17 نوامبر 2019 - 20:52

آشنایی با معافیت های مالیاتی تاسیسات گردشگری

2 ژوئیه 2016 - 11:00 dsfr.ir/mx8vg

آشنایی با معافیت های مالیاتی تاسیسات گردشگری
armansafar.com
نمای داخلی از اتاق یک هتل

مطابق قانون، همه افراد اعم از حقیقی و حقوقی مکلف هستند مالیات خود را در موعد قانونی پرداخت کنند؛ منتها قانون گذار همیشه برخی فعالیت هایی را که منجر به رونق اقتصادی کشور می شوند یا برای دولت به طور کلی حائز اهمیت هستند، مشمول معافیت های کامل مالیاتی می داند یا اینکه تخفیفات قابل توجهی برای آنها قائل می شود. موسسات گردشگری نیز از این دست هستند.

کدام دسته از تاسیسات ایرانگردی و جهانگردی مشمول معافیت مالیاتی هستند؟

معافیت های مالیاتی طبق قانون جدید مالیات های مستقیم که از اول فروردین 95 لازم الاجرا شده، دستخوش تغییرات بی شماری شده است. ماده 132 قانون مالیات های مستقیم در این خصوص به تاسیسات ایرانگردی و جهانگردی اشاره کرده است. مطابق آیین نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه بندی و نرخ گذاری تاسیسات گردشگری و نظارت بر آن ها مصوب 1394 این تاسیسات گردشگری عبارت است از: هتل، متل و مهمانپذیر؛ مراکز اقامتی خود پذیرایی شامل هتل آپارتمان ها، زائرسراها و خانه مسافرها، اقامتگاه های بومگردی و اقامتگاه های سنتی؛ مراکز تفریحی و سرگرمی گردشگری؛ مجتمع ها، اردوگاه ها و محوطه های گردشگری؛ مراکز گردشگری سلامت از قبیل مجتمع های سلامت تندرستی و آب درمانی و هتل بیمارستان؛ محیط ها و پارک های طبیعت گردی و گردشگری روستایی و عشایری؛ مراکز گردشگری ساحلی و دریایی؛ واحدهای پذیرایی و انواع غذاخوری های منفرد بین راهی موجود؛ تاسیسات اقامتی و پذیرایی واقع در مجتمع های خدمات رفاهی بین راهی؛ واحدهای پذیرایی واقع در پایانه (ترمینال) فرودگاه ها، پایانه های مسافربری زمینی برون شهری، دریایی و ریلی؛ واحدهای پذیرایی واقع در پایانه های مسافری مرزی کشور؛ سفره خانه های سنتی؛ مناطق نمونه گردشگری؛ دهکده های سلامت و در نهایت دفاتر یا شرکت های خدمات مسافرتی و جهانگردی. بنابراین تمام این مراکز و تاسیسات مشمول معافیت هایی که از آن صحبت به میان خواهیم آورد می شوند.

معافیت های مالیاتی کدام هستند؟

برای بررسی بیشتر، علاوه بر ماده 132 قانون مالیات های مستقیم، باید آیین نامه اجرایی این ماده را که در بهمن ماه 94 از تصویب هیات وزیران گذشته است، بررسی کنیم. برابر با ماده 4 این آیین نامه، درآمدهای مراکز اقامتی گردشگری که از ابتدای سال 95 برای آن ها از سوی سازمان میراث فرهنگی پروانه بهره برداری و مجوز قانونی صادر شده است، از تاریخ شروع به فعالیت به مدت پنج سال و در مناطق کمتر توسعه یافته به مدت 10 سال با نرخ صفر مشمول مالیات هستند. همچنین در صورتی که این مراکز و تاسیسات در شهرک های صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی فعالیت داشته باشند، این مدت به 7 و 13 سال افزایش خواهد یافت.

اگر این مراکز، در زمان شروع بهره برداری حداقل 50 نفر نیروی کار داشته باشند و هر سال نیز نیروی کار خود را حداقل 50 درصد افزایش دهند، به ازای هر سال افزایش، یک سال به دوره معافیت آن ها افزوده می شود؛ البته وزارت کار باید این افزایش را تایید کند. به عبارت بهتر کارفرما باید تمام تکالیف قانونی خود شامل رعایت قوانین تامین اجتماعی و کار را انجام داده باشد. در خصوص اینکه از منظر قانون کدام مناطق کمتر توسعه یافته به شمار می آیند باید اشاره کرد فهرست این مناطق را سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی تهیه و تا زمان تنظیم، فهرست قبلی حکمفرما است. با نگاه دقیق تر به این لیست کاملا مشخص می شود که اتفاقا بسیاری از واحدهای گردشگری در همین مناطق کمتر توسعه یافته واقع شده اند و مشمول معافیت های طولانی مدتی در پرداخت مالیات هستند.

تکلیف تاسیسات گردشگری قبل از سال 95 چیست؟

مراکز و تاسیسات گردشگری که قبل از سال 95 به وجود آمده اند، آیا آنها نیز مشمول معافیت های مالیاتی هستند؟ این پرسش را بند (ر) ماده 132 قانون مالیات های مستقیم پاسخ داده است: «كلیه تاسیسات ایرانگردی و جهانگردی كه قبل از اجرای این ماده پروانه بهره برداری از مراجع قانونی ذی ربط اخذ كرده باشند، تا مدت 6 سال پس از تاریخ لازم الاجرا شدن این ماده از پرداخت 50 درصد مالیات بر درآمد ابرازی معاف می باشند.»

نکته قابل توجه به ویژه برای دفاتر خدمات گردشگری و مسافرتی این است که حكم این بند نسبت به درآمد حاصل از اعزام گردشگر به خارج از كشور مجری نیست. بنابراین اعزام گردشگر به خارج از ایران به هیچ عنوان مشمول معافیت های مالیاتی نیست. همچنین باید دقت داشت درآمد حاصل از «فعالیت» تاسیسات گردشگری است که مشمول معافیت مالیاتی تا مدت مقرر است و درآمد حاصل از «واگذاری» این مراکز مشمول پرداخت کامل مالیات مطابق با مقررات عادی هستند.

معافیت کامل مالیاتی برای جذب گردشگر

مطابق با قانون جدید، 100 درصد درآمدهای حاصل از جذب گردشگر خارجی به ایران برای دفاتر خدمات گردشگری و زیارتی دارای مجوز و همچنین درآمدهای حاصل از اعزام زائر به سوریه، عراق و عربستان بدون محدودیت زمانی مشمول معافیت های کامل مالیاتی است. در تمام موارد اگر بخواهید مشمول معافیت مالیاتی بشوید، ارسال اظهارنامه مالیاتی تا آخر تیرماه هر سال برای اشخاص حقوقی و تا آخر خرداد هر سال برای اشخاص حقیقی الزامی است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 12 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1