واکنش رسانه ها به معذرت خواهی اردوغان از پوتین

29 ژوئن 2016 - 16:20 dsfr.ir/7b2qg

واکنش رسانه ها به معذرت خواهی اردوغان از پوتین
Sputnik / Vitaly Podvitski
کاریکاتور عذرخواهی اردوغان از پوتین

رسانه های گروهی خارجی به نامه حاوی معذرت خواهی رجب طیب اردوغان از ولادیمیر پوتین واکنش نشان دادند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه نامه حاوی معذرت خواهی به خاطر قتل خلبان جنگنده سوخو 24 روسیه، سرنگون شده توسط نیروی هوایی ترکیه در نوامبر 2015 را برای ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه ارسال کرد. رسانه های گروهی خارجی فورا به این اقدام رئیس جمهور ترکیه واکنش نشان دادند.

تعدادی از رسانه ها معتقدند اردوغان طی چند سال اخیر ترکیه را دچار حالت اعلام نشده انزوای بین المللی کرده است و معذرت خواهی از روسیه تلاش برای تخفیف تنش سیاسی به وجود آمده است که خود آنکارا آنرا خلق کرده است.

روزنامه "واشینگتن پست" می نویسد یکی از با اعتبار ترین رهبران منطقه حل و فصل درگیری های به وجود آمده در زمان اخیر در صحنه سیاست بین المللی را آغاز کرده است.

The Atlantic، نشریه دیگر آمریکایی خاطرنشان می سازد چنین اقدامی از طرف اردوغان به خودی خود رویداد مهمی است و ترکیه تلاش می ورزد از حالت انزوا خارج شود. علاوه در بسیاری از مقاله های منتشره تاکید می شود اردوغان تصمیم گرفته با پیروی از "حساب های ژئوپلتیک" از روسیه معذرت خواهی کند چون روسیه نقش آفرین مهمی در روندهایی سیاسی بین المللی از جمله حل و فصل درگیری داخلی سوریه است که رئیس جمهور ترکیه دارای منافع خود در آن است.

Foreign Policy ضمن اشاره به اینکه معذرت خواهی از کسی به خاطر رفتار خود نفرت انگیزترین کار برای اردوغان است، می نویسد: "اقدامات پرتحرک اردوغان برای بهبود روابط با کرملین در شرایط نگرانی های روزافزون به خاطر خطر داعش برای امنیت خاور نزدیک رخ می دهد".

Foreign Policy همچنین تصمیم اردوغان درباره درباره سازش با کرملین را در رابطه با رو به تضعیف بودن روابط آنکارا با کشورهای اروپایی می داند که ترکیه را هر چه بیشتر از شرکت در روندهای اروپایی کنار می گذارد. این نشریه به عنوان نمونه نسل کشی دانستن کشتار سال 1915 ارامنه در امپراطوری عثمانی از سوی آلمان را ذکر می کند.

مفسر "الجزیره" می نویسد مزایای عادی سازی روابط با روسیه برای رهبر ترکیه می تواند "بیشتر از احساس تحقیر ناشی از معذرت خواهی" باشد.

روزنامه نگاران خارجی یک دلیل دیگر معذرت خواهی رهبر ترکیه را تاثیر زیاد تحریم های اعمال شده از سوی مسکو علیه آنکارا پس از سرنگونی سوخو 24 می دانند. فوکس نیوز می نویسد: "لغو این محدودیت های مخرب دارای اهمیت اصولی برای اردوغان است که هم در داخل کشورش و هم در خارج در زیر فشار قرار گرفته است".

همچنین روزنامه بریتانیایی "فایناشنال تایمز" نیز از چنین عقیده ای پیروی کرده و خاطرنشان می سازد بحران در صنعت گردشگری ترکیه شدیدترین بحران از سال 1999 بوده و اردوغان راه دیگری نداشت.

Foreign Policy ضمن تفسیر معذرت خواهی اردوغان از روسیه می نویسد: "ببخشید گفتن هیچگاه دیر نیست".

« دنیای سفر » این نوشته را از « اسپوتنیک فارسی » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 9 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1