سایه تهدید بی پولی روی سر بافت های تاریخی

5 ژوئیه 2016 - 09:30 dsfr.ir/jo17i

سایه تهدید بی پولی روی سر بافت های تاریخی
مسعود نجفی
بافت تاریخی و گردشگری سلامت در اهواز

عمده ساکنان بافت های تاریخی و قدیمی شهرها از یک سو توان تامین هزینه های مرمت و احیاء بناهای خود را ندارند و از سوی دیگر و مهمتر از آن نسبت به ظرفیت های اقتصادی که چنین کاری ایجاد می کند، ناآگاه هستند.

"عضو کمیسیون عمران مجلس"

به گزارش خبرگزاری ایسنا، حمید بنایی گفت: در لزوم واگذاری عملیات مرمت و احیاء بناهای تاریخی به بخش های غیردولتی نمی توان هیچ شک و تردیدی داشت. خصوصا اینکه دولت به لحاظ توان مالی و همینطور نیروی انسانی، به هیچ عنوان موقعیت مناسبی برای پشتیبانی از این مجموعه عملیات ها ندارد.

نماینده مردم گناباد در مجلس شورای اسلامی افزود: با این وجود برای فعال کردن بخش خصوصی در این حوزه نیز مشکلاتی وجود دارد که یکی از عمده ترین آنها ناتوان بودن ساکنان بافت های تاریخی شهرهاست که این ناتوانی در ابعاد مالی و اطلاعاتی و آگاهی اجتماعی در این اقشار وجوددارد.

وی ادامه داد: عمده ساکنان بافت های تاریخی و قدیمی شهرها از یک سو توان تامین هزینه های مرمت و احیاء بناهای خود را ندارند و از سوی دیگر نسبت به ظرفیت های اقتصادی که چنین کاری ایجاد می کنند، نا آگاه هستند.

این عضو کمیسیون عمران مجلس تاکید کرد: همین عدم توجه به نیازهای مالی و اطلاعاتی ساکنان بافت های تاریخی که یک بحث فرهنگی مهم است، باعث شده تا عموم مالکان و خرده مالکان این بافت ها در شهرهای کشور رغبت بیشتری پیدا کنند تا با تخریب بنای تحت تملک خود و با دریافت تسهیلات نوسازی، از ارزش زمین این بناها برای ساخت و سازهای جدید استفاده کنند و همین هم باعث از بین رفتن بافت های تاریخی و هویت شهرهای کشور شده که در موازات آن یک ظرفیت بزرگ اقتصادی و فرهنگی در بخش گردشگری را نیز از دست داده ایم.

بنایی با اشاره به آمارها در این زمینه توضیح داد: طبق بعضی از برآوردها به طور متوسط ما در شهرهای ایران شاهد از بین رفتن حدود 70 درصد بافت های تاریخی به دلیل همین مساله نا توانی ساکنان این بافت ها در نگهداری بناها و نا آگاهی نسبت به زمینه های اقتصادی و فرهنگی احیاء آنها بوده ایم.

نماینده مردم گناباد هشدار داد: در صورتی که نتوانیم در مسیر توانمندسازی ساکنان بناهای تاریخی حرکت قابل توجهی داشته باشیم، باید شاهد از بین رفتن باقی مانده بافت های تاریخی شهرهای کشور هم باشیم. به عبارتی تا ساکنان بافت های تاریخی توانمند نشوند، سایه تهدید بر سر این بافت ها وجود خواهد داشت.

وی بیان کرد: در حال حاضر در شرایطی که رسانه ها به شدت پیگیر موضوع حفظ آثار فرهنگی و بناهای تاریخی هستند، شاهد هستیم که مالکان بناهای تاریخی مهمی در گوشه و کنار کشور همه ی تلاش خود را برای تخریب بناها و استفاده از ظرفیت اقتصادی زمین آنها انجام می دهند، این نشان می دهد که برای نجات این بخش نیاز به تلاشی بزرگ داریم.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 12 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1