورهای مسافرتی به این کشور تاثیر داشته است، پیش بینی کرد تا رکود سفر به استانبول همچنان تا دو هفته دیگر ادامه داشته باشد و پس از آن کمی فروکش کند اما رونق گذشته را دیگر نخواهد داشت.

ارزانی تورهای ترکیه دلیل استقبال ایرانی ها به این کشور ناآرام

حسین شایان مدیر آژانس مسافرتی در قزوین نیز از تغییر مقصد مسافران استانبول به دیگر شهرهای ترکیه به دلیل ناامنی های بوجود آمده در پایتخت فرهنگی تجاری ترکیه خبر داد و گفت: مشتاقان سفرهای خارجی ارزان قیمت که حاضرند دردسرهای خاص برخی سفرها را به جان بخرند به جای استانبول رهسپار دیگر شهرهای توریستی ترکیه می شوند که به نسبت منطقه ای امن به حساب می آید.

شایان با بیان اینکه امسال در مجموع فروش تورهای ترکیه نسبت به سال های اخیر پائین آمده است، ادامه داد: معتقدم علاوه بر دلائل امنیتی مسائل و مشکلات اقتصادی نیز موجب شده که خرید تورهای خارجی از جمله ترکیه با کاهش روبرو شود. البته به دلیل آنکه شهرهای ترکیه بویژه استانبول دارای مراکز تجاری متنوع و زیادی هستند و قیمت برخی اجناس از جمله پوشاک در آنها مناسب است، با وجود ناامنی و خطر حملات تروریستی هنوز سفر ایرانی ها به این کشور هوادار دارد. وجود هتل های لوکس با پذیرائی مطلوب، سلف غذا با ذائقه ایرانی ها و ارائه خدمات متنوع با قیمت مناسب هم عاملی است تا با وجود خطر حمله های انتحاری و تروریستی پای مسافران ایرانی به شهرهای ترکیه همچنان باز باشد.

افت 10 درصدی فروش تورهای ترکیه پس از حمله های تروریستی استانبول

محمد مافی یک مدیر آژانس دیگر قزوین نیز در خصوص وضعیت فروش تورهای ترکیه پس از حمله های تروریستی استانبول، گفت: در دو سه هفته اخیر شاهد افت 10 درصدی فروش تورهای ترکیه به نسبت به ماه های گذشته بوده ایم. مافی با بیان اینکه در مجموع نسبت به سال گذشته در فروش تورهای ترکیه کاهش محسوسی داشته ایم، در پایان گفت: با این وجود هنوز هم ترکیه بیشترین مقصد سفرهای خارجی است که دلائل آن را باید در ارزانی سفر به این کشور دانست.

همان طور که مدیران آژانس های مسافرتی می گویند با وجود هشدارهای امنیتی و بمب گذاری های گاه و بیگاه تروریستی در مراکز پر رفت و آمد و نقاط پرگردشگر و خطراتی که در ترکیه مسافران ایرانی را تهدید می کند، هنوز هم آگهی تورهای سفر به استانبول و دیگر شهرهای ترکیه در صفحه بسیاری از روزنامه ها خودنمایی می کند و قیمت های وسوسه انگیز تورهای مسافرتی هنوز هم باعث می شود تا سفر به این کشور همسایه شمال غربی هواداران خاص خود را داشته باشد.

اما نکته ای که نباید آنرا به دست فراموشی سپرد فرصتی است که شرایط امنیتی ترکیه برای رونق گردشگری داخلی فراهم کرده است، فرصتی که به نظر می رسد هنوز مسئولان به آن به طور جدی نپرداخته اند تا خیلی ها همچنان ترجیح بدهند که به جای سفرهای داخلی به دنبال مقصدهای خارجی باشند.

باید دید آیا مسئولان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و سایر دست اندرکاران می توانند از فرصت پیش آمده برای رونق بخشیدن به گردشگری داخلی استفاده کنند یا خیر؟

1