آژانس های ایرانی به دنبال مقاصد جایگزین ترکیه

30 ژوئن 2016 - 11:00 dsfr.ir/fe9mk

آژانس های ایرانی به دنبال مقاصد جایگزین ترکیه
خبرگزاری میزان
انفجارهای تروریستی چراغ بخش گردشگری

حملات تروریستی این بار قلب گردشگری ترکیه را هدف گرفته است؛ سالن پروازهای بین المللی فرودگاه آتاتورک روز چهارشنبه شاهد حمله ای علیه گردشگران خارجی بود که یا تازه به این کشور وارد شده بودند یا در حال خروج از ترکیه بودند.

کارشناسان معتقدند یکی از اصلی ترین پیام های این حمله، آن است که تروریسم شمشیر را برای گردشگری از رو بسته است. ترکیه که در روزهای اخیر یک گام برای برقراری مجدد رابطه با روسیه برداشت و از این کشور به خاطر سقوط هواپیمای جنگی عذرخواهی کرد، با حادثه فرودگاه آتاتورک بار دیگر چالش رکود گردشگری را در مقابل خود جدی می بیند. شاید یکی از دلایل عذرخواهی ترکیه از روسیه، تلاش برای ورود مجدد گردشگران روس به این کشور بود که درآمدهای ترکیه از گردشگری را با کاهش مواجه کرده بود.

با این وجود شاید لازم باشد ترکیه با کشورهای دیگر نیز وارد مذاکره شود و سعی کند دیگر بازارهای گردشگری اش را نیز از دست ندهد؛ چراکه با استمرار حوادث تروریستی، حتی آژانس های ایرانی که یکی از اصلی ترین مقاصدشان ترکیه بوده و هست، حالا به فکر مقاصد جایگزین افتاده اند.

این خبر را رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات گردشگری استان تهران به خبرگزاری فارس، اعلام کرده است. رضا اباذری درباره شرایط آژانس های گردشگری با توجه به ناآرامی های مکرر در ترکیه و لغو پروازها و حجمی از گردشگران ایرانی که ترکیه جزو مقاصد اصلی سفرهای خارجی آنها محسوب می شود، گفته است: «مدتی است که گردشگری ترکیه در شرایط بسیار بدی به سر می برد اما آژانس های گردشگری در واقع، بنگاه های اقتصادی محسوب می شوند و نمی توانند دائم در ضرر باشند به همین دلیل به دنبال مقاصد جدید گردشگری برای مسافران هستند.»

جمهوری آذربایجان؛ گزینه جایگزین

این فعال بخش خصوصی افزوده است: «در این شرایط، جمهوری آذربایجان در تلاش است تا جای ترکیه را برای گردشگران ایرانی بگیرد.» وی با اشاره به ویژگی های لازم برای مقاصد جایگزین تصریح کرد: «در جایگزینی مقاصد جدید سه ویژگی کیفیت خدمات، سهولت در صدور ویزا و قیمت تمام شده سفر حائز اهمیت است.» این آژانس دار همچنین اظهار کرده است: «گردشگران ایرانی که به ترکیه سفر می کردند اکثرا گردشگران خرید و ساحلی بوده اند در نتیجه کشورهای جایگزین هم باید همین ویژگی ها را برای آنها داشته باشند.»

اباذری ترکیه را یکی از مقاصد سنتی سفرهای خارجی ایرانی ها دانست که با وضعیت موجود و پیش بینی شرایط بدتر از این، قطعا سفر به ترکیه باز هم کاهش بیشتری خواهد یافت. رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات گردشگری تهران در نهایت یادآور شد که در مجموع، مدتی است تورهای خروجی ایران کاهش یافته و اقبال به گردشگری داخلی بیشتر شده است.

ادامه بحران

حالا بعد از آنکه طبق آخرین اخبار، یک ایرانی در حادثه تروریستی فرودگاه آتاتورک استانبول کشته و یک ایرانی دیگر نیز به شدت زخمی شده، دوباره پروازها به این فرودگاه برقرار شده و به حالت عادی خود بازگشته است. در همین حال شرکت هواپیمایی ترکیه نیز از مسافران ایرانی خواسته با مراجعه به سایت این شرکت از وضعیت این خط هوایی اطلاع پیدا کنند.

ترکیه که در ماه های اخیر صحنه رخدادهای تروریستی این چنینی بوده، حالا بیش از هر زمان دیگری سایه تروریسم را بر سر توریسم خود سنگین می بیند. پیامد سنگین حوادث قبلی، رساندن شمار گردشگران خارجی ترکیه به کمترین میزان خود در 10 سال اخیر بود. ماه گذشته، تعداد گردشگران خارجی این کشور برای نهمین ماه پیاپی با کاهش رو به رو شد و حالا کارشناسان پیش بینی می کنند وضع از این هم بدتر شود.

به گفته برخی اقتصاددانان ترکیه ای، با رسیدن فصل اوج گردشگری، وخامت در اوضاع آمار و ارقام گردشگری ترکیه هر روز قابل ملاحظه تر می شود و درحالی که آمار ها حاکی از کاهش 6 میلیارد دلاری در درآمدهای خالص گردشگری ترکیه است، اطلاعات به دست آمده از ضرر و زیان بیش از این حکایت دارد. «پرس تی وی» پیش از این گزارش داده بود که آوریل سال جاری فقط 1.75 میلیون گردشگر خارجی وارد ترکیه شدند؛ رقمی که برای مسوولان این کشور در مقایسه با حدود 2.43 میلیون گردشگر که در آوریل 2015 به این کشور سفر کرده بودند، نگران کننده است.

پیش از این نیز یورومانیتور پیش بینی کرده بود کشته شدن چند آلمانی و نروژی در حوادث ژانویه سال جاری میلادی منجر به محدودیت های بیشتر سفر و پرواز به سمت این مقصد شود؛ پیش بینی که محقق شده و حالا نیز این بحران دارد تشدید می شود. باید دید سیاست های جدید ترکیه برای خروج از این بحران توریستی و تروریستی چیست و این کشور از چه ابزاری برای حفظ گردشگرانش بهره خواهد گرفت.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1