15 اکتبر 2019 - 23:23

ثبت تپه تاریخی 'بئر گال' در فهرست میراث ملی

4 ژوئیه 2016 - 10:00 dsfr.ir/y965i

ثبت تپه تاریخی 'بئر گال' در فهرست میراث ملی
محمد خواجه پور
محوطه تاریخی بئر گال

تپه تاریخی 'بئر گال' شهرستان گراش از توابع استان فارس که متعلق به دوره ساسانیان و قرون میانه اسلامی است در فهرست میراث ملی کشورمان به ثبت رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان گراش با بیان این مطلب اظهار داشت: زمین های اطراف بئر گال نیز شامل این محدوده تاریخی است و باید از آن حفاظت شود.

جواد اسدی، بر حفظ حریم و برخورد با هر گونه تعرض به این محوطه تاریخی تاکید کرد و گفت: تا پیش از ثبت این یادمان تاریخی نمی توانستیم به طور جدی جلو ساخت و سازها را در این محوطه بگیریم اما اینک که این اثر به ثبت ملی رسیده می توانیم در صورت مشاهده تخلف از طریق قانونی با متخلفان برخورد کنیم.

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان گراش با اشاره به اینکه تپه تاریخی بئر گال، چهاردهمین یادمان تاریخی است که در این شهرستان به ثبت رسیده است، اظهار داشت: تا به حال هیچ کاوش باستان شناسی در این تپه صورت نگرفته است اما مقرر شده با انجام تحقیقات باستانی در این محوطه، جزییات بیشتری از تاریخچه این اثر مشخص شود.

اسدی در بخش دیگری از مطالب خود گفت: اگر چه هنوز سد گمپو گراش زیر نظر اداره میراث فرهنگی این شهرستان قرار نگرفته است اما می کوشیم این اثر تاریخی را به همراه مسجد سیف الدین، برکه گبری در محله فخرآباد، خانه فضل الله خان و قهرمان خان را که از دیگر آثار تاریخی شهرستان گراش به شمار می آیند به ثبت برسانیم.

بئر گال، تپه ای است سنگی با خاکی قرمز رنگ که در جنوب غربی شهرستان گراش واقع شده است و اطراف آن را نخلستان ها پوشش می دهند. آثار و بناهای برجای مانده از گذشته در اطراف این تپه، نشان دهنده وجود آبادی و سکونت مردمانی است که به احتمال قوی، ساکنان اولیه گراش بودند.

امتداد آثار و بناهای برجای مانده از دو سوی این تپه در جهت جنوب غربی تا ابتدای دشت بالا و در جهت جنوب شرقی تا محله فخی (fakhi)، ادامه دارد.

دست ساخته های سنگی و سفالی با قدمت بیش از 400 سال که در این نواحی پیدا شده است، گویای وجود زندگی متفاوت با زندگی مردم گراش در سده های اخیر است. گفته شده ساکنان این آبادی ها از پیروان آیین زرتشت یا به اصطلاح امروزی مردم گراش، گاور (گبرها) بودند.

شهرستان گراش در فاصله 355 کیلومتی جنوب شرقی شیراز واقع شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1