واکاوی دو نمونه موفق وب سایت های گردشگری

3 ژوئیه 2016 - 12:00 dsfr.ir/o153w

واکاوی دو نمونه موفق وب سایت های گردشگری
tourism.australia.com
نمایی از صفحه اول وب سایت tourism.australia.com

بررسی وب سایت های مقاصد گردشگری و ارزیابی کیفیت آنها و میزان موفقیت شان در جذب مخاطب، یکی از مهم ترین پروژه ها و رسالت های موسسات تحقیقاتی و مطالعاتی در زمینه گردشگری الکترونیک است.

در بررسی های یکی از این موسسات مطالعاتی به نام DTTT که سابقه بررسی مقاصد و جاذبه ها در عرصه رقابت جهانی را در کارنامه خود دارد، نتایج تازه ای منتشر شده که مطالعه آن برای تمام دست اندرکاران گردشگری یک امر ضروری است.

در نگاه اول به عرصه گردشگری الکترونیک باید اذعان کرد که بازیگران عرصه دیجیتال در صنعت گردشگری تغییر چندانی نکرده اند. اکثر مقاصد گردشگری هنوز نتوانسته اند به خوبی وب سایت های خود را با سطح عالی به لحاظ کیفی طراحی کرده و با نیازها و خواسته های مخاطبان خود تطبیق دهند. با وجود این، نمونه های مناسبی از این گونه وب سایت ها که متعلق به مقاصد گردشگری است، وجود دارند که به خوبی منافع حاصل از تکنولوژی های نوین و فناوری اطلاعات را برای این مقاصد نشان می دهند.

این بررسی چه مزیتی برای ما خواهد داشت؟

درک این موضوع که وب سایت های پیشرو در عرصه گردشگری کدام هستند و چه مقاصدی در مقام بهترین کارآیی و کیفیت قرار دارند، برای کسانی که در مسیر راه تغییر هستند موضوع بسیار کمک کننده و تسهیلگر خواهد بود. این مقاصد در حال تغییر، با حجم زیادی از کارها رو به رو هستند که مهم ترین شان تطبیق وب سایت با علایق مخاطبان و تغییر و اصلاح بازار است. در واقع این مجموعه ها به صورت فعالانه ای از طریق پذیرفتن ابزارها و تکنولوژی های دیجیتال در حال تلاش برای انطباق خود با مشتریان و بازاریابی صحیح تر و دقیق تر در زمین مسابقه گردشگری دیجیتال هستند. بررسی موارد و نمونه های موفق در واقع ارائه یک راهکار و مسیر درست برای رسیدن به موفقیت در این زمینه است.

بهترین هایی که در اینجا به چند نمونه از آنها اشاره می کنیم به آهستگی در حال تغییر مسیر هستند؛ تغییر مسیری از یک مقصد گردشگری سنتی به یک مرکز توزیع دیتای چندرسانه ای. نمونه هایی که می بینیم در عرصه رقابت برجسته بوده اند. پیشنهاد می شود دست اندرکاران گردشگری علاوه بر مطالعه بررسی زیر به وب سایت های گفته شده مراجعه کنند تا به درک بهتری از آنچه در مورد رقابت گفته شد برسند.

Tourism Australia؛ بهترین در نگاه کلی

این وب سایت مدت بسیار زیادی مورد توجه و بررسی قرار داشته است و به درستی به عنوان یک پیشرو در عرصه گردشگری دیجیتالی از آن یاد می شود. روی پیاده سازی رویکردهای دیجیتالی دست اندرکاران آن سرمایه گذاری های زیادی انجام شده است. سه بخش اساسی و مهم در موفقیت این مجموعه وجود دارد که توجه به آن بسیار ضروری است:

اول دنبال کردن یک استراتژی دیجیتال ثابت و استوار. موضوعی که بسیاری از وب سایت ها و مدیران مقاصد و جاذبه ها از آن رنج می برند تغییر مداوم استراتژی ها و عدم ثبات است. این موضوع باعث می شود هیچ گاه نتوانند به اهداف مورد نظر خود دست پیدا کنند. بهترین راه این است که در ابتدا با مشورت متخصصان این امر، استراتژی را به درستی تعیین کنند و در طول مسیر استراتژی کلی خود را تغییر ندهند.

دومین مورد مهم استفاده از آخرین ابزارها و تکنولوژی های دیجیتالی است. عناصر عرصه دیجیتال به گونه ای هستند که تغییرات در آن ها بسیار سریع و جدی اتفاق می افتد و زمانی که مقاصد از آخرین تکنولوژی ها باخبر نباشند احتمال عدم موفقیت آنها بسیار افزایش پیدا می کند.

سومین نکته مهم درک این موضوع توسط مدیران مقصد است که راهی بسیار طولانی برای دستیابی به مزایای استفاده از تکنولوژی وجود دارد. صبر و نگاه آینده نگر از مهم ترین شاخصه های موفقیت در این مسیر هستند.

اگرچه اکثر مقاصد گردشگری برای استفاده از تکنولوژی واقعیت مجازی (VR) و ویدئوهای 360 درجه، برنامه ریزی یا حتی سرمایه گذاری کرده اند اما تعداد کمی از مقاصد هستند که به طور ملموسی موفق شده اند محتوای VR خود را با استراتژی کلی دیجیتالی شان همسو کنند و این فناوری را به درستی به کار گیرند. این وب سایت یک نمونه موفق در استفاده از این ابزارها برای دستیابی به موفقیت به شمار می رود.

Visit Finland؛ بهترین در داستان سرایی

این وب سایت یکی از اولین نمونه هایی است که روی داستان سرایی تمرکز کرد و محتوای مورد نظر خود را با دقت فراوان در طول چند سال در اختیار مخاطب قرار داده است. باز هم با ثبات قدم در نگاه راهبردی، Visit Finland بهترین وب سایت در کلاس داستان سرایی در ارائه محتوا به شمار می رود؛ داستان هایی جذاب و انگیزه دهنده به مخاطب برای سفر به مقصد مورد نظر. طراحی وب سایت و محتوای داخل آن کاربر را به محل کشانده و باعث می شود مخاطب حضور خود را در محل لمس کند. داستان های کوتاه که همه یک هدف اصلی دارند از روش های خوب در این مسیر است. یک تصویر بزرگ در کنار تعدادی داستان کوچک که در صفحه اصلی این سایت وجود دارد، نشانگر سادگی محتوایی است که با مخاطب در نگاه اول به اشتراک گذاشته می شود. تغییر رنگ ها و تم ها با توجه به فصول مختلف سال از دیگر دلایل موفقیت این وب سایت است.

نقطه مهم کار برای دست اندرکاران مقاصد در هر سطحی، یافتن نگاه استراتژیک به موضوع گردشگری الکترونیک و سایت و در نهایت استفاده از ابزارهای مختلف برای دستیابی به موفقیت است که باید همواره مورد توجه قرار بگیرد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1