در پی حوادث اخیر استانبول رسانه ها خبر می دهند

تبدیل شهر گردشگری ترکیه به شهر ارواح

5 ژوئیه 2016 - 10:00 dsfr.ir/mp0lj

تبدیل شهر گردشگری ترکیه به شهر ارواح
یاهو
مسافران در فرودگاه آتاتورک پس از انفجار تروریستی

تعداد گردشگران در استانبول آنقدر کم شده است که می توان صدای گام های آن ها را در خیابان هایی که مراکز خرید در آن قرار گرفته اند شنید.

«اکسپرس تریبیون» در گزارشی با بیان این موضوع نوشته است: «حدود یک هفته پیش، بمب گذاری های مرگباری در این شهر رخ دادند و در پی آن سکوت وحشت آوری بر این شهر حاکم شده است.»

بر اساس این گزارش، جادوی این شهر بزرگ ترکیه، قرن ها است که بازدیدکنندگان را به دیدار از جاذبه های آن مانند مساجد تاریخی و کاخ های آن فراخوانده است؛ اما برای افرادی که در بخش گردشگری فعالیت می کنند، عملیات تروریستی اخیر مانند کوبیدن میخ دیگری بر تابوت این صنعت ترکیه است که در طول سال اخیر با حملات دیگری نیز مواجه شده بود.

اورهان سونمز، یکی از فعالان گردشگری می گوید: «این فاجعه است. تمام زندگی من به عنوان یک راهنمای تور سپری شده است. بیشتر ما به نقطه عطفی رسیده ایم که نمی دانیم آیا می توانیم ادامه بدهیم یا خیر.» رستوران های منطقه گردشگری سلطان احمد خالی شده اند و اتاق های هتل های 5 ستاره را می توان با چانه زنی در مورد قیمت رزرو کرد. در سال های گذشته، صف جمعیت برای ورود به مسجد ایاصوفیه در این موقع از سال ممکن بود یک ساعت یا بیشتر طول بکشد اما امروز می توان قدم زد و به راحتی با چند نفر دیگر از بازدیدکنندگان از این مکان دیدن کرد.

19 گردشگر خارجی نیز در میان 45 نفری که در جریان حمله به فرودگاه آتاتورک که از سوی شبه نظامیان داعش انجام شد، حضور داشتند و تحلیلگران بر این باورند که این حمله ممکن است عامدانه برای تضعیف دولت ترکیه با استفاده از ضربه زدن به صنعت گردشگری آن برنامه ریزی شده باشد. از سوی دیگر TAK که یک گروه رادیکال کرد است نیز چند حمله در سال جاری انجام داده و پس از کشته شدن 11 نفر در بمب گذاری یک خودرو در استانبول در ماه ژوئن، به شهروندان خارجی در مورد دور ماندن از این کشور هشدار داده است.

در همین حال آمریکا، آلمان و چند کشور دیگر به اتباع خود در مورد تهدیداتی که در ترکیه وجود دارد، هشدار داده اند. در ماه مه امسال، ترکیه بدترین میزان افت بازدیدکنندگان را در 22 سال اخیر تجربه کرد که تعداد آن ها نسبت به سال گذشته 35 درصد کاهش پیدا کرده بود. این مطلب از آنجا مهم است که صنعت گردشگری 30 میلیارد یورو (33.2 میلیارد دلار) به اقتصاد ترکیه کمک می کرد. هر چند، بخشی از این اتفاق نیز به دلیل ممنوع شدن بسته های تعطیلات سفر به ترکیه برای شهروندان روس در پی درگیری های این دو کشور بود؛ با این وجود، هنوز سفر چینی ها به این کشور ادامه دارد اما از نظر فعالان این بخش، کافی نیست و این کشور به گردشگران آمریکایی و اروپایی نیاز دارد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 14 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1