23 ژانویه 2020 - 01:51

تکیه معاون الملک اواخر تیرماه در فهرست موقت یونسکو مطرح می شود

2 ژوئیه 2016 - 15:40 dsfr.ir/m57dm

تکیه معاون الملک اواخر تیرماه در فهرست موقت یونسکو مطرح می شود
ه. الماسی
تکیه معاون الملک در کرمانشاه

تکیه معاون الملک به عنوان یکی از کانون های هنر و معماری و مبتنی بر فرهنگ شیعه قرار است اواخر تیرماه امسال به دلیل داشتن ارزش های معماری و همچنین تداوم سنت های ایرانی قبل و بعد از اسلام در فهرست موقت یونسکو مطرح شود.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ تکیه معاون الملک تکیه معاون الملک از جمله آثار زیبا و باشکوه است که از دوره قاجاریه در کرمانشاه به یادگار مانده است. این بنای تاریخی در بافت قدیم شهر کرمانشاه در محلۀ آبشوران قدیم و در خیابان «حداد عادل» واقع شده است. این اثر در تاریخ 10 آذر 1354 با شماره ثبت 945 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

«محمدحسن طالبیان» معاون میراث فرهنگی کشور با اشاره به جایگاه تکیه معاون الملک کرمانشاه در فرهنگ شیعه گفت: با توجه به اینکه تکیه معاون الملک از یک سو، یکی از زیباترین و منحصر به فرد ترین تکیه های مذهبی کشور است و از سوی دیگر جایگاه خاصی به دلیل ادامه و تداوم سنت های ایرانی از قبل و بعد از اسلام در قالب یک مکان مقدس دارد پرونده این اثر ارزشمند سال گذشته تهیه شد و قرار است اواخر تیرماه امسال در فهرست موقت یونسکو معرفی شود.

او گفت: تکیه معاون الملک بنایی که تصاویر و کاشیکاری های آن علاوه بر تصاویر و نشان های مذهبی به شکلی بسیار زیبا، روایتگر تاریخ و اسطوره های این مرز و بوم را نیز در بر می گیردو به نوعی یکی از کانون های بروز هنر و معماری مبتنی بر فرهنگ شیعه به ویژه مراسم اباعبدالله است.

 با این وجود معاون میراث فرهنگی کشور معقتد است، که با توجه به ارزش های شاخص این بنا اما کاشی های برجسته تکیه معاون الملک از وضعیت نسبتا مناسبی برخوردار نیست و لازم است که اقدامات جدی مرمتی و پژوهشی ویژه و کاملا استاندارد روی این بنا صورت بگیرد.

طالبیان تاکید کرد: تاکنون اقدامات مرمتی که روی کاشی های تکیه معاون الملک کرمانشاه صورت گرفته بود در جهت تثبیت اثر بود اما درحال حاضر با برنامه ریزی هایی که انجام شده قرار است رسیدگی به این اثر شاخص استان کرمانشاه جزو یکی از اولویت های سازمان میراث فرهنگی باشد تا به عنوان یک مجموعه منحصر به فرد مطرح شود.

معاون میراث فرهنگی کشور همچنین از دو خانه تاریخی کرمانشاه به عنوان پایگاه عملیاتی حفاظت و مرمت خبر داد و افزود: قرار شده معاونت میراث فرهنگی دو خانه تاریخی در استان کرمانشاه را مرمت کند و با کاربری پایگاه حفاظت و مرمت برای کارشناسان و استادکاران بخش های تخصصی و کارشناسی حوزه میراث فرهنگی را در این استان راه اندازی کند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
12 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1