ثبت نان زنجبیلی گرگان در فهرست میراث ناملموس کشور

2 ژوئیه 2016 - 14:10 dsfr.ir/gi2no

ثبت نان زنجبیلی گرگان در فهرست میراث ناملموس کشور
شمال فردا
نون عیدی گرگان

نان زنجبیلی از جمله شیرینی های سنتی گرگان و مخصوص عید به عنوان میراث فرهنگی ناملموس در آثار ملی کشور ثبت شد.

"مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان"

به گزارش اداره کل میراث فرهنگی استان گلستان، ابراهیم کریمی روز شنبه اعلام کرد که در آخرین نشست شورای ثبت میراث ملی کشور، پرونده نان زنجبیلی مطرح و با رای این شورا در فهرست آثار میراث فرهنگی ناملموس کشور ثبت شد.

وی درباره انواع شیرینی های سنتی استان گلستان نیز گفت: شیرینی های مخصوص عید در میان گرگانی ها به چند گروه تقیسم می شود که شامل حلواها، شیرینی ها، شکلات ها است. به گفته وی از جمله این شیرینی ها حلوا اُماج، نون عیدی همچون نان خرمایی، نان زنجفیلی (زنجبیلی)، سرغربیلی، نان پادرازی خشک و نان پادرازی روغنی و قطاب، آب نبات شیری، پشت زیک بوده که از دیرباز بصورت سنتی تهیه و در مراسم، جشن ها و اعیاد بزرگ مانند نوروز مورد استفاده قرار می گرفت.

وی همچین در خصوص مواد استفاده در ترکیبات نان زنجفیلی افزود؛ در تهیه این شیرینی از مخلوط آرد گندم، شکر، کره محلی و زنجبیل استفاده و پس از پخت به شکل لوزی برش داده می شود.

به گفته کریمی ترکیب زنجبیل در این شیرینی موجب خوش طعم شدن و بالا رفتن ارزش غذایی و درمانی آن شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان اضافه کرد: میراث فرهنگی ناملموس (میراث معنوی) این اثر را با عنوان 'نان زنجبیلی: نان شیرینی سنتی (نون عیدی) گرگان' به شماره 1160 در تاریخ 22/12/1394 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسانده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
14 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1