13 نوامبر 2019 - 18:06

تخمین انصراف دهندگان ایرانی از سفر به ترکیه

2 ژوئیه 2016 - 10:00 dsfr.ir/2z8qy

تخمین انصراف دهندگان ایرانی از سفر به ترکیه
aljazeera.com
ناامنی ترکیه و حضور پلیس در اماکن گردشگری

هنوز آمار مشخصی از تعداد انصرافی ها از سفر به ترکیه وجود ندارد اما طبق قانون، انصراف دهندگان باید جریمه پرداخت کنند.

فعالان گردشگری می گویند تعداد تماس ها با آژانس های مسافرتی برای پیگیری اوضاع ترکیه، پروازها و تورهای آن، بسیار زیاد شده است. اتفاقاتی که در آن کشور، پشت سر هم رخ می دهد، مستقیما با امنیت مسافران و گردشگران ارتباط دارد و شرایط برای مسافران مبهم شده است.

هنوز آمار مشخصی از تعداد انصرافی ها وجود ندارد. با این همه رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران در این باره خبرگزاری مهر گفته است: «ما نظام آماری منظمی از اینکه چقدر از تعداد گردشگران ایرانی عازم ترکیه، تنزل پیدا کرده اند، نداریم اما پیش بینی ها بر اساس تجربه ها و شنیده ها و منطق، کاهش گردشگر را نشان می دهد.»

محمدحسن کرمانی یادآور شده است که دولت اگر سیاستی درباره سفر به ترکیه دارد باید اعلام کند؛ سیاستی که می تواند به صورت ارشادی یا عادی ابلاغ شود.

از سوی دیگر رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان تهران به خبرگزاری ایسنا گفته است که شمار انصرافی ها از سفر ترکیه بالا نیست چون به هر روی بسیاری از افراد در آن کشور وقت سفارت دارند یا انگیزه شان از این سفر کاری است. البته رضا اباذری تاکید کرده که ترکیه قطعا باید منتظر بازتاب منفی این حادثه تروریستی از سوی سایر کشورها باشد و یقینا طول خواهد کشید تا گردشگری این کشور موقعیت قبلی خود را به دست آورد؛ مخصوصا آنکه مبادی اصلی گردشگری این کشور، مثل خیابان مشهور «استقلال» و فرودگاه بین المللی «آتاتورک» کانون حوادث تروریستی بوده که جان ده ها انسان را به مخاطره انداخته است.

شرایط انصراف از سفر به ترکیه

گردشگرانی که پس از حوادث تروریستی ترکیه قصد لغو کردن سفر خود به این کشور را دارند، می توانند طبق قانون انصراف دهند اما باید بابت آن جریمه بپردازند. طبق متن قرارداد غیرچارتری که مورد تایید سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است و بین مسافر و آژانس توریستی بسته می شود، حدود وظایف و مسوولیت های طرفین و همچنین خدمات و نرخ سفر تعیین شده است که بر اساس آن اگر مسافر بخواهد برای حفظ جان و تامین امنیت خود از سفر انصراف دهد، در هر حال باید بخشی یا تمام جریمه را به آژانس مسافرتی پرداخت کند. در چنین مواقعی توجیه آژانس آن است که برای رزرو این خدمات از قبل هزینه ای را پرداخت کرده که با انصراف از آن، آژانس مسافرتی مشمول خسارت می شود.

طبق این قرارداد کارگزار متعهد است برنامه سفر مورد توافق را به طور کامل انجام دهد و در صورت وقوع هر گونه پیشامد غیرمنتظره از قبیل شرایط فوق العاده جوی، جنگ، شورش و مشکلاتی که از کنترل کارگزار خارج بوده و سبب ابطال یا تغییر برنامه گشت یا سفر شود، هیچگونه مسوولیتی متوجه کارگزار نخواهد بود. حالا توصیه فعالان گردشگری به گردشگران ایرانی که مجبورند به دلایل مختلف به ترکیه بروند این است که در درگیری های سیاسی، تجمع ها و جاهایی که افراد زیادی حضور دارند، حاضر نباشند چون احتمال انفجار و خطر زیاد است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
12 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1