روس ها مبهوت لالایی زنان ایرانی شدند

3 ژوئیه 2016 - 09:30 dsfr.ir/uf0ke

روس ها مبهوت لالایی زنان ایرانی شدند
ایسنا
هنرمندان ایرانی در فستیوال موسیقی صدای شرق

بانوان حوزه موسیقی نواحی ایران با حضور در فستیوال موسیقی «صدای شرق» مورد تشویق حاضران در کنسرواتوار «چایکوفسکی» مسکو قرار گرفتند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، فستیوال موسیقی «صدای شرق» یکی از فستیوال های معتبر موسیقی است که به همت کنسرواتوار «چایکوفسکی» در مسکو برگزار می شود. این فستیوال که چند روز پیش کار خود را آغاز کرد، امسال با حضور بانوان فعال در حوزه موسیقی نواحی ایران همراه بود که گفته می شود، این اجراها با استقبال خوبی همراه شده اند.

در همین حال، خانم مارگاریتا معاون کنسرواتوار چایکوفسکی پس از اجرای بانوان ایرانی، در یک سخنرانی مطرح کرد: هر کدام از هنرمندان ایرانی، سرزمینی از نغمه های سحرانگیز و اسطوره ای هستند. به راستی که در هیچ کجای دنیا چنین تنوع و موسیقی جذابی شنیده نمی شود. من از همه ی هنرمندان برجسته ی جهانی که در این فستیوال هستند، کمک می خواهم تا این فرهنگ را به همه ی جهان معرفی کنند.

همچنین پیمان بزرگ نیا که از فعالان موسیقی نواحی است و در این فستیوال حضور پیدا کرده است، درباره ی جزییات اجراها گفت: فستیوال «صدای شرق» یکی از معتبرترین فستیوال های موسیقی جهان است که مخاطبان آن را اغلب موسیقی دانان و پژوهشگران تشکیل می دهند. اجرای موسیقی نواحی توسط بانوان ایرانی در فستیوال امسال بسیار مورد توجه قرار گرفت تا جایی که خیلی از مخاطبان پس از هر اجرا، ساعاتی را منتظر می ماندند تا با هنرمندان صحبت کنند.

او درباره ی چگونگی اجراها توضیح داد: در ابتدای برنامه «پروین بهمنی» روی صحنه رفت و با همراهی ساز من (نی) لالایی هایش را اجرا کرد. اجرای این لالایی ها حاضران را متأثر کرد و همه ی آن ها به صورت ایستاده خانم بهمنی را تشویق کردند. دنیا کمالی هم از کرمانشاه روی صحنه رفت و با اجرای مقام های قطار، طرز و ... اجرای خوبی را به نمایش گذاشت.

این پژوهشگر موسیقی نواحی ادامه داد: ژیوار شیخ الاسلامی نیز برای اجرای قطعات موسیقی خانقاهی و موسیقی زنان کردستان همراه ساز دف روی صحنه رفت که از این اجرا نیز استقبال خوبی شد.

بزرگ نیا از اجرای نسترن قوچانی نیز یاد کرد و گفت: این خنیاگر همراه اکرم ابراهیم زاده نوازنده ی دوتار خراسان شمالی از شهر قوچان روی صحنه رفت و با اجرای رپرتوار موسیقی زنان و تک نوازی دوتار فضای بومی را در سالن ایجاد کردند.

این اجراها در حالی روی صحنه رفتند که گفته می شود، «لگن زنی» جهان حیدری از بانوان خودآموخته ی سوادکوهی مورد توجه قرار گرفت و حتی نامش در لیست پیشکسوتان کنسرواتوار چایکوفسکی ثبت شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1