رزرو اینترنتی اتاق در هتل های ایران مقدور نیست!

3 ژوئیه 2016 - 16:00 dsfr.ir/xf2vj

اصرار هتل های ایران بر روش های سنتی میزبانی

جامعه هتلداران ایران اگرچه مدتی پیش اعلام کرد که یک سایت جامع خواهد داشت اما هنوز گردشگران نمی توانند به یک سایت رسمی ویژه هتلداران مراجعه کنند.

گردشگرانی که می خواهند به یک سایت رسمی در ایران مربوط به هتلداران کشور مراجعه کنند در سردرگمی خواهند بود مگر آنکه هتل مورد نظرشان را بشناسند و بدانند که یک سایت اختصاصی دارد یا خیر.

گام بعدی داشتن مطالبی به زبان انگلیسی است که معمولا هتلداران این بخش از سایت خودشان را به روز نمی کنند. شاید هزینه بر است و دلیلی برای آن نمی بینند! در این صورت است که اکنون وقتی گردشگران ایرانی و خارجی می خواهند به سایتی جامع مخصوص هتلداران مراجعه کنند، جز سردرگمی چیزی عایدشان نمی شود.

این سردرگمی زمانی به اوج خود می رسد که در سایت های رزرواسیونی که تعدادشان هم کم نیست، اقدام به رزرو اینترنتی اتاق هتل می کنند. در این کار چند مشکل وجود دارد. مهم ترین آن اینکه هیچ سایتی وجود ندارد که سازمان میراث فرهنگی به عنوان یک نهاد دولتی آن را به عنوان سایت رزرو هتل تایید کرده باشد. اگر در سال های گذشته چنین سایتی وجود داشته، یا برای آن تبلیغی نشده و یا دیگر وجود مجازی ندارد.

پیدا کردن سایت قابل اعتماد یکی از اولین مشکل هاست. معضل دیگر این است که بسیاری از مطالب چند سایت رزرواسیون هتل، به روز نیست و مراجعه کننده نمی داند باید به مطلب ارائه شده اعتماد کند یا خیر. گاهی شماره تلفن هتل تغییر کرده و یا اینکه مشخص نیست آیا اتاقی برای این رزرو دارد یا نه. گاهی نوشته شده که تمام اتاق ها پر است و گاهی همه اتاق ها خالی. در صورتی که در حقیقت این طور نیست.

گذر از هفت خوان رزرواسیون هتل

در موارد دیگر پرداخت کردن هزینه به حساب دارنده سایت رزرواسیون است که غیر از قابل اعتماد بودن یا نبودن گردانندگان، باید پس از واریز مبلغ به دنبال هزینه ریخته شده بود و اگر هتلدار این حساب را تایید نکند، تازه اول کار است و پس گرفتن آن هزینه، گذر کردن از هفت خوان است.

مورد بعدی پس از رزرو، واریز پول و تاییدیه هتل، این است که وقتی گردشگر به هتل مراجعه می کند، متوجه می شود مسئولان هتل مدت هاست که رزرو اینترنتی اتاق های خود را رها کرده اند و دیگر به آن مراجعه نمی کنند بنابراین ممکن است اتاقی که رزرو شده، به فرد دیگری قبلا فروخته شده باشد!

در نهایت گردشگران تصمیم می گیرند که همان روش سنتی را انتخاب کرده و در تماس با هتل نسبت به رزرو اتاق و واریز وجه اقدام کنند. اما این مشکلات تنها در رزرو اتاق ها نیست.

مشکل بعدی این است که معمولا گردشگران خارجی چه به صورت فردی و یا با تورهای گردشگری، در زمان مراجعه، درباره هتل مورد نظرشان تحقیق می کنند. آن ها می خواهند بدانند هتلی که در آن اقامت خواهند داشت، چه امکاناتی دارد و در کجای شهر واقع شده است. اما یا سایت این هتل ها به روز نیست و یا زبان انگلیسی ندارد که بتوانند این اطلاعات را دریافت کنند.

برخی از هتلداران برای هتل خود یک سایت طراحی کرده اند که در آن به انواع تبلیغاتی غیر از اتاق هتل خود می پردازند همین مسئله موجب کاهش جذابیت بصری آن شده است. در برخی دیگر از موارد، هتلداران سایت طراحی و راه اندازی کرده اند که تنها در فضای مجازی حضور داشته باشند وگرنه مدت ها از به روز کردن آن می گذرد و یا شاید در بسیاری از موارد حتی تصاویر کمی می توان در آنها پیدا کرد.

روش های سنتی بهتر جواب می دهد!

از همه این موارد گذشته، جامعه هتلداران ایران که می بایست تجمیعی از سایت های مختلف و معرف هتلداران کشور باشد، در به روز کردن سایت خود مانده و در بخش معرفی جوامع و انجمن های هتلداری در استانها نیز مطلبی درج نشده است.

در این باره، جمشید حمزه زاده، رئیس جامعه هتلداران ایران نواقص سایت جامعه هتلداران را تایید کرد و گفت که در آینده ای نزدیک این سایت را به روز می کنند.

باید دید آیا قولی که حمزه زاده می دهد، از همان وعده هایی است که مسئولان گردشگری هم درباره راه اندازی یک سایت جامع در حوزه اطلاع رسانی گردشگری همواره می دهند یا این بار قرار است واقعا شاهد «به روز شدن» این پرتال باشیم؟

به خصوص که تاکنون بارها از سایت های مختلف رزرواسیون با حضور مسئولان گردشگری و هتلداری رونمایی شده اما هیچ یک کارآیی خود را حفظ نکرده و یا به روز نشده اند. این درحالی است که در مقابل سرمایه گذاری های میلیاردی هتلداران داشتن و به روز کردن یک سایت کار چندان هزینه بر و وقت گیری به نظر نمی رسد. اما صنعت گردشگری ما به خصوص در بخش هتلداری اصرار بر سنتی ماندن دارد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1