15 نوامبر 2019 - 22:21

مجن، شهری پلکانی با خانه هایی سرخ رنگ

7 ژوئیه 2016 - 16:10 dsfr.ir/nb88h

مجن، شهری پلکانی با خانه هایی سرخ رنگ
irantg.ir
شهر تاریخی مجن در شاهرود

خانه های شهر مجن شاهرود شبیه ساختار شهر ماسوله گیلان و نمای خانه های آن سرخ رنگ است که همچون نگین سرخ فام در دامنه رشته کوههای البرز شرقی می درخشد و گردشگران را به خود فرا می خواند.

مجن، منطقه ای تاریخی است که در دامنه کوه های البرز واقع شده و به دلیل برخورداری از ویژگی های منحصر به فرد و معماری خاص به عنوان 'ماسوله کویر' شهرت دارد. بافت قدیمی شهر در شیب ارتفاع شکل گرفته و خانه ها طوری ساخته شده اند که بام هر خانه حیاط خانه ای دیگر است. معماری منطقه کوهپایه ای است و بیشتر ساختمان ها 2 طبقه هستند، طبقه همکف را به طور معمول آغل، انبار علوفه، تنور، حیاط تشکیل می دهد و در طبقه بالایی، اتاق ها و آشپزخانه قراردارد که ارتباط 2 طبقه به طور معمول با پله هائی از سنگ لاشه و گل خام یا چوبی (نردبانی) برقرار می شود.

در ساختمان های یک طبقه، پلان خانه ها به صورت حیاط مرکزی است و بهره گیری از حداکثر فضاها و استفاده مناسب از شیب طبیعی زمین در ایجاد فضاهای مورد نیاز ، در ساخت خانه های قدیمی مجن مشهود است.

نگین سرخ فام دامنه های البرز شرقی

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی شهرستان شاهرود با اشاره به این که برخی این شهر را نگین سرخ فام دامنه های البرز شرقی می نامند، گفت: این نامگذاری به دلیل این است که خاک اراضی و ارتفاعات آن سرخ رنگ است و بر این اساس، زنان مجنی همه ساله بنا بر رسمی کهن با تهیه دوغابی از گِل قرمز رنگ به تجدید نمای خانه های کاه گلی می پردازند.

حمیدرضا حسنی مصالح به کار رفته در ساخت خانه ها را سنگ و چوب ذکر و اضافه کرد: روی دیوارهای سنگی اندود کاهگل شده و نمای آن گل قرمز اندود است. وی با بیان این که کوچه های تنگ و پر پیچ و خم و شیب دار مجن، چشم انداز بافت این شهر را زیباتر کرده اند، می افزاید: در 10 کیلومتری شمال این شهر و پس از عبور از میان باغات و مزارع حاصلخیز، آبشار تنگه داستان قرار دارد که در نوع خود زیبا و دیدنی است.

وی یادآور شد: منطقه سر سبز فرحزاد، چشمه هفت رنگ و آبشار مصنوعی از دیگر مناطق سر سبز و دیدنی شهر مجن است و گونه های گیاهی و سبزی های صحرایی از جمله شنگی های صحرایی، پونه، سرشو، ریواس، کما، گون و زرشک در ایام بهار در تپه های اطراف مجن به وفور دیده می شود.

قدمت سکونت در مجن؛ دوره اسلامی

از نظر قدمت تاریخی، وجود آثار و قلعه هایی در اطراف شهر و آثار سفالینه هایی که در تپه های اطراف باقی مانده است و نیز وجود دو درخت کهنسال اورس که در منطقه به نام سور (یاسور) مشهور است، نشانگر پیشینه تاریخی این منطقه است. حسنی در این ارتباط گفت: قدمت سکونت در محدوده شهر مجن با توجه به سفالینه های بدست آمده از حفاری ها و کاوش های داخل شهر به دوره اسلامی می رسد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان شاهرود با اشاره به اهمیت حفظ بافت تاریخی مجن گفت: بر همین اساس تا کنون بخش هایی از بافت تاریخی مجن مرمت و بهسازی شده است. وی با بیان این که تاکنون کار سنگ فرش بخشی از معابر بافت تاریخی مجن نیز انجام شده است، یادآور شد: با همکاری شهرداری مجن، ادامه کار سنگ فرش معابر این شهر در سال جاری انجام می شود.

مجن جای مناسب برای سفرهای تابستانی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان نیز با اشاره به قابلیت های متعدد منطقه مجن، گفت: این شهر و جاذبه های اطراف آن از جمله آبشار تنگه داستان در ایام مختلف سال به خصوص در فصل تابستان پذیرای گردشگران زیادی از نقاط مختلف کشور است.

حسین خواجه بیدختی گفت: همزمان با شروع تعطیلات تابستان و فرا رسیدن فصل گرما، سفر به مناطق کوهستانی و ییلاقی افزایش یافته و منطقه نمونه گردشگری مجن نیز پذیرای گردشگران بسیاری از سراسر کشور است. وی آبشار تنگه داستان را از قابلیت های این منطقه برشمرد و گفت: این آبشار زیبا در میان تنگه ای به نام داستان با ارتفاع 12 متر در بین دو سنگ عظیم الجثه جاری است.

وی با بیان این که فضای تنگه این آبشار حالتی شگفت انگیز دارد و به زعم بسیاری از گردشگران بی نظیر است، گفت: فرم صخره های منطقه بر زیبایی آن افزوده و مکان مناسبی برای صخره نوردی است. بیدختی با تاکید بر این که این منطقه استعداد بالایی در زمینه توسعه گردشگری دارد، افزود: در این راستا پروژه کمپ آبشار تنگه داستان مجن اجرا شده و در این منطقه 14 آلاچیق و 10 چشمه سرویس بهداشتی ساخته شده است. وی معتقد است این منطقه استعداد بالایی در زمینه توسعه گردشگری دارد و باید به توسعه آن به عنوان یک منبع پایدار و اشتغالزا ، توجه ویژه ای داشت.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان با اشاره به آغاز بهره برداری از سد مجن که در پایین دست آبشار، افزود: احداث مجموعه ورزش های آبی و قایق سواری و دیگر تأسیسات گردشگری در محدوده سد می تواند در زمینه جذب سرمایه گذار بخش خصوصی در این منطقه موثر باشد.

بازدید سالانه بیش از 40 هزار گردشگر از مجن و آبشار تنگه داستان

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان شاهرود در رابطه با سایر امکانات تفریحی و اقامتی ایجاد شده در منطقه آبشار تنگه داستان گفت: آبشار مجن دارای دو بخش است و با استفاده از پل فلزی امکان دسترسی به آبشار دوم منطقه گردشگری تنگه داستان مجن فراهم شده است.

حسنی از دیگر زیرساخت های فراهم شده در این منطقه را تامین برق منطقه ذکر کرد و گفت: بر این اساس طرح برق رسانی به منطقه نمونه گردشگری تنگه داستان مجن به بهره برداری رسیده است.
وی ادامه داد: این طرح با اعتباری بیش از یک میلیارد ریال و با اجرای شبکه فشار متوسط 20 کیلو ولت به مسافت یک هزار و 533 متر، انجام شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شاهرود با اشاره استقبال روز افزون گردشگران از منطقه مجن و آبشار تنگه داستان گفت: به طور متوسط سالانه بیش از 40 هزار نفر از بافت مجن و آبشار تنگه داستان بازدید می کنند.

برای دیدن ماسوله کویر ایران به مجن در شرق استان سمنان سفر کنید. این شهر در فاصله 35 کیلومتری غرب شاهرود و در منطقه ای کوهستانی واقع شده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1